Perşembe, Temmuz 11, 2024
Ana SayfaGenelAraba Neden Su Eksiltir? Radyatörün Su Eksiltmesi

Araba Neden Su Eksiltir? Radyatörün Su Eksiltmesi

İçten yanmalı motorların soğutulmasında genellikle su kullanılmaktadır. Su ısıyı çok iyi ileten bir sıvı olduğu için her zaman üreticilerin vazgeçilmezi oldu. Bazen araçlarda yaşanan sorunlarda araçta su azalabilir. Soğutma sisteminiz zayıf çalışmaya başlayabilir. Sizlere bu yazımızda araba neden su eksiltir ve su kalmadığında neler yapılmalı radyatörde su kalmadığında nasıl müdahale edilmeli bunlardan bahsedeceğiz.

Aracın motor iç sıcaklığı 300-400 dereceyi geçtiğini biliyor muydunuz? Eğer aracınızda su olmaz ise sadece bir kaç dakikada, ısı motora geri dönüşü olmayan zararlar verecektir. Yeni bir arabanız olsun veya eski bir arabanız her zaman su azalma sorunu olabilir. Böyle durumlar neden kaynaklanır öncelikle buna bakalım.

Motorun Su Eksiltmesi

Motorun su eksiltmesi dünyanın en berbat durumlarından biridir. Aracınızın su eksilttiğini ilk olarak hararet göstergesi yükseldiğinde fark edersiniz. Üzücü bir durum olsa da başta önemsenmez. Ancak eğer sıcak bir havada değilseniz ve normal giderken sıcaklık artıyorsa arabanızda kaçak söz konusu olabilir.

Arabada su kaçağının nedenleri || Araba Neden Su Eksiltir

  • Silindir içine su kaçırması (Conta Yakması) – Belirtisi: Egzozdan çıkan beyaz duman.
  • Boru ve eklem yerlerinin kırılması, çatlaması. – Belirtisi: Arabanın altında su damlaları.
  • Motor su tıpalarının çürümesi – Belirtisi: Motorun altında su damlaması
  • Radyatör delinmesi – Belirtisi: Arabanın ön kısmında su damlaması.

Bunlar su kaçaklarında olan, başlıca kaçak nedenleridir. Ancak unutmayın ki soğutma sistemi kapalı bir sistemdir. En ufak kaçakta bile aracınız su için yeterli basınç üretemez ve sürekli hararete çıkar. Genelde eski araçlarda su devirdaim pervanesi kırıldığı için böyle sorunlar sıkça yaşanabiliyor.

Peki neden bu su kaçakları var neden?

Su kaçağının birincil sebebi araçta antifriz kullanmamaktır. Antifriz sadece suyun donmasını engellemez ayrıca motorun su yüzünden çürümesini engeller. Genelde çürümeden kaynaklı su kaçakları sık sık görülmektedir. Yapılması gereken su ve antifrizi doğru oranda motorumuzda kullanmaktır.

Motorunuzun soğutma suyu seviyesi nasıl kontrol edilir

Her yakıt doldurduğunuzda taşma şişesindeki soğutma suyu seviyesini hızlı bir şekilde kontrol etmeyi alışkanlık haline getirin. Seviye düşükse, motor soğuyana kadar radyatör doldurma kapağını çıkarmamaya dikkat edin.

Bir araba soğutma sisteminin ana bileşenleri

  • Basınçlı kapaklı radyatör
  • Taşma şişesi
  • Termostat
  • Soğutucu fan

Basınçlı bir radyatör kapağı, soğutucunun kaynama noktasını yükseltir, bu nedenle radyatör kapağını asla sıcak bir motorda çıkarmamalısınız. Taşma şişesi, soğutucunun sıcakken genleşmesini sağlar.

Soğutma fanı, araç hareket etmiyorsa (örneğin trafikte sıkışmış olduğunuzda) radyatörden hava akışı sağlar.

Soğutma sistemi motoru bir termostat kullanarak ideal çalışma sıcaklığında tutar. Termostat, motor soğukken soğutucu akışını kısıtlayarak bu verimli çalışma sıcaklığına hızla ulaşmasını sağlar.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma