Perşembe, Haziran 20, 2024
Ana SayfaGenelArabam Önden mi Çekişli, Arkadan İtişli mi Nasıl Bulunur?

Arabam Önden mi Çekişli, Arkadan İtişli mi Nasıl Bulunur?

Otomobillerde 3 türlü çekiş sistemi bulunmaktadır: önden çekiş, arkadan itiş ve dört tekerden çekiş. Önden çekişli arabalar daha küçük olmasının yanında, daha kolay yönlendirme ve karda veya çamurda daha iyi çekiş sunma eğilimindeyken, arkadan çekişli araçlar daha büyük olma, daha çabuk hızlanma, daha kolay durma ve daha yumuşak bir sürüş imkanı sunuyor. Arabanızın Öndenmi Çekişli, Arkadan İtişli mi olduğunu belirlemek için aşağıdaki adımları izleyin.

Arabanızı Keşfetmek

Motor arkadanmı öndenmi çekişli

Motoru bulun. 

Çoğu otomobilin önünde bir motor vardır; bu arabalar önden veya arkadan çekişli olabilir. Volkswagen Beetle gibi motoru arkada olan arabalar her zaman arkadan çekişli otomobillerdir.

kayış sistemi

Motorun nasıl monte edildiğini görün. 

Motor enine monte edilmişse (yani, yatay olarak), kayışlar aracın bir tarafına bakacak şekilde, arabanız büyük olasılıkla önden çekişli bir otomobildir. Motor uzunlamasına (önden arkaya) monte edilmişse, kayışlar ön ızgaraya bakacak şekildeyse, arabanız büyük olasılıkla arkadan çekişli bir otomobildir.

difransiyel sistemi

Bir diferansiyel arayın. 

Diferansiyel, gücü tahrik milinden tekerleklere aktaran büyük, kabak şeklindeki bir gövdedir. Aracın arka aksında böyle bir montaj varsa, araçta arkadan çekiş vardır. Önden çekişli araçlarda, diferansiyel, motorun arkasındaki transaks adı verilen bir ünitede şanzımanla entegre edilir ve tekerlekler, sabit hız (CV) eklemleri ile tahrik miline bağlanır.

Motordestek.com İpuçları

  • Tekerleklerinizi buzlu bir yüzeyde döndürürken arabanızın önden veya arkadan itişli olup olmadığını bilmek önemlidir. Arabayı tekrar hareket ettirmek için tahrik tekerleklerinin altına kum veya çakıl atmak isteyeceksiniz; hangi tekerleklerin tahrik tekerlekleri olduğuna ve aceleniz olduğundan şüphe ediyorsanız, 4 tekerleğin altına kum atabilirsiniz.
  • Ağırlıklarının daha fazlası arabanın önünde olduğundan, önden çekişli arabalar patinaj yaparken düz bir şekilde ilerlemeye devam ederken, arkadan çekişli araçların bir yandan diğer yana drift atma olasılığı daha yüksektir. Her iki durumda da, gaz pedalını gevşetin veya ayağınızı tamamen çıkarın.
  • Çok seyahat ediyorsanız, önden çekişli arabalar genellikle kargo ve yolcular için daha fazla alan sunar; ancak, genellikle bir römork çekerseniz, arkadan çekişli araçlar önden çekişli araçlardan daha fazla çekme kapasitesi sunar.
  • Hem ön hem de arka tekerlekten çekişli araçlarda, direksiyon simidini çevirdiğinizde ön tekerlekler döner. Önden çekişli bir otomobilde karda veya çamurda sıkışırken, tekerlekleri hafifçe bir yönde çevirerek çekişi geri kazanabilirsiniz, böylece lastiklerin ısırması için yeni bir yüzey elde edilir.
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma