Çarşamba, Haziran 19, 2024
Ana SayfaHaberler1,5 milyar Euro'nun üzerinde açıklanmış e-hareketlilik fonu

1,5 milyar Euro’nun üzerinde açıklanmış e-hareketlilik fonu

EVBoosters Growth Advisory, toplam 2,6 milyar $ ‘lık gerçek fonlamayı tahmin ediyor

Hollandalı danışmanlık şirketi EVBoosters, Q1 / 2020’de küresel e-mobilite yatırımları için finansman raporunu yayınladı. Şirketler ilk kilitlenmeler olarak piyasanın yavaşladığını görürken, şirketler özellikle alışılmadık bazı alanlarda anlaşmalar yapmaya devam etti.

E-mobilite ile ilgili start-uplar, bu yılın ilk çeyreğinde 1.56 milyar dolarlık finansman anlaşmalarını açıkladı. Önemli bir sayı olmasına rağmen, şirketin Küresel E-Mobilite Finansmanı raporu, açıklanan finansmanın geçen yılın aynı çeyreğine göre% 18 azaldığını gösteriyor.

Ortalama anlaşma büyüklüğü, açıklanan ilk 3 anlaşmada kazanılan ortalama değerdeki düşüş nedeniyle ilk çeyrekte daha düşüktü (Yıllık% -21). Aynı zamanda söz konusu tespit edilen işlemlerin toplam sayısı% 86 arttı. Artış, kademeli olarak da olsa küresel bir kapanmaya girerken sektör için güçlü finansman iştahının altını çiziyor.

Amerika Birleşik Devletleri finansman açısından en güçlü tek ülke olarak kaldı. anlaşmaların değerinde. Ancak Avrupa, anlaşma sayısı açısından ABD ile eşleşti. Çin, 2019 yılının 4. çeyreğine kıyasla ivme kaybetti ve aynı zamanda Koronavirüs krizinden sert bir şekilde etkilenmesi ve Avrupa’nın da tepki göstermesi gerekmeden önce beşinci sırada yer aldı.

Analistler yatırımlarda toplam 2.6 milyar dolar tahmin
ediyor Daha geniş anlamda elektrikli araçlar, yani scooterlar, bisikletler, arabalar ve uçaklar da dahil olmak üzere, anlaşmada olduğu gibi açıklanan miktarlarda (1.26 milyar dolar) hala ana finansman alıcısıdır (17) . EVBooster’lar, toplam 54 işlemin 32’si hakkında bilgi almayı başardı.

Ancak analistler, fiili işlemlerin 2020 yılının ilk çeyreğinde açıklanan 1.56 milyar $ yerine 2.6 milyar $ ‘ın üzerinde olduğunu tahmin ediyor. Şirket kurucusu Paul Jan Jacobs, açıklanan finansman ayrıntılarından ortalamayı ayrıntıları açıklamayan şirketleri içerecek şekilde çıkardıklarını açıkladı. “Tüm sermaye enjeksiyonlarının toplam değerinin yaklaşık olarak değerlendirilebileceğini tahmin ediyoruz. Jacobs, 2020’nin ilk çeyreği için 2,6 milyar dolar ”dedi.

Özellikle, bu çeyrekte en iyi iki anlaşma, üretici olarak her ikisi de kentsel hava alanında Joby ve Lilium’du. Toyota Joby’de finansman turuna liderlik etti ve şirketin hava taksi hizmetini daha erken başlatmak için aldığı toplam 590 $ ‘ın 394 milyon $’ını harcadı. Lilium , Çinli Tencent liderliğindeki bir turda 240 milyon dolarla miktarın yaklaşık yarısını aldı. Nio, 2020 yılının ilk çeyreğinde ilk üç bayiyi tamamlarken, hevesli elektrikli otomobil üreticisi , bildirildiği gibi çeyrek sonunda Çin’deki virüs krizi nedeniyle önemli mali zorluklar yaşadı . Aynı zamanda, şirketin hayatta kalmasını Hefei’deki eyalet hükümetine bağlayan yeni bir strateji , bu çeyrekte ikinci çeyrekte başarılı olduğunu kanıtlıyor .

En aktif yatırımcılar: Toyota, Tencent ve ABB
Large şirketleri, Toyota’nın Birleşik Krallık merkezli otobüs ve kamyonet şirketi Arrival’a ve yukarıda belirtildiği gibi Joby’ye yatırım yapması ile 2020’nin başlarında yatırımcı ortamına yine hakim oldu. Ayrıca Tencent hem Lilium hem de Nio’ya sermaye koydu.
İsviçreli ABB, ücretlendirme hizmetlerinde portföyünü, sayısızlığa ve Ücretli Enerjiye erken aşamadaki yatırımlarla genişletti. Fransız VC Demeter, iki anlaşması olan önemli bir finansal yatırımcıydı: CityScoot ve mevcut portföy şirketi NAWA Technologies.

Paylaşılan mobilite yatırımcıların ilgisini artırmaya devam ediyor
Araç paylaşımı ve mikro mobilite hizmet sağlayıcıları, her çeyrekte anlaşmalardaki paylarını istikrarlı bir şekilde artırarak 2020’nin ilk çeyreğinde açıklanan tüm anlaşmaların% 23’üne ulaştı ve elektrikli araç üreticilerinin ardından ikinci sırada yer aldı. Gelen EVBoosters raporda, elektrikli filoları ayrı kategori olarak sınıflandırmak, ancak paylaşımlı elektrikli hareketlilik eklendiğinde, bu anlaşma sayısı açısından en büyük sektör olacaktır.

COVID-19’un Etkisi 1. Çeyrek’in
sonuna doğru dünyanın büyük bir kısmı kilitlenmeye başladıkça , genel olarak hacimler geçen yıla göre artmış olsa da, çeyrek boyunca işlemlerde ardışık aylık yavaşlama oldu. EVBooster’lar, 2. çeyreğin, ilan edilen anlaşmalar üzerinde dünya çapındaki farklı kilitlemelerin daha belirgin bir etkisini göstermesini bekliyor.

Kaynak : ‘Küresel e-Mobilite Finansmanı Raporu’, EVBoosters’ın bir girişimidir ve veri odaklı bir teknoloji şirketi olan Venture IQ tarafından desteklenmektedir. Raporu, danışmanlığın EV Piyasa Raporları için dünyanın en büyük veri tabanı olan ‘ EV Hazine Odası ‘ üzerinden iletişim bilgileri karşılığında indirebilirsiniz.EVBoosters, Q2 / 2020 raporunu Eylül ayı başında electrive.com üzerinden yayınlayacaktır.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma