Cuma, Temmuz 12, 2024
Ana SayfaGenelAraba Alım Satım Dolandırıcılığı Emsal Davalar

Araba Alım Satım Dolandırıcılığı Emsal Davalar

En Acımasız Araba Alım Satım Dolandırıcılığı yöntemlerinden haberiniz var mı? İkinci el alan veya satan, herkes riskli aslında Türkiye de, bugün sizlere bu konulardan bahsedeceğiz.

Gerçekten dolandırıcılık her sektörde olduğu gibi, bu sektörde de ikinci el alım satımlarında çok belirli riskler vardır. Aslında ve açık yani hep, kanunen açıklar var boşluklar var. Hem de para transferi yönünden de boşluklar var. Hukuki olarak da tabi. Anlayabileceğiniz bir örnekle sunarsak;

Araba Dolandırıcılıgı emsal Davalar’a Örnekler || Araba Alım Satım Dolandırıcılığı

Araba Dolandırıcılıgı emsal Davalar'a Örnekler || Araba Alım Satım Dolandırıcılığı
Araba Dolandırıcılıgı emsal Davalar’a Örnekler || Araba Alım Satım Dolandırıcılığı

Bir kişi aracını satmak istiyor. İlan çıkartıyorsunuz, fotoğraflar çekiyorsunuz, ilanı hemen koymak için uğraşıyorsunuz. Çok geçmeden de telefonunuz çalıyor takibi. Karşı tarafta aracınızı almak istediğini, fiyatını, arabayı nerede göreceğini soruyor. Bilindik sorular yani. Sonrasında sizi ilan için arayan kişi, giyim konusunda olsun, konuşma biçiminde olsun kaliteli birinin olduğunu anlıyor yada öyle biri olduğunu düşünüyorsunuz.

Bu tabiki de sizin böyle düşünmeniz için kullanılan bir oyundur. Sonrasında ise aracın alım satım konusuna geliyorsunuz. Kaporayı veriyorsunuz, alıcı da işte size, yarın paranızı hesaba yatıracağım diyip sizde güvenerek kabul ediyorsunuz bu teklifi. Ertesi günde hemen, aracın plakasını alabilir miyim diyip, size hemen parayı geçeyim fazla vakit kaybı olmasın diyerek konuyu geçiştirme çabasında olacaktır.

Siz de buna tamam diyorsunuz. Fakat bir yanda da aracı alacak kişi de size soruyor; aracın bakımı nerede yapılacak gibisinden size ciddi bir alıcı göz dağı, güven vermek için. Sonrasında sizden aracın plakasını alıyor, hemen banka üzerinden sizden aldığı plakayı söyleyerek bedelidir diye size parayı hesabınıza gönderiyor. Tabiki para düşüyor hesaba, işte örnek olarak; 70.000 tl hesabınıza para geldi bunun yanında da plaka yazısı ve parayı gönderenin adı soyadıyla birlikte bu bilgi gelir.

Bahanelere İnanmayın

Sizde diyorsunuz ki o esnada, arabayı iyi bilen birine sattım yada bayadır duruyordu bu fiyata iyi sattım gibisinden. Tabi o arada da arıyor sizi parayı gönderen kişi işte kaçta buluşalım dediğiniz yerde yani ben size çok güveniyorum demek istiyor alıcı.

Alıcı da size siz soruyorsunuz nerdesiniz diye tabi, kendisi de geliyorum, yoldayım derken sizi oyalıyor biraz ve size telefon ederek örneğin; çok yakın bir kişim hasta hastaneye gitmem lazım, cenaze haberi aldım, yakınım kaza geçirdi gibisinden bunları size sizin onun bahanesine inanmanız için ciddi derecede bahaneler söylüyor.

Parayı Kimin Gönderdiğine Dikkat Edin || Araba Alım Satım Dolandırıcılığı

Sonrasında parayı size gönderdim, bir yakınımı size göndererek ona yapabilir misiniz benim yerime gibi bahaneler üretecektir. Size iyi niyetle konuşarak aklınıza kötü düşüncelerin gelmesinden yararlanmak için bunları size söylüyor. Tabi ki de adam yani yakını akrabası gibi size görünen gelen, kişiyle diz notere gidiyorsunuz.

Notere girdiniz ve görevlinin karşına geçiyorsunuz, şu plakalı aracın satışını yapıyorsunuz işte son aşamalara geldiğiniz zaman yani sorular soruluyor. Parayı aldınız mi? Teslim ettiniz mi? gibisinden. İmza işi gerçekleşiyor, sonrasın da geçici ruhsat çıkıyor tabi.

Arabayı Başkasına Satmayın

Aracın sahibi artık, ilk parayı gönderenin yakını oluyor. Buraya kadar hiçbir sıkıntı görünmüyor aslında. Arabayı sattınız, parayı aldınız, yedek anahtarları teslim ettiniz, hayırlı olsun deyip gittiniz. 1 gün geçer 2 gün geçer 3’üncü gün ise bir ihtarname geliyor kapınıza, sizde hayırdır ne ihtarnamesi benim ihtarnameyle ne işim olur gibisine düşünüyorsunuz.

Bir bakıyorsunuz parayı gönderen kişi, ben size eksiksiz olarak paramı gönderdim, aracın satışını üzerime yapmadınız. Lütfen paramı geri iade edin. Sizin boşluğunuzdan yararlanarak da, bu işte hukuksuzluktur vs. gibisinden size ihtarname çekiyor. Sizden de parayı alıyor. Çünkü; akrabam dediğini kişiyle hiçbir bağlantısı yok, ne bir görüşme nede başka bir şey, o kişiyle bağlantısı sıfır fakat görüşme olsa bile, vekaleti olmadığı için başka bir şahısa bunu yapmış oluyor.

Dolandırıldığınızda Geri Ödemek Zorunda Kalırsınız || Araba Alım Satım Dolandırıcılığı

O parayı da geri ödemek zorunda kalıyorsunuz kısacası bu. Yani siz hem aracınızdan hem paranızdan oluyorsunuz. Bu durumun da çözülmesi için tabi ki bu uzun bir süreçtir, polise gidip, savcılığa gidip derdinizi anlattığınız zaman, yetkililer derin bir takip araştırma yapılırsa o kişiler organize kişilerse de çözülebilir bu durum. Ama uzun bir mevzu bu durumun yanıt vermesi. Yani dikkat etmek lazım, böyle bir durum da bile parayı gönderen kişinin üzerinde vekaleti olan kişinin gelmesi lazım. Hazır vekâlet konusuna girmiş iken bı konudan bahsedeyim sizlere.

Vekalet İle 2.el Araba Sahtekarlığı

Vekalet İle 2.el Araba Sahtekarlığı
Vekalet İle 2.el Araba Sahtekarlığı

Aracın parasını almadan, satıcı iseniz de tam eksiksiz almadan, satış vekaletini asla vermeyin. Verdiğiniz an, hemen arabayı 3 4 kişinin üstüne bir an da 1 2 saat içinde satış yapılabilir. Bir bakmışsınız ki araba gitmiş. Parayı alın hesabınıza, yani karşı tarafınıza satış vekaleti verecekseniz, parayı cebinize koyun, satış vekaletinizi verin ve süre koyun satış vekaletine tanımıyorsanız gün koyun 1 hafta 10 gün 1 ay gibi. 2’nci kısım ise para kısmı;

Genelde alışverişler şöyle oluyor. 2’nci el de. Arabamı sattım, paramı aldım, nasıl yapacağız noterde buluşalım. Ben parayı getirmeyim gibisine. Aslında bu durum emlak gibi yapılabilir. Nasıl derseniz de şu şekilde; noterde paranın sahte olup olmadığını anlamak için personeller olur. Paranın sahte veya gerçek olup olmadığını anlamak için o yetkiliye verirsiniz parayı, para da diyelim 50 bin TL, noter de bu 50 bin tlyi alır. Der ki; satış bittikten sonra, satıcı benden teslim alabilir.

Sahte Para Olayları || Araba Alım Satım Dolandırıcılığı

Sahte Para Olayları || Araba Alım Satım Dolandırıcılığı
Sahte Para Olayları || Araba Alım Satım Dolandırıcılığı

Para konusunda da şu riskler var ki bu yüzden bu durum resmen korku film senaryosu gibidir. Konumuza dönecek olursak; 50 deste para vardır. Bunların arasında 100’lük olacak şekilde 10’ar tane para vardır. Sahte para da olsa. 10 bin tl para yapar. Bu bir risktir. Para eksiktir. Yarısı veya hepsi sahte olabilir. Notere geldiniz, noter personeli karşınızda, aracın borcu ve hacizi olmadığını kanuni husus var mı kimlik doğru mu? sahte mi? araç çalıştı mı? vs. gibisine bir sürü yere bağlanıyor noter personeli noterin sistemi.

Hepsi kontrol edildikten sonra, satış aşamasına geliyor. İşlem tam imzaya kaldığı an da, hesaba parayı atabilirsiniz. Parayı görmeden, satıcı iseniz parayı hesabınız da görmeden imzayı atmayın. Şöyle bir fikir verebilirim size bilenler bilmeyenler olacaktır, bu durumu ama aklınız da bulunsun; para çantasıyla vs. ile geldiniz, imzayı attınız hemen para takası oluyor. İşlem bitmiş oluyor. Bu konuya bir düzenleme gelene kadar noterin veznesini kullanmanız da fayda vardır.

Sahte para konusunun önüne geçebilmek için. Tanımadığınız birinden araba alıyorsanız veya kişiye satıyorsanız, başka bir şehirden alım satım yapıyorsanız. Yalnız gitmemeniz de yanınızda birinin bulunmasında fayda var. Satarken de yalnız olmaktan fayda var aynı şehirde olsanız bile. Çünkü; karşı taraf, arabayı almak maksatlı görünerek size örneğin; arabaya bakayım gibisine 1 2 tur atıp geleyim deyip rica ederler.

Güvende Olun Her Zaman

Böyle durumlarda ard niyetli kişiler birebir olduğu zaman, tam o sırada arabadan indiniz, diğer koltuğa geçeceğiniz an da, kapıları kilitleyip kaçıp gidebilir. Artık siz düşünün aracınıza neler yapacaklarını. Bu gibi risklerin önüne geçebilmek için ne olursa olsun birebir olmamak için yanınızda eş dost arkadaşınızın da olmasında fayda var. Ayrıca da lüks kaliteli araç satıcıları da dikkatli olun.

Aracınızı internete koyarsınız, mesela bakmak için telefonla sizi arıyor. Aracınıza bakmak istiyorum, almayı düşünüyorum deyip sizden evinizin adresini, aracınızın bulunduğu yere kadar öğrenmeye çabalar. Siz çıkarsınız aracınızla, tek başınıza olduğunuz an da, kalabalık bir ortam da veya boş bulunduğumuz durum da aracınızın anahtarınızı cebinizden siz farkında olmadan alabilirler. Bu gibi durumlar böyle şeyleri yapan insanlarda çete dediklerimiz de var.

Buna çok dikkat etmelisiniz. Mutlaka bulunduğunuz yerin dışında, sizin ikamet ettiğiniz yeri bilmeyecek öğrenemeyecek yerlerde görüşme sağlayınız. Tedbir her zaman iyidir. Yani siz, alın terinizi, dişinizden tırnağınızdan kazandığınızı, senelerinizin emeğini harcıyorsunuz. Kısacası bu konulara dikkat etmenizde büyük bir ölçüde fayda vardır. Unutmayınız ki; inşa etmek bir şeyi yıkmaktan kat ve kat zordur.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma