Salı, Temmuz 16, 2024
Ana SayfaArızaArabanın Conta Yakıp Yakmadığını Nasıl Anlarız?

Arabanın Conta Yakıp Yakmadığını Nasıl Anlarız?

Arabalarda conta yanması diye tabir edilen olay tamamen silindir kapak contasının, hasar almasının halk dilindeki halidir. Aslında bakarsanız araba eğer gerekli kötü şartlar oluşmuş ise, emme gibi farklı contalara da zarar verebilir.

Öncelik ile silinir kapak contasını tanıyalım

Silindir kapak contası içten yanmalı motorların hemen hepsinde kullanılmaktadır. Şuan fabrikadan çıkan V6 Mercedes motorunda bile 2 adet silindir kapak contası mevcut. Motor alt blok ve üst blok olarak genel’de iki ayrı parçalardan oluşur. Bu iki parçanın arasına bir conta koyarak, yüzeyler arasında sızdırmazlık sağlanmaktadır. Eğer bu conta gerektiği kadar kaliteli olmaz ise sizi her zaman üzecektir. Bunun sebebi ise contanın motor suyu sıcaklığı 90 derecede gösterirken bile blok iç sıcaklığı 180 dereceye varmaktadır. Bu yüzden bu contanın ısıya dayanıklı olması ve yüzeyi iyi kapatması gerekir, bundan dolayı sonradan revizyona uğramış motorlarda bu contayı orijinal almanız gerçekten çok ama çok önemlidir. Bu contalar özel alüminyumdan veya farklı metal alaşımlardan yapılır. Ancak bazı araçların contalarını bulmak imkansızdır bu contaları yapan özel yerler olduğununda söylemeden geçmeyelim.

Silindir kapak contası neden yanar

Silindir kapak contası nasıl yanar ?

Yanar sözcüğünün özellikle altını çiziyorum. Çünkü bu conta motor ısısı yükselmeye başladığı anda hasar görür. Bu contayı korumak tamamen sizin elinizdedir. 100 derece hararet yapmış bir motorda conta buna dayanabilir ama sürekli olarak bunu zorluyor olmanız contaya ayrıca contanın üzerindeki silindir kapağına zarar verir yani, silindir kapağı hafif alüminyumdan yapıldığı için yüksek sıcaklıkta bükülür bu yüzden motor ısısına dikkat edin lütfen. Arabalar ve motosikletler, bizim hayatımızdır onları üzmeyelim.

Arabanın silindir kapak contası neden yanar?

Motor Sıcaklığı Neden Yükselir?

Yolda arabanızı veya motosikletinizi kullanıyorsunuz. Birden bire motor sıcaklığı artmaya başladı. İlk yapmanız gereken, motora artık gaz vermeyi bırakın. Aracı stop edin ve kontağı yarım açın fanın çalışmasını sağlayın. Fan çalışmıyorsa, fan arızalı olabilir. Bazı acarlarda fan, motorun devri ile birlikte döner. Bu motorlarda arabayı stop etmeden rölantide bekleyin. Eğer sıcaklık düşmüyor ise aracı stop edin. Asla su deposunu açmayın bir süre motor soğusun 15 20 dakika bekleyin. Gerekirse her yere geç kalın ama sabırlı bir şekilde bekleyin. Araba soğuduktan sonra su deposunu açarak suyunu kontrol edin. Eğer arabada su var ise sorun su kaynaklı değildir. Hemen kayışları kontrol ediniz. Kayışlarda sağlam ise suyun motor içerisinde devridaim yapmasını sağlayan parça arızalanmış olabilir. Bu şekilde de aracı kullanmayın çekiciye 100 lira vermek daha mantıklı ancak kullanırsanız araba conta yakarsa 2 bin TL’den fazla cebinize zarar olur.Eğer kayış koptuysa ve çok zor durumdaysa kayışın koptuğu kasnağa kadın çorabı veya ip bağlayarak devam edebilirsiniz. Bana sorarsanız ben bunu daha önce denedim ve sanayiye kadar gitmeyi başardım.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma