Perşembe, Nisan 25, 2024
Ana SayfaGenelAraba rölantide nasıl bekletilir?

Araba rölantide nasıl bekletilir?

Arabanız içinde çalışıyorsanız, motorunu ısıtmak için aracı rölantide tutmanız gerekebilir. Rölanti ayrıca arabanızı kışın ısıtmak için mükemmeldir. Aracınızı rölantide çalıştırmak için tek yapmanız gereken hareketsiz haldeyken çalışmasına izin vermektir. Bazı ülkelerde uzun süre rölantide bulunmak yasa dışıdır ve para cezasına neden olabilir. Sizlere Araba rölantide nasıl bekletilir bunu detaylıca açıklayacağız.

Otomatik Şanzıman ile Rölanti

Arabayı Çalıştırın.

Çoğu otomobilin direksiyon kolonunun sağ tarafında, anahtarın ateşleme yuvasını bulacaksınız. Anahtarınızı kontağa sokunuz ve aracın gücünü açmak için yarıya kadar çeviriniz. Bundan sonra, motorun çalıştığını duyana kadar anahtarı çevirmeye devam edin, sonra anahtarı bırakın.

 • Otomobil çalıştırıldıktan sonra anahtarı motor çalıştırma konumunda tutmaktan kaçının. Otomobil çalıştırıldıktan sonra kontağı başlangıç ​​konumunda tutmaya devam etmek motora zarar verebilir.
 • Bazı otomobil modellerinde farklı bir motor ateşleme sırası olabilir. Yeni arabalarda genellikle sadece fren pedalını basılı tutup aracı çalıştırmak için bir düğmeye basmanız gereken bir basmalı düğme marş motoru bulunur. 
arabayı park etmek

Arabayı durdurun veya park halinde tutun. 

Aracınız hareket halinde ise, durana kadar yavaşlamak için fren pedalına hafifçe artan basınç uygulayın. Araba parktaysa, özel bir şey yapmanıza gerek yoktur. Araç hareketsizken çalışırken motor rölantide çalışacaktır.

 • Aracınız hareket halindeyse, durduktan sonra fren pedalına basmaya devam etmenize gerek kalmadan park yerine koyabilirsiniz.
 • Yoğun trafik durumlarında, durduktan sonra aracı park yerine koymayın. Bunun yerine, fren pedalını tamamen basılı tuttuğunuzda aracınız rölantide kalır.
rölantide bekleme

Motorun çalışmaya devam etmesine izin verin. 

Aracınızı soğuk çalıştırıyorsanız, motorun normal rölanti sıcaklığına ulaşması için biraz zaman gerekir. Isınma süreleri araç modelinize bağlı olacaktır, ancak RPM göstergesini izlerseniz, araç yüksek RPM’lerin bir periyodundan geçtikten sonra ısınmalıdır.

Manuel Şanzıman ile Rölanti

Aracı çalıştırmadan önce park frenini kontrol edin. 

Manuel şanzımanlı araçlar genellikle el freni çekili iken boş olarak park edilir. Aracınızın modeline bağlı olarak, el freninin konumu değişebilir, ancak genellikle orta konsolda bulabilirsiniz.

GAZ PEDALI FREN DEBRİYAJ

Frene hafif basınç uygularken debriyaja bastırın. 

Manuel şanzımanlı araçlarda direksiyon kolonunun altında üç pedal vardır. Sağdan sola, bu pedallar gaz, fren ve debriyajı çalıştırır.

 • Frene hafif baskı uygulamak için diğer ayağınızı kullanırken debriyajın ayağınızla tamamen bastırıldığından emin olun.
MARŞ YAPMAK

Aracı çalıştırmak için anahtarı kontağa çeviriniz. 

Direksiyon kolonunun sağ tarafındaki kontağı bulun ve anahtarınızı takın. Debriyajı ve freni ayaklarınızla basılı tutmaya devam ederken, araca güç sağlamak için anahtarı yarıya kadar çevirin. Otomobilin çalıştığını duyana kadar anahtarı çevirmeye devam edin, sonra anahtarı bırakın. 

 • Motorun devrede olduğunu duyduğunuz anda anahtarı bıraktığınızdan emin olun. Motor çalışırken anahtarı motor çalıştırma konumunda tutmak motora zararlıdır.
 • Motor çalıştırıldıktan sonra, vites değiştiricinin boşta olup olmadığını kontrol edin, bu genellikle orta konsolda bulunur. Nötr konumdaysa, vites kolu sağdan sola hareket edebilmelidir.
 • Aracın boşta olduğunu doğruladıktan sonra debriyajı bırakabilirsiniz. El freni çekilirse, freni de serbest bırakabilirsiniz. 
otomatik şanzıman vites kolu


Vitesi boşa almak veya sabit aracı boşta tutmak için vites küçültün . 

Hareket halindeyseniz, elinizle debriyaja basmanız ve vites kolunu boşa konuma almanız gerekir. Aracınız zaten boşta durmuşsa, motor çalıştırıldığında araç rölantide kalacaktır.

 • Araba durduğunda, aracın yuvarlanmasını önlemek için freni basılı tutmanız gerekir.
devir göstergesi


Otomobil dururken motoru çalışır durumda tutun. 

Motorunuzun normal çalışma sıcaklığına kadar ısınması birkaç dakika sürebilir. Devir / dakika hızının arttığını gördüğünüzde motorun sıcak olduğunu anlayacaksınız. Bundan sonra, motorunuz sıcak rölantide olmalıdır.

Aşırı Rölantiyi Önleme

rölantide fazla beklemek


10 saniyeden daha uzun bir süre beklemede kalacaksanız aracı kapatın. 

Aksi halde durmuş olmanıza rağmen, rölanti arabanızı yeniden çalıştırmaktan daha fazla yakıt yakabilir. 10 saniyeden daha uzun süre durduğunuzu düşünüyorsanız, yakıt tasarrufu için motorunuzu kapatın.

 • Motorunuzu asla yüksek trafik koşullarında, stop lambalarında veya dur-kalk trafikte durdurmayın. Bunu yapmak reaksiyon sürenizi tehlikeli bir şekilde azaltabilir.
arabayı ısıtmak

Soğuk havalarda kabini ısıtmak için aracınızı kullanın. 

Aracınızı kısa bir süre sürmek, soğuk havalarda rölantiden iki kat daha hızlı ısınacaktır. Ek olarak, kısa bir sürücü genellikle motoru rölantide ısıtmak için gerekenden daha az yakıt kullanır. 

 • Sürüş sırasında, motorunuzu gereksiz yere hızlandırmaktan kaçının. Bu gereksiz yakıt israfına neden olur. Kolay bir sürüş, aracınızı minimum yakıt kullanımıyla ısıtacaktır.
rölantide bekleme

Mağazalarda geçiş penceresini kullanmaktan kaçının. 

İşletmelerdeki düz pencereler, sipariş ettiğiniz ürünler hazırlanırken genellikle arabanızın rölantide beklemesini gerektirir. Bunun yerine, aracınızı park edin ve yakıt tasarrufu sağlamak için tesis içinde sipariş verin.

 • Bir sürgülü pencere kullanmanız gerektiğinde, siparişinizi beklerken aracınızı kapatarak yakıt tüketimini en aza indirebilirsiniz.
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma