Çarşamba, Haziran 19, 2024
Ana SayfaGenel50 cc motor en fazla kaç cc olur gerek varmı?

50 cc motor en fazla kaç cc olur gerek varmı?

Motor destek dün itibari ile 6 milyon kullanıcıya erişmiş durumda. Okuyucularımız sadece otomobil kullanıcılarını kapsamıyor. Bunlar arasında motosiklet hayranı arkadaşlarımız da mevcut. Onlarında sorduğu en sık sorulan sorulardan biri ise 50 cc motor en fazla kaç cc olur? 50 cc motor almalımıyız? 50 cc yükseltilir mi? İşte bu makale bu sorulara ve daha fazlasına cevap veren bir makale olacaktır.

Bu makalenin video içeriğini buradan izleyebilirsiniz;

Günümüzde 50 cc motosikletler çok fazla ilgi çekmeye başladı. Bunun sebebi ise ehliyet ve vergi sisteminden kaynaklanıyor olsa da çok az bir kullanıcı az yaktığını düşünerek 50 cc motorları tercih ediyor. 50 cc motorlar genelde cup diye tabir ettiğimiz motorlarda veya scooterlerde sık kullanılıyor. Bu motorlar genelde şehir için kullanıma uygun ve hava soğutmalılar. Ancak 50 cc yi yetersiz gören kullanıcılar ise motorunu 80 cc veya 100 cc yaptırmak istiyorlar. Olayı sadece yazılım atmaktan ibaret sanan kişiler var. İşte burada durum o kadar kolay değil.

Hacim cc nedir? “50 cc motor en fazla kaç cc olur”

Öncelikle cc nedir bunu anlamalıyız. CC pistonun bulunduğu silindirin hacmidir. Burada hacimi büyütmek için bir çok yol uygulansa da genelde silindir ve piston genişletilerek yapılıyor. Yani motorunuzu 50 cc den 80 cc ye çıkaracağım diye motorun revizyona girmesini ve eğer yeni alındıysa garanti dışı kalmasına sebep oluyorsunuz ayrıca bu kadar da değil motor bloğu bu stresi kaldırmaya uygun mu değil mi bilmiyoruz.

Ayrıca hacimi genişletilen bir motorun içine daha fazla yakıt ve hava karışımı göndermeniz gerekir. Bunu yapmak içinde karbüratörünüzü daha yüksek hacime uygun bir karbüratör ile değiştirmeniz gerekiyor. Tüm bunları yaptınız ancak bitiyor mu tabi ki bitmiyor. Siz dip gaz ilerlerken bu motor daha fazla ısınacaktır. Soğutma sistemi sadece hava olduğu içinde yeterli soğutma olmayacaktır. Bu motorlara ayrıca fan gibi bir sistem yaparak soğutmasını arttırmanız gerekiyor.

50 cc motor en fazla kaç cc olur?

50 cc motorları en fazla 110 cc ye kadar arttırabilirsiniz. Buda her motor için uygun değildir. Genelde bloklar artık küçük üretiliyor. Bu motorlarda blokla birlikte değişim olursa o zaman mümkün oluyor.

50 cc yükseltmeye değer mi?

Bir motor uzmanı olarak, profesyonel bir şekilde üretilmiş olan motorlarınızı değiştirmenizi önermiyorum. Zaten scooterler değişken şanzıman oranlı şanzıman ile her yokuşu çıkabilecek durumdalar. Yani çok ciddi bir güç farkı yaşamassınız. Cuplar zaten az yaksın diye tasarlanmış motorlar. Bu motorlara yapanlar olsa da fazla bir fark olduğunu söyleyeni henüz görmedim.

Bunun dışında motordan ne beklediğinizde önemli. 50 cc motorlar günümüzde garip bir şekilde daha pahalılar. 50 cc ye çevirmek hem maliyet hem motorun geleceğini riske atıyor. Bunun yerine daha yüksek cc hacmine sahip bir motor almanızı tavsiye ediyorum. Birde şöyle bir durum söz konusu motorunuza anahtar değdirmek demek hiç olmadık bir parçasına zarar verilmesi demek. Diyelim ki motorunuz bitik zaten motor yaptırmayı düşünüyorsunuz bu durumda belki düşünebilir.

Ama ben asla motorun standartları üzerinde piston takılmasını önermiyorum. Ama yaptırmak ise zevk işi motorunuzu 10 sene değil de 5 sene kullanırım zevkle kullanırım diyorsanız tabi ki. Ama unutmayın ki karbüratör ve silindir piston genişlettiğiniz de egzoz da değişmeniz gerekebilceğini unutmayın. Bunlarda hep masraf olarak bize dönüyor.

50 cc’lik motor yokuş çıkar mı?

50 cc motor ortalama 160 kg da birini her yokuşu çıkartmaktadır. Ancak bu yükle uzun yolda son gaz gidilmesi motorun zorlanmasına sebep olacaktır.

50 cc motor vize var mı?

50 cc motora vize gereklidir. Ayrıca sigorta da yaptırmanız gerekmekte. Bunun dışında sigorta firmaları bu motorla bir yere vurmanız durumunda karşı tarafın hasarını tam olarak desteklemiyor bu konuda net bilgi sigorta firmasından almalısınız. 50 cc motor alan bir motosiklet tutkunu arkadaşım ile bu konuyu konuştuğumuzda kendisi hiç memnun olmadığını elden çıkarmak istiyordu. Sigorta konusuna bu yüzden dikkat etmenizi öneriyorum.

Evet size çılgın gelebilir ama artık Youtube platformunda içerik üretmeye başladık. Buradan sizde abone olarak bize katılabilirsiniz.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

2 YORUMLAR

  1. Tamamen yanlış ve kulaktan duyma bilgiler. Hepsine cevap vermeyeceğim lakin 50cc motorlu bisikletler zorunlu trafik sigortasından muaftır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma