Perşembe, Nisan 25, 2024
Ana SayfaYağ10 40 yağ hangi araçlarda kullanılır?

10 40 yağ hangi araçlarda kullanılır?

İçten yanmalı motorların hepsi yağlamaya ihtiyaç duyarlar. Her motor birbirinden farklı olsa da bazı yağları ortak kullanabilirler. 10 40 yağ hangi araçlarda kullanılır?

Günümüzde taşıma amaçlı kullanılan araçların çoğunda kullanıma uygun 10-40 yağ içten yanmalı motorlarda kullanılmaktadır. Genel olarak söylemek gerekirse SUV, kamyonet ve minibüs tarzı araçlarda da kullanılabilmektedir. Bunun sebebi bu yağın ince olması ve her deliğe rahatça girip yağlama yapabilmesidir. Bunun dışında günümüzde 2000 model ve biraz eski araçlarda bu yağ kullanımı daha sık görebiliriz. Örneğin 90 model bir araç 10-40 yağ kullanabiliyor. Bu araç yağ yakması söz konusu olduğunda size 20-50 yağa geçiş yapabiliyor.

Eğer aracınızın hangi yağı desteklediğini bilmiyor iseniz mutlaka kullanım kılavuzundan yada üreticinin internet sitesinden aracınız yağ özelliklerini öğrenmelisiniz. Araçların yağı gerçekten çok önemlidir ve her 10 bin km de bir değiştirmelidir. Yağın sadece 10 40 olması da yeterli değil kaliteli bir marka yağ almalısınız. X markasından alacağınız 10 40 yağ ile Y markasından alacağınız 10 40 yağ birbirinden daha farklı olmaktadır. Türkiye şartlarından kaliteli yağ markaları olarak Motul, Castrol ve Petrol ofisinin üretmiş olduğu yağları sizlere önerebiliriz.

10 40 yağ hangi araçlarda kullanılır? sorusunun cevabına geldik. Unutmayın ki bu yağı motorunuza koyarken ne kadar berrak ve ince olduğunu sizde göreceksiniz. Bu yüzden bu yağı piyasada hem rahat bulabilir hemde uygun fiyatlı 10 40 yağ alabilirsiniz.

Arabamda hangi yağı kullanmalıyım? Soğuk başlatma için, motorunuzun yeterince ince ve motor sıcakken de yeterince kalın bir yağa ihtiyacı vardır. Yağ ısındığında incelir ve soğutulduğunda kalınlaşır, birçoğumuz çok dereceli yağ kullanırız.
Yeni arabalarda hangi yağ kullanılmalı?

Günümüzde, çok dereceli yağlar, değişen iklim koşullarında en iyi performansı verdikleri için neredeyse sadece tek dereceli yağlardan daha fazla kullanılmaktadır. Örneğin SAE 30 motor yağı, her iki değer de 210 derecedeyken 5W-30 değerindeki yağın viskozitesi ile tutarlı olmakla beraber, diğeri soğuk havada daha iyi performans vermektedir. Çok dereceli yağlar, yağın ısıtılmış olarak incelmesini engelleyen katkı maddeleri içermektedir.

Yeni model arabalarda hangi yağlar kullanılır?

Yeni üretilen arabaların motorlarında 5W30 veya 5W40 yağ kullanılmaktadır. Modern yağlar daha düşük bir viskoziteye sahiptir. Bu da, daha ince olduklarından motorun daha kolay dönmesine yardımcı olduğu ve motor çalıştırıldığında yağın kısa sürede hızla dolaşımını sağladığı anlamına gelir. Unutmamak gerekir ki daha ince yağlar aracın yakıt tasarrufu yapmasını sağlar ve motora uzun bir ömür kazandırır. 10-40 biraz daha eski arabalarda kullanıldığı için 10 40 yağlar bu arabalara konulmaz.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma