Çarşamba, Nisan 24, 2024
Ana SayfaGenelArabada Yağ Biterse Ne Olur? Motor Yağının Azalması

Arabada Yağ Biterse Ne Olur? Motor Yağının Azalması

Merhaba arkadaşlar, yeni araba sahipleri veya araba ile ilgili yeni tecrübe eden arkadaşlarımız çok sık soruyorlar. Bizde bugün arabada yağ biterse ne olur veya eksik yağ ile arabayı kullanırsak motora hemen zarar verir miyiz belirtileri nelerdir bunları inceliyor olacağız. Tamamen birilerine yardımcı olabilmek adına bunları yazıyorum. Eğer eksik bilgiler aktarıyor isem lütfen yorumlar bölümünden sizde tecrübelerinizi aktarın.

Diyelim ki arabamız yağ yakıyor veya arabamızda ciddi yağ kaçakları var. Yolda giderken yağ bitiyor. Motor yağ basınç uyarı ışığı yanıyor. Biz bu ışığı görmüyoruz veya yağ lambası bozulmuş. Yağsız bir şekilde arabayı kullanmaya devam ediyoruz. Motorun içinde yağsızlık yüzünden hareket eden parçalar birbirine sürtünüyor ve yüksek ısı oluşturmaya başlayarak parçalar zarar görmeye başlıyor.

İlk zarar görmeye başlayan yerler ise krank mili ve krank yatakları ardından kam mili ve kam yatakları. Yataklar bozulduğunda arabanızdan tak tak vuruntu sesleri gelmeye başlar. Ne yazık ki motorunuz yollardaki ömrüne son verir. Bu olabilen bir şey bir çok sürücü bunun yüzünden çok üzüldü.

Üzülmemek için ne yapmamız gerekiyor. Sık sık kaputu açıp yağ durumunu kontrol etmemiz gerekiyor. Yağ ışığının çalışıp çalışmadığına bakmamız gerekiyor. Arabanın altından yağ kaçakları var mı bakmamız gerekiyor eğer varsa da hemen tamir yoluna gitmemiz gerekiyor.

Eksik yağ ile araba kullanmak – Arabada Yağ Biterse Ne Olur

Eksik yağ ile araba kullanmak da aynı şekilde bu sorunlara neden olur. Eğer bu şekilde kullanıyor iseniz bu durumdan hemen vazgeçin. Eğer kullandıysanız ve sonra yağ eklediyseniz bir daha yağ azalmamasına dikkat edin. Eğer hafif vuruntu bir sesi varsa sadece kartel sökülerek yatakları değişebilirsiniz. Ancak vuruntu çok ise masraf daha çok artmadan motorun yenilenmesi gerekir. Yani arabanız yatak sarar.

Aracın motor yağı eksik olursa ne olur dediklerinde bile korkun endişe edin. Arabanızı yağsız bırakmayın. Bu araba motorları 1 dakika bile yağsız çalışamaz bunu unutmayın. Arabada Yağ Biterse Ne Olur konusunu kısaca özet geçmeye çalıştım tabi ki bu konuda söylenebilecek çok şey var ancak onları da başka makalelerime saklıyorum. Arkadaşlar birilerine yardım etmeye çalışıyorum sitemi takipte kalmanız beni mutlu eder destek olmanız.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma