Arabada Vize Ne Demek? Vize Denmesinin Sebebi

0
139

Araba satış sitelerinde mutlaka duymuşuzdur. Veya bir arkadaşımız mesajlaşırken espiri yapmıştır bize. Veya facebook ilanlarında sık sık rastlarız. Vizesine şu kadar var, vizeden yeni geçti gibi. Bugün sizlere arabada vize ne demek bundan bahsedeceğim hızlı bir şekilde. Umarım vize hakkında vereceğim bilgilerden sonra aklınıza takılan soru işaretleri silinir.

Arabada vize denmesinin sebebi araçların ortalama 2 senede bir muayeneden geçmesi. Bu muayene ise tam bir sınav gibi olduğu içinde halk dilinde vize denir. Şimdi gülüceksiniz bu kadar basit bir şey için makalemi yazıyorsun. Google de kontrol ettiğimde bu o kadar çok aranmış ki sanırım insanlar arabada vizeyi çok merak ediyor. Neyse amacım sizlere arabalar hakkında her bilgiyi vermek umarım birilerine yardımcı olmuşumdur. Muayene hakkında fazla bilgisi olmayan arkadaşlar var ise şöyle söyleyebilirim:

Muayene aracın yaşına göre belirli aralıklar ile kontrol edilmesi ve bir takım teste maruz bırakılmasıdır. Diyelim sizin aracınız farlarından biri yanmıyor ve vize zamanı geldi. Vizeye gittiğinizde aracınız muayeneden geçmiyor ve trafiğe çıkması yasaklanıyor. Farı yaptırana kadar trafiğe çıkamıyorsunuz aslında bakarsanız, bi nevi devlet hem sizi hemde trafikte bulunan diğer sürücüleri korumanın yolunu bulmuş hemde muayene ücreti ile halkından para almaya çalışıyor. Neyse konu biraz siyasete kaydı.

Muayenesi olmayan araçlar trafikte olamadığı gibi sigortası olsa bile kaza anında haklıda olsa haksız da olsa sigortası karşılamaz. Bu yüzden arabanız ile muayenesiz lütfen gezmeyin. Hemde şöyle bir şey var polis çevirmesinde ciddi bir para olmasa da ceza yiyorsunuz ama ilk önce uyarıyorlar 1 hafta süre veriyorlar bu 1 hafta içerisinde gitmez iseniz 2.çevirmede ceza yazılıyor. Biliyorum ülke olarak maddi durumlarımız iyi değil, ancak en azından hayatınızı riske atmayın arabanızın bakımları olmadan binmeyin. Vize konusunda başka ne tür soru sorulur bilemiyorum ama sizlere bunu açıklamak için elimden geleni yaptım. Aklınıza takılan sorular olur ise yorum bölümü var aşağıda oradan bana ulaşabilirsiniz. Ayrıca arabalar hakkında merak ettiğiniz bir konu varsa da makale olarak paylaşabilirim. Arabada Vize Ne Demek yazısını burada sonlandırıyorum. Kendinize iyi bakın başka bir makalede görüşmek üzere.

Önceki İçerikYağ yakan araba çekişten düşer mi
Sonraki İçerikDereceli Eksantrik Nedir? Dereceli Eksantrik Zararları
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz