Çarşamba, Mayıs 22, 2024
Ana SayfaGenelAks nedir ve Aks arızası durumunda neler olur?

Aks nedir ve Aks arızası durumunda neler olur?

Günümüzde çoğu araçta aks mevcuttur. Aks nedir ve ne işe yarar bunu inceleyeceğiz. Aks bir milin dönüş hızını aynı oranda farklı açılara iletmesini sağlayan, iki parçanın birbirine bağlanmasını sağlar. Genelde dönüş açısı olan tekerde aks vardır. Vites kutusunun ve diferansiyelin verdiği kuvveti tekerleklere iletir ve 3 bölümde incelenir.

Aks Parçaları: İÇ AKS, AKS MİLİ, DIŞ AKS

Temelde 3 aks parçası vardır. İç Aks ön çeker araçlarda vites kutusunun içine geçer. Aks mili ise iç aks ve dış aks birbirine bağlanmasını sağlar. Dış aks ise tekerlek poryasına takılıdır tekerin döndüğü yönlere döner. Yani teker tarafında olduğu için genelde dış aks arızaları daha sık olabilmektedir.

Aks Neden Arızalanır? Arabada Aks Ne İşe Yarar?

aks arızaları nelerdir motor destek.com

Araba sürüyorsunuz ve hızlı bir şekilde U dönüşü yaptınız ve arabaya bir şeyler oluyor yüke bindiğinde tak tak vuran bir şeyler var tam dönüşlerde takır takır sesler gelmeye başladı ise aks arızası yaşıyor olabilirsiniz. Bazı durumlarda aks kırılırsa aracınız ilerlemez veya aks yerinden çıkarsa şanzıman yağınız yere akar.

Genelde aks arızaları ani dönüşlerde ve aks körüklerinin yırtılması ile birlikte sorun çıkarmaya başlar. Çünkü aks ve mil bağlantısında sürekli bir sürtünme alanı vardır. Körükler koptugunda aks da yağ boşalır. Yağsız kalan metalde zamanla aşınarak sorun çıkartır. Eğer tekerleklerden tuhaf sesler geliyorsa ya rot ayarı bozuktur yada aks arızasıdır.

Genelde sık karşılaşılan sebepler ise ömrünü tamamlayan tekerlek rulmanları, rulmanlar arıza yaptığında direk olarak yük aks kafasına biner ve zamanla aşıntılara sebep olur. Rulman arızasını anlamak zor değildir. Tekerleklerden bir uğultu geliyorsa porya içerisinde bulunan rulman arızalanmıştır. Eğer bu arıza yapılmaz ise akslara zarar verir. Aks arızasına çözüm üretilmez ise aks kopar ve kaza yaparsınız çünkü bir teker boşa çıkar bir teker hareket etmeye devam eder ve aracınız sağa veya sola gidecektir. Bu yüzden aks arızaları nelerdir buna dikkat edin ve bunları es geçmeyin.

Aks Nedir? Değişiminin maliyeti nedir?

Arabada Aks Ne İşe Yarar
Aks mili nedir neden arızalanır Arabada Aks Ne İşe Yarar

Size güzel bir haberimiz var, Aks kafaları 2022 de piyasada 160 TL – 260 TL arasında uygun fiyatlara bulabiliyorsunuz. Tamiri yapılmamaktadır. Ayrıca işçilik olarak da ustalar sizden yüksek ücretler almazlar çünkü sökmesi ve takması sanıldığı kadar zor değildir. Otomatik vites kutularında yağın boşaltılması gerektiği için biraz daha maliyetli olur.

Ancak değişim sırasında sizi üzecek kadar masraf çıkarmayacağına emin olabilirsiniz. Eğer aks kafası değişmeye karar verdiyseniz. Değişim sırasında Rot Başını ve Rotil de değişin bu parçalarda çok uygundur. Eğer bunları da değişirseniz, tekrardan işçilik parası ödemeniz gerekmez çünkü hepsi bir arada bulunmaktadır böylece ön düzeninizi yaptırmış olursunuz.

Aks Arızası Belirtileri Nelerdir?

  • Keskin dönüşlerde duyulan Tıkırtı Sesleri. Arızalı bir aks milinin en yaygın belirtisi, direksiyonu döndürdüğünüzde duyulan tıklama sesidir.
  • Tekerlekleri kirleten gres yağı görebilirsiniz.
  • Rolanti de beklerken aracın titremesi.
  • Aracın kalkışlarda tuhaf belirtiler göstermesi.

Aks arızası çekişi etkiler mi?

Aks arızası çekişinizi ciddi anlamda etkilemez. Ancak üzerine gidilirse aracınız hiç hareket edemeyecek duruma gelir. Bu yüzden aks arızası çekişi değil aracın hareketini engeller.

Aks arızası neden olur?

Akslar içerisinde bulunan gres yağı ile korunmaktadır. Gres yağı körük yırtılırsa içine pislik alır. Kendini artık koruyamaz. Bunun dışında aks arızası ani kalkışlardan dolayı ve ani dönüşlerden kaynaklanır.

Aks Nedir ? kesmesi nasıl olur?

Aks kesmesi demek aksın yerinden çıkması ve kopması anlamına gelir. Genelde yanlış vites düşürmekten kaynaklanır. Aks kesmesi ani kalkışlarda %70 olmaktadır.

Aks körüğü patlaması

Göz kontrolü ile aracın altına eğilip teker içine giren mile bakmalısınız. Burada bir aks körüğü görmeniz gerekiyor. Ve iç aks da körük olmalıdır toplamda 4 adet körük olmalı.

Örnek Aks körüğü
Örnek Aks körüğü buna benzemektedir.

AKS yolda bırakır mı?

Aks koparsa evet yolda kalabilirsiniz. Ama vuruntu varsa yolda bırakmaz ancak aracınızı vuruntu varken yani yüke geldiğinde vuruntu varsa daha fazla zorlamamaya çalışmalısınız.

Aks kafası ne kadar?

Ortalama 2021 piyasasında aks kafaları 100 ile 120 TL arasında değişmektedir. Orjinal almaya karar verdiyseniz 250 TL yi aşan fiyatlar görebilirsiniz. Eğer ki İç aks ve dış aks takım almak istediğinizde maliyet 1000 lirayı aşar.

Aks lalesi ne demektir?

Vites kutusunun içerisinde, aks ları birleştiren parçaya aks lalesi denir. İç aks aks lalesine geçer aks lalesi ise gücünü vites kutusundan alır.

Aks bozuksa ne olur?

Aks bozuk olduğunda dönüşlerde tak tak gibi acaip sesler duyarsınız. Bu sesin üzerine gidilirse aks yerinden çıkar.

Eğer makalemizi beğendiyseniz, daha iyilerini görmek için bizi MOTOR DESTEK YOUTUBE kanalından da abone olarak takip edebilirsiniz.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma