Ana Sayfa Arıza Arabanıza Çok Fazla Yağ mı Koyuyorsunuz? (İşte Olanlar)

Arabanıza Çok Fazla Yağ mı Koyuyorsunuz? (İşte Olanlar)

4

İçten yanmalı bir motorun içinde , metal bileşenler aşırı yoğun sıcaklıklarla ve yüksek basınç altında parçaların arasında dar boşluklarla, çok hızlı hareket eder. Bir yağlama kaynağı olmadan, bu bileşenler aşırı sürtünme sonrasında birbirlerini hızla aşındırırdı. Motor yağı, bu feci aşınmayı önlemek için özel olarak tasarlanmıştır.

Motor yağının işi oldukça zor. Motorun çalışmasına izin verecek kadar ince, ancak motorun çalışma sıcaklığında yeterli koruma sağlayacak kadar kalın olması gerekir. 

Araç park edildiğinde yağ, yağ karterine oturur. Ateşlemenin ardından, yağ pompası devreye girer ve tüm bu hareketli parçaları yağlamak için dolaşımı başlatmak üzere yağı emer. Yağ hareket ederken, yol boyunca toplanan metal talaşı gibi kirleticileri toplayan bir yağ filtresinden geçer. 

Doğru miktarda yağa sahip olmak çok önemlidir. Çok az yağın motor arızasına neden olabileceği oldukça yaygın bir bilgidir, ancak birçok kişi çok fazla yağın da büyük motor hasarına neden olabileceğini bilmiyor.

Motordestek.com ekibi özel içeriğidir.

Motor Yağının Aşırı Doldurulmasının Sonuçları

Yağın değiştirildikten sonra veya tamamlandıktan sonra kontrol edilmesi her zaman önemlidir. Çünkü aşırı doldurmanın sonuçları ciddi olabilir. İşte çok fazla motor yağı ekledikten sonra yaşayabileceğiniz sorunların bir listesi.

1) Yetersiz Yağlamadan Kaynaklanan Motor Hasarı

Yetersiz Yağlamadan Kaynaklanan Motor Hasarı

Attığımız başlık yanlış görünüyor gibi değil mi? Ancak motor yağının aşırı doldurulması aslında hareketli parçalar arasında, yağlamanın azalmasına neden oluyor. Bunun nedeni, krank milinin çoğu otomobilde yağ karterinin üzerinde durması ve araba hareket ettikçe hızla dönmesidir.

Motor yağı seviyesi krank miline dokunacak kadar yüksekse, krank mili yağı bir köpük haline getirebilir, tıpkı bir şey pişirirken bir çırpıcının yumurta beyazını havalandırmasına benzer.

Köpüklü yağ, olması gerektiği gibi iyi yağlanmaz veya sistemde güzelce hareket etmez. Yağ akışı yavaşlayabilir veya tamamen durabilir, bu da yağın aşırı ısınmasına neden olur. Motor düzgün şekilde yağlanmazsa, parçalar zamanından önce aşınır ve hatta motor tutukluk yapıp çalışmayı durdurabilir. 

2) Zarar Gören Keçe ve Contalar

Krank mili yağı çırptığında, yağa hava vererek hacmi ve dolayısıyla sistemdeki basıncı arttırır.

Contalar ve keçeler, gitmemesi gereken alanlardan belirli bir yağ basıncını geri tutmak için tasarlanmıştır. Bu nedenle aşırı basınç uygulamak, Conta veya keçenin patlamasına neden olacaktır. Krank milinin ön ve arka ana keçeleri gibi, bu keçelere erişmek ve bunları değiştirmek zordur.

3) Buji Kirlenmesi

Fazla yağ dışarı sızabilir ve bujilere temas edebilir. Yağ bujileri kapladığında, kıvılcım üretemeyecek duruma gelir yada kıvılcım üretse de ateşlemeye yetemeyecek kadar az kıvılcım üretebilir.

Kirlenmiş bujiler motorun teklemesine, sert çalışmasına neden olabilir veya araç çalışmayabilir bile. Bu sorun ortaya çıktığında değiştirilmeleri kolaydır. 

4) Kirlenmiş veya Tıkalı Katalitik Konvertör

Katalitik konvertör, egzoz gazlarının toksisitesini azaltır. Araç çalıştıktan sonra katalitik konvertör çok sıcaktır. Herhangi bir yağ contalardaki basıncın artmasıyla birlikte yanma odasına girerse veya egzoz sistemine sıçrarsa, konvertöre ulaştığında muhtemelen yanacak ve koku oluşturacaktır.

Katalitik konvertörde yağ yanması, katalitik konvertörün egzoz gazlarını temizleme kabiliyetini engeller ve ömrünü kısaltabilir. Katalitik konvertörler, değiştirilmesi pahalı parçalardır.

Aşırı yağ koyulması durumlarında, aşırı yağ katalitik konvertörü tıkayabilir. Tıkalı bir katalitik konvertör, aşırı derecede ısınabileceği ve yangın başlatabileceği için potansiyel olarak tehlikeli bir durumdur.

Fazla Motor Yağının Belirtileri

Bu sorunlardan herhangi birini yaşıyorsanız, güvenli olur olmaz aracınızı kenara çekin. Düz bir yüzeye park edin ve motor yağı seviyesini kontrol edin. 

Arabanın sıcak olması ve yağın dolaşması için 5 ila 10 dakika sürdükten sonra kontrol etmek en iyisidir. Motor bölmesinde, seviyeyi kontrol etmek için çekebileceğiniz, silerek temizleyebileceğiniz, yeniden takabileceğiniz ve dışarı çekebileceğiniz bir seviye çubuğu olacaktır.

Yağ seviyesi “boş” ve “dolu” çizgileri arasındaysa, yağ seviyesinde sorun olmadığı anlamına gelir.

1) Yağın Yakın Zamanda Eklenmesi veya Değiştirilmesi

Aracın sürüldüğü son birkaç gün içinde yağ seviyesine dokunulmadığından tamamen eminseniz, muhtemelen karşılaştığınız sorunlar aşırı motor yağından kaynaklanmıyordur.

2) Beyaz veya Mavi Duman

Egzozdan veya motordan gelen bu açık renkli dumanı görürseniz (veya diğer arkanızdan gelen sürücüler görür ve sizi bilgilendirirse), muhtemelen motor yağı yakıyor demektir. Bu aynı zamanda sıcak metale sızan yağdan da kaynaklanabilir, ancak aşırı yağdan da kaynaklanıyor olabilir.

3) Yanmış Yağ Kokusu

Aracınızda ciddi anlamda buruk ve bunaltıcı bir koku varsa eğer aracınızda contalardan sızan yağ sıcak metala çarparak yanıyor ve pis bir koku çıkartıyor olabilir. Bu sızan yağ aşırı yağ yüzünden olabilir.

4) Sızdıran Yağ

Yukarıda bahsedildiği gibi, çok fazla yağdan kaynaklanan yüksek yağ basıncı, zayıf noktalarda arızalara yol açabilir ve bu durumda yağın dışarı damlaması söz konusu olabilir. Araba bir süre bekledikten sonra motorunuzun altında bir yağ birikintisi veya küçük damlalar görebilirsiniz. 

5) Yüksek Yağ Basıncı Işığı

Tüm araçlarda bir yağ basıncı göstergesi yoktur, ancak sahip olanlar, motor yağı aşırı doldurulmuşsa “yüksek basınç” uyarısı verebilir. 

6) Sert Çalıştırma, Stop Etme ve Tekleme

Aracınızda performans sorunları, fazla yağ temas ettiğinde kirlenen bujilerden kaynaklanabilir. 

7) Araba Çalışmıyor

Yanma için gerekli kıvılcım, buji motor yağı ile kaplı olduğu için bujideki boşluğu atlayamazsa, araç çalışamaz . 

8) Yağ Göstergesinde Garip Davranış

“Boş” ve “dolu” arasında gidip gelen yağ göstergesi aşırı doldurulmuş motor yağının işareti olabilir.

Gösterge, normal çalışma koşullarında çalışmak üzere tasarlanmıştır, bu nedenle bunların dışına çıkmak “karışık ve şaşkın” bir göstergeye neden olabilir. 

9) Motorda Aşırı Isınma

Hareketli parçalar arasındaki yetersiz yağlama, ısı üreten bu parçalar arasındaki sürtünmeyi artırır.

Köpüklü yağ işini yapamadığında motorun her yerinde bu oluyorsa, genel motor sıcaklığı hasar verici veya tehlikeli seviyelere yükselebilir. 

10) Gürültülü Motor Sesi

Metalin metal üzerindeki sesi çok rahatsız edici olabilir. Birbiriyle temas eden çok hızlı hareket eden parçalar bir gıcırtı oluşturabilirken, daha yavaş hareket eden parçalar daha çok öğütme veya inleme gibi gelebilir. 

11) Hızlanma Sorunu

Bu sorun , yağlı bujilerden kaynaklanabilir veya arabanın, parçaların birbiri üzerinde kaymak yerine aşırı sürtünmenin üstesinden gelmek için daha fazla güç istemesinden kaynakla bilir.

Ne Kadar Yağ Olmalı?

Elbette seviye çubuğu okuması boş ve dolu arasında bir seviye göstermelidir. Bu yazımızda bunu öğrendik ancak bunun gerçekte ne kadar yağ gösterdiğini bilmek yararlıdır. 

Çoğu araçta toplam motor yağı miktarı 4 ila 8 litre arasındadır. Yine de motor hacmine bağlıdır. Bu nedenle araç türünüz için kullanıcı el kitabına bakın. 

Yağ çubuğundaki boş ve dolu çizgi arasında genellikle yaklaşık 0,5 ila 1 litre bulunur. Bu nedenle, daha fazla yağ eklemeniz gerekiyorsa, aşırı doldurmayı önlemek için kademeli olarak – ekleme yapın.

100 ml gibi fazla konmuş yağın bir zararı tabi ki fazla olmaz. Örneğin, yağ seviyesi, seviye çubuğundaki tam çizginin birkaç milimetre üzerinde duruyorsa, durum mükemmeldir.

Fazla Yağın Çıkarılması

İyi haber şu ki, siz veya bir başkası yanlışlıkla çok fazla yağ doldurduysa, motor yağını çıkarmak çok kolaydır (biraz ortalık yağ olsada). Yağın çıkarılması sırasında veya sonrasında seviyeyi kontrol ederken, doğru bir okuma elde etmek için tekrar takmadan önce seviye çubuğunu sildiğinizden emin olun. 

Bir şırınganın ucuna boru takarak yağ çubuğu yuvasından sokarak fazla yağı çekebilirsiniz.

Başka bir yol da , yağ tapasının altına bir tahliye kabı yerleştirmek ve bir yağ anahtarıyla çok yavaş bir şekilde gevşetmek, böylece sadece damlamasını sağlamaktır. Seviyeyi sık sık kontrol edin. 

Yağ bir süredir değiştirilmediyse ve kirli görünüyorsa, buradayken yağı ve yağ filtresini değiştirmek güzel fikir olabilir.

Sonuç

Motor yağını aşırı doldurmanın bazı ciddi sonuçları olsa da, genellikle bir şeylerin yanlış olduğunu söylemek ve ardından sorunu teşhis etmek ve düzeltmek oldukça kolaydır. Kendi yağını evde değiştirebilen herkes, henüz hiçbir şey hasar görmemişse bunu ücretsiz olarak düzeltebilir. 

Eğer makalemizi beğendiyseniz, düşüncelerinizi bize yorum olarak aşağıdaki bölümde bırakabilir. Ayrıca bizi FacebookİnstagramTwitter ve Youtube üzerinden takip edebilirsiniz.

Önceki İçerikAteşleme Bobini Arızası Belirtileri Nelerdir
Sonraki İçerikAraba Motor Parçaları Hangi Kısımlardan Oluşur?
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.

4 YORUMLAR

  1. Bende bir zafira var 19.cdti ve ustalar 1 buçuk litre fazladan yağı doldurmuşlar ve ben bunu 1500 km sonra gördüm..dpf ve katalizator temizlettirdim ve yağı seviyesini yerine gettirtim ama araba yolda giderken mavi veya beyaz duman atmaya başlıyor ne yapmalıyım.

  2. İbrahim Bey merhaba,
    Bende 520D 2016 bmw var. Servis fazladan 1 litre yağ koymuş, yaklaşık 600-700 km yol yaptım. Fazla yağı aldık, herhangi bir arıza göstermiyor ama sanki yolda giderken nadirende olsa sanki tekliyor gibi geliyor. Nasıl bir sorun yaratmış olabilir? En azından tamirciye gittiğimde bilgim olsun. Bir fikriniz varsa paylaşabilirseniz sevinirim. Servislere güvenemiyorum artık.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version