Çarşamba, Haziran 19, 2024
Ana SayfaGenelÇıkmayan Bir Bijon Somunu Nasıl Çıkarılır

Çıkmayan Bir Bijon Somunu Nasıl Çıkarılır

Geleneksel bir araba kullanıyorsanız, muhtemelen her tekerlekte beş bijon (veya cıvata) olacaktır (bazı modellerde yalnızca dört tane vardır). Bu yirmi bağlantı elemanı, tüm arabanızdaki en önemli bağlantı elemanları olabilir. Bunun nedeni, herhangi bir tekerlekte beş tanesi sürüş sırasında kırılırsa veya çıkarsa, kesinlikle son derece rahatsız edici bir deneyim yaşayacaksınız.

Neyse ki, tarif ettiğim senaryo son derece nadirdir. Ve bu, bu bağlantı elemanlarını ve bunların tekerleklerinizi takmak için nasıl kullanıldığını tasarlayan otomotiv mühendislerinin takdiridir. Bu bağlantı elemanlarının tasarımının büyük bir parçası, onları arabanızdaki en güçlü somun ve cıvatalardan bazılarını yapmayı içerir.

Ancak bazen, lastik patladığında veya sadece lastikleri sökmek istediğinizde, bijon somunu sıkışır ve çıkarılamaz. 

Diğer durumlarda, yüzey hasarı, siz onu çıkarmaya çalışırken bijon somunundaki düzlüklerin yalama olmasına izin verir. Bu yazıda bu sorunları çözmek için neler yapabileceğinizi tartışacağız.

Geleneksel Bijon Somunları ve Bijon Cıvataları

Geleneksel Bijon Somunları ve Bijon Cıvataları

Tekerlek bijonlarına vidalanan geleneksel bijon somunlarıyla ilgili sorunlara odaklanacağız. Bununla birlikte, birkaç Avrupa otomobil markası, tekerlek göbeğine vidalanan bijon cıvataları kullanır. BMW, Audi ve Volkswagen bunlara örnektir.

Burada tartışılan tekniklerden bazıları bijon cıvataları için de işe yarayabilir. Bu, uygun bölümlerde belirtilecektir.

Bijon Somunlarının Çıkmamasının Nedenleri

Bijon somununun çıkmayı zorlaştırmasının üç yaygın nedeni aşağıda belirtilmiştir. Bijon somunu veya cıvatası şunlar olabilir;

Soyulmuş veya Yuvarlatılmış yalama olmuş

Soyulmuş veya Yuvarlatılmış Çıkmayan Bijon Somunu Nasıl Çıkarılır

Bu durumda, bir bijon somunu veya cıvata takarken darbeli anahtar veya yanlış boyutta lokma kullanılması, tutturucunun altıgen şeklini yuvarlamıştır (soymuştur). Ya da ömrünü tamamlamış bir bijon anahtarı veya lokma ile çıkarma girişimleriniz onu tamamlamış olabilir.

Her iki durumda da tutturucu, çıkarılabilecek şekilde kavranamaz.

Yuvayı sıyırması

Darbeli anahtarla donanmış gayretli bir tamirci, arabanızdaki bijon somunlarından birini aşırı sıkmış olabilir. Şimdi ise yuvayı sıyırmış olabilir. Yedek lastiğinizle birlikte gelen bijon anahtarı kullanılarak çıkarılamaz.

Not: Yeni lastik satın almadan önce, seçtiğiniz lastik mağazasının tekerlekleri takarken her zaman bir tork anahtarı kullandığını doğrulayın. Tork anahtarının doğru kullanımı, her bir tekerlek bağlantı elemanının gereğinden az veya fazla sıkılmamasını sağlar.

Paslanma Sorunlu Bijon

Bijon somunları ve saplamalar veya cıvatalar ciddi şekilde paslanmış olabilir. Bu, aylarca açık havada gözetimsiz bırakılan ve üstü açık bırakılan eski arabalarda veya diğer taşıtlarda yaygındır. Bu durumda, bağlantı elemanı da tutulabilir ve dönmeyebilir.

Çıkmayan Bijon Somunu Nasıl Çıkarılır

Çıkmayan Bijon Somunu Nasıl Çıkarılır

Bijon somunu sıyrılmış, yuvarlatılmış veya aşırı sıkma veya korozyon nedeniyle sıkışmış olsun, gevşetme işlemi aşağıda belirtilenler dışında tipik olarak aynı olacaktır.

Sökme işlemine aracı kriko ile kaldırmadan başlayın. kriko üzerinde değil veya herhangi bir şekilde kaldırılmış durumda değil. Şanzımanın Park konumunda veya viteste olduğundan emin olun ve acil durum frenini sıkıca ayarlayın. Bu adımlar, siz bağlantı elemanlarını gevşetmeye çalışırken tekerleklerin dönmesini önleyecektir.

Neye ihtiyacınız olacak

 • Nüfuz Edici Yağ ( WD-40 veya Kano Aerokroil gibi )
 • Elektrikli matkap (kablosuz veya kablolu her ikisi de uygundur)
 • 5/64″ ve 7/64″ matkap uçları (kobalt uçları en iyi sonucu verir)
 • Sondaj yağı (yani: Üçü Bir Arada yağ )
 • Emniyet gözlükleri
 • 1/2″ sürücü 6 noktalı soket ( doğru bijon somunu boyutunda veya biraz daha küçük)
 • Bijon çıkarma seti (gerekirse)
 • 1/2″ sürücü kesici çubuk
 • Zemin jakı veya 3 ft’lik boru bölümü (kırıcı çubuğun üzerinden kaydırmak için)

Adım 1 – Delin ve Nüfuz Edici Yağ Ekleyin

Not: Bu adım paslanmış somun veya cıvatayı kapsar. Bağlayıcı tutulmuşsa veya kafası soyulmuşsa, 2. Adıma geçin.

İlk olarak, somun ve saplama, nüfuz eden bir yağ ile ıslatılmalıdır. Somunun kapalı bir kafası varsa, bu kafanın delinmesi yağın dişlere girmesine yardımcı olabilir.

Bunu yapmak için 5/64″ ve 7/64″ çaplarında kobalt alaşımlı çelik matkaplar gibi yüksek kaliteli matkap uçlarına ihtiyacınız olacak. Bu küçük matkapların kırılması çok kolay olduğu için her birinden iki tane satın alın.

Sondaj, bir yağlayıcı kullanılmasıyla fayda sağlayacaktır. Üçü Bir Arada yağ veya eşdeğeri bu iş için yeterli olacaktır. Ayrıca yakınınızda bir bardak soğuk su bulundurun. Şimdi koruyucu gözlüklerinizi takın. Bijon somununun ortasını oymak için bir merkez zımba ve çekiç kullanın.

Daha küçük matkap ucuyla delmeye başlayın. Ucu yağ ile ıslatın. Matkap motorunu iki elinizle sabitleyin. Çok yavaş bir hızda delin. Matkap ucunu bükmemeye dikkat edin; bu onu çok çabuk kıracaktır.

Özellikle yağ tütmeye başlarsa sondajı sık sık durdurun. Sıcak kısmı soğutmak için suya batırın. Talaşları silin ve uca ve deliğe yeniden yağ sürün. Uç, saplamanın tepesine kadar kırılana kadar bu işlemi tekrarlayın.

7/64″ ucunu matkap motoruna takın ve yukarıdaki delme prosedürünü tekrarlayın. Matkap motorunu sıkıca tutun çünkü uç aniden deliğe girmek ve matkabı döndürmek isteyebilir. Saplamanın tepesine kadar tekrar delin.

Artık somunu ve saplamayı WD-40 veya eşdeğeri ile ıslatmak için bir hazneye erişiminiz var. WD-40 tüpünü deliğe sokun ve herhangi bir geri püskürtmeyi yakalamak için tüpü bir mağaza (veya kağıt) havluyla somun yüzeyine sarın. Bu yağdan biraz deliğe püskürtün.

Ayrıca bijon somununun tabanına WD-40 püskürtün. Zaman izin verirse, nüfuz eden yağın gece boyunca ıslanmasına izin verin. O zaman somunu serbest bırakmada daha etkili olacaktır. Ertesi sabah, somunun deliğine ve tabanına başka bir fışkırtma ekleyin.

Aşınmış bijonlar WD-40 kullanımından fayda sağlamayacaktır. Tekerlek takılıyken, bijon dişlerine neredeyse erişilemez.

Adım 2 – Bir “Rahat” Soket veya Bijon Çıkarıcı kullanın

Bijon çıkarıcı seti

Somun veya cıvataya tam oturan bir 1/2″ sürücü 6 noktalı lokma seçin. Derin bir soket gerekebilir. Ciddi derecede paslanmış bir bağlantı elemanı, bir boyutta daha küçük bir soket (veya bir metrik bijon somunu için daha küçük SAE eşdeğeri veya bir SAE bijon somunu için daha küçük metrik eşdeğeri) bir çekiçle vurulabilecek şekilde aşınabilir.

Bazen bir boyuttan daha küçük 12 noktalı soket paslı altıgen şekle girer ve oldukça iyi kavrar.

Somun veya cıvata başı geleneksel bir lokma almıyorsa veya yuvarlatılmış bir şekle sahipse, bir çıkarıcı lokma kullanılması gerekebilir. One by Irwin (en iyi) veya ABN (iyi) gibi uygun bir bijon çıkarıcı seti çevrimiçi olarak veya kaliteli bir otomobil parçaları mağazasından satın alınabilir .

Altıgen şekle tam oturan bir soket boyutu kullanın ve yerine çekiçleyin. Çekiçleme sırasında sokete karşı kısa bir sert ahşap dübel kullanmak, pahalı alaşım jantınıza çarpmaktan kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Adım 3 – Breaker Bar ile Gevşetin

kesici çubuk
kesici çubuk

İdeal olarak 18 ″ ila 24 ″ uzunluğunda 1/2 ″ sürücü kesici çubuk kullanın. Sap yatay olarak uzanacak ve somunu gevşetmek için yukarı kaldırılacak (yer krikosu kullanılıyorsa) veya aşağı doğru itilecek (yer krikosu kullanılmıyorsa) konumda olacak şekilde yuvaya takın.

Zemin Krikosu Kullanıyorsanız

Zemin krikonuzu kırıcı kolun altına yerleştirin ve kolu kaldırmak için yukarı doğru pompalayın. Bu tekniği kullanarak, arabanızın ağırlığının dörtte birine kadarını pound cinsinden üretebilirsiniz. Çubuk büküleceğinden ve bijon somunundan veya zemin krikosunun kaldırma pedinden fırlamak isteyeceğinden mesafenizi koruyun.

Zemin Jakı Mevcut Değilse

Uygun bir zemin krikosu yoksa, bir boruyu çubuk tutacağı üzerinden kaydırarak kırıcı çubuğa önemli ölçüde kuvvet uygulayabilirsiniz. Boru, tam oturması için kesici çubuktan biraz daha büyük olmalıdır. Üç ayak uzunluğunda bir boru bunun için iyi çalışacaktır.

Kırıcı çubuğu, yaklaşık 10 derecelik bir yukarı açıda ve somunun solunda olacak şekilde konumlandırın. Somunu gevşetmek için aşağı doğru bastıracaksınız. Boruya dikkatlice basarak kuvvet uygulamak için ağırlığınızı kullanın.

Kendinizi sabitlemek için arabanızın yanından tutun. Çubuk ve soket bijon somunundan fırlarsa veya somun aniden serbest kalırsa, borunun kaymasını veya düşmesini önlemek için çok dikkatli olun.

Bijon somununu döndürmek için boruyu kaldırmanız gerekecek şekilde çubuğun konumunu tersine çevirebilirsiniz. Tutuşunuzu geliştirmek için bir çift deri eldiven giyin. Bu şekilde kaldırmanın sırtınızı zorlayabileceğini unutmayın, bu yüzden aşırıya kaçmayın. Ayrıca boru bükülebilir, bu nedenle soketin bijon somunundan fırlamasına karşı dikkatli olun.

Adım 4 – Tekerleği Çıkarmayı Bitirin

Diğer bijon somunlarını gevşetin. Artık arabayı krikoyla kaldırabilir, uygun şekilde destekleyebilir ve tüm bağlantı elemanlarını ve ardından tekerleği çıkarabilirsiniz. Güvenli kriko prosedürleri BURADA bulunabilir .

Eğer hepsi hataysa…

Lug Riper
Lug Riper

Nadiren, yukarıdaki bağlantı elemanı çıkarma prosedürü bir bijon somunu veya cıvatası çıkarmaz. Bu olursa, Lug Ripper adlı bir alet kullanılarak son bir hendek çıkarma prosedürü mümkündür .

Bu aracı başarılı bir şekilde kullanmak için üreticinin web sitesindeki talimatlarını tam olarak uygulamanız gerekir. Bunun yapılmaması, aleti kullanılamaz hale getirerek zarar verebilir.

Bu araç setinin ucuz olmadığını unutmayın. Bununla birlikte, satın almak, düzeltici işlem için aracınızı kalifiye bir tamir veya lastik mağazasına götürmekten daha ucuz olabilir.

Sıkışmış bijon veya cıvatayı başarılı bir şekilde çıkardıktan sonra, maliyetin çoğunu geri almak için Lug Ripper’ı Ebay, Craigslist veya yerel pazarda satmayı seçebilirsiniz.

Yeni Bijon Somunları, Cıvataları ve Saplamalar

Sıkışmış veya paslanmış bir bijon veya cıvatanın çıkarılmasının ardından, cıvata düzeninin tamamı için yeni bağlantı elemanları satın almalı ve takmalısınız . Yalnızca hasarlı bağlantı elemanının değiştirilmesi, dengesizlik durumuna neden olabilir.

Bijon somunlarına yapışmış veya paslanmış bijonlar kontrol edilmelidir.

 1. İlk olarak, dişleri temizlemek için önce küçük bir tel fırça kullanın.
 2. Parlak bir ışık kullanarak iplikleri görsel olarak inceleyin. Görünümleri temiz, pürüzsüz ve düzgün olmalıdır.
 3. Dişlerin üzerine tamamen yeni bir bijon somunu geçirin. Elle sorunsuz ve kolay bir şekilde açılıp kapanmalıdır.

Hasar gösteren ve/veya yukarıdaki incelemede başarısız olan tüm saplamalar değiştirilmelidir. Bir saplamanın durumu hakkında herhangi bir şüpheniz varsa, her zaman değiştirin.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma