Arabada Aks Ne İşe Yarar? Aks Nedir?

0
122

Arabada Aks Ne İşe Yarar? Aks Nedir? Aks bir milin dönüş hızını aynı oranda farklı açılara iletmesini sağlayan, iki parçanın birbirine bağlanmasını sağlar. Arabalarda ön tekerlek bağlantılarında bulunur. Vites kutusunun veya diferansiyelin verdiği kuvveti tekerleklere iletir ve 3 bölümde incelenir ;

İÇ AKS, AKS MİLİ, DIŞ AKS – Aks Nedir

Bu parçaları kullanarak iletir. İç Aks ön çeker araçlarda vites kutusunun içine geçer. Aks mili ise iç aks ve dış aks birbirine bağlanmasını sağlar. Dış aks ise tekerlek poryasına takılıdır tekerin döndüğü yönlere dönebilir.

Aks Neden Arızalanır ? Arabada Aks Ne İşe Yarar? Aks Nedir ?

aks arızaları nelerdir motor destek.com

Araba sürüyorsunuz ve hızlı bir şekilde U dönüşü yaptınız ve arabaya bir şeyler oluyor yüke bindiğinde tak tak vuran bir şeyler var tam dönüşlerde takır takır sesler geliyor. Evet tamda bu olay başıma geldi Eskişehir’den Samsuna geliyordum ve arabam böyle bir arıza çıkardı. Ama sakın endişe etmeyin uzun yola araç gidebilir sizi yolda bırakmaz. Ama bu şekilde kullanmaya devam etmeyin.

Arabada Aks Ne İşe Yarar? Aks Neden Arızalanır? Genelde aks arızaları ani dönüşlerde ve aks körüklerinin yırtılması ile birlikte sorun çıkarmaya başlar. Çünkü aks ve mil bağlantısında sürekli bir sürtünme alanı vardır ve körükler koptugunda aksın içinde bulunan gres yağı dağılır. Yağsız kalan metalde zamanla aşınarak sorun çıkartır. Eğer tekerleklerden tuhaf sesler geliyorsa ya rot ayarı bozuktur yada aks arızasıdır.

Genelde sık karşılaşılan sebepler ise ömrünü tamamlayan tekerlek rulmanları, rulmanlar arıza yaptığında direk olarak yük aks kafasına biner ve zamanla aşıntılara sebep olur. Rulman arızasını anlamak zor değildir, tekerleklerden, bir uğultu geliyorsa porya içerisinde bulunan rulman arızalanmış olabilir. Eğer bu arıza yapılmaz ise akslara zarar verir. Aks arızasına çözüm üretilmez ise aks kopar ve kaza yaparsınız çünkü bir teker boşa çıkar bir teker hareket etmeye devam eder ve aracınız sağa veya sola gidecektir. Bu yüzden aks arızaları nelerdir buna dikkat edin ve bunları es geçmeyin.

Aks değişiminin maliyeti nedir ?

Arabada Aks Ne İşe Yarar
Aks mili nedir neden arızalanır Arabada Aks Ne İşe Yarar

Size güzel bir haberimiz var, Aks kafaları piyasada 50 TL – 120 TL arasında uygun fiyatlara bulabiliyorsunuz. Tamiri mümkün değildir genelde komple değiştirilir. Ayrıca işçilik olarak da ustalar sizden yüksek ücretler almazlar çünkü sökmesi ve takması sanıldığı kadar zor değildir. Otomatik vites kutularında yağın boşaltılması gerektiği için biraz daha maliyetli olabilir.

Ancak değişim sırasında sizi üzecek kadar masraf çıkarmayacağına emin olabilirsiniz. Eğer aks kafası değişmeye karar verdiyseniz. Değişim sırasında Rot Başını ve Rotil de değişin bu parçalarda çok uygundur. Eğer bunları da değişirseniz, tekrardan işçilik parası ödemeniz gerekmez çünkü hepsi bir arada bulunmaktadır böylece ön düzeninizi yaptırmış olursunuz.

Aks Çeşitleri Nelerdir? Aks Nedir?

  • Yarım Serbest Aks
  • Tam Serbest Yüzücü Aks
  • Üç Çeyrek Serbest Aks

Yarım Serbest Aks Nedir İnceleyelim

Bu aks tipi arabaların bazılarında, üreticiler tarafından kullanılmaktadır örnek vermek gerekirse;kamyonet ve 4×4 araçların arka akslarında kullanılmaktadır.

Eğer aracınızda yarım serbest aks varsa, uç kısımdaki rulman yataklarının olduğu kısmında araç yükü çekilir. İkinci bir etapta yine tekerleklere dönüş hareketi verir. Motor gücü yüksek araçlarda en çok kullanılan aks tipidir. Çünkü diğer seçenekler olan ¾ çeyrek serbest aks mili ve tam serbest yüzücü ask miline göre maliyeti daha uygundur ve sorun çıkarmaz.

Tam Serbest Yüzücü Aks Nedir İnceleyelim

Bu aks gerçekten diğerlerine oranla daha farklı bir yapıya sahiptir. Bunun sebebi tam serbest aks yük kısmıyla herhangi bir bağı bulunmaz. Sadece arka çeker araçlarda, diferansiyelden aldığı dönme hareketini aynı şekilde arka tekerlere itmeyi sağlar. Genel anlamda işe yük, muhafaza ve tekerlek göbeği tarafından tutulmaktadır. Tam serbest yüzücü aks mili herhangi bir sebeple zarar görse (kırılsa) dahi tekerlek yerinde kalır.

Üç Çeyrek Serbest Aks Nedir İnceleyelim

Bu aks tipini tam orta olarak düşünebiliriz. Uç kısmı koniktir. Araç yükü üç çeyrek tipinde, aks muhafazası tarafından taşınmaktadır. Aks mili tekerleğe civatalıdır.

Aks hakkında buradan, daha detaylı video izleyerek keşfedebilirsiniz! Aks Nedir böylece sizlere açıklamış olduk.

Önceki İçerikDereceli Eksantrik Nedir? Dereceli Eksantrik Zararları
Sonraki İçerikArabaya nos takmak beygir artırır mı? Nos Nedir?
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz