Perşembe, Haziran 20, 2024
Ana SayfaArızaArabanızın Bir Şey Yanıyormuş Gibi Kokmasının 7 Nedeni

Arabanızın Bir Şey Yanıyormuş Gibi Kokmasının 7 Nedeni

Aracınız yanıyormuş gibi kokuyorsa, bir şeyler gerçekten yanıyor demektir. Ama soru şu ki, nereden geliyor ve buna ne sebep oluyor?

Gerçek şu ki, birkaç farklı potansiyel neden var ve durumu mümkün olan en kısa sürede düzeltebilmeniz için tam olarak neler olup bittiğini takip etmek çok önemlidir.

Bu nedenle, arabanızdan gelen yanık kokusunun en yaygın sekiz nedeni konusunda size yol göstermek için bu kılavuzu hazırladık. Çünkü kesin olan bir şey var ki, aracınızdan yanık kokusu geliyorsa, hemen tespit edip düzeltmeniz gerekir.

Aracınızdan Gelen Yanık Kokusunun Yaygın Nedenleri

Arabanızdan gelen bir yanık kokusunun en yaygın nedenleri elektrik kısa devresi veya hasarlı bir A/C kompresörü olsa da, bunlar olası nedenlerden çok uzaktır.

Aşağıda her bir nedeni kontrol edin ve aracınıza bir göz atın – sorununuzu bulmak ve mağazada birkaç kuruştan tasarruf etmek için tam olarak ihtiyacınız olan şey bu olabilir.

#1 – Yanan Elektrik Bileşenleri/Yıpranmış Sigorta

Yanan Elektrik Bileşenleri/Yıpranmış Sigorta

Aracınız yanmış elektrikli bileşenler gibi kokuyorsa, muhtemelen elektrikli bileşenler yanıyor demektir. Bu, aracınızın iç kısmındaki yanık kokusunun en yaygın nedenlerinden biridir.

Elektrik bir ton ısı üretir, ancak genellikle kablolar ve çeşitli bileşenler tüm bu ısıyı içerir. Ancak sistemde kısa devre olduğunda o ısı bir yerde kalır.

Elektrikli soketler, plastik ve diğer çeşitli bileşenleri yiyerek aracınızın içinde bir yanık kokusu oluşturabilir. Ayrıca son derece ciddi olabilir. Kısa devre daha yanıcı bir bileşene ulaşırsa tutuşur ve kısa devre ısınarak diğer kablolara zarar verebilir.

#2 – Aşırı Isınma Klima Kompresörü

Aşırı Isınma Klima Kompresörü

Klimayı açtıktan sonra aracınız yanık gibi kokuyor mu? Eğer öyleyse, sorunun A/C kompresörünün arızalı olması ihtimali yüksektir . Aracınızın klima kompresörü kayış tahriklidir ve dahili bir sorun varsa bunun yanık kokusu oluşturmasının iki farklı yolu vardır.

İlk olarak, tüm A/C kompresörü sıkışabilir. Böylece, devreye girdiğinde kayışı kavrayabilir ve kayışın ısınmasına ve yıpranmasına neden olabilir. Bu sadece tahrik kayışınızı erken yıpratmakla kalmayacak, aynı zamanda yanık kokusu da üretecektir.

Ancak daha yaygın olan sorun, dahili bir sorun olsa bile klima kompresörünün dönmesidir. Kompresör devreye girecek, kayış onu döndürecek ve hasarlı bileşenler kompresörün içinde dönmeye başlayacaktır. Bu, ısı üreten bir ton sürtünme üretir ve yanmaya başlar.

#3 – Sıkışmış Frenler/Uygunsuz Sürüş Tekniği

Sıkışmış Frenler/Uygunsuz Sürüş Tekniği

Aracınızın frenlerinin yanmasının birkaç farklı nedeni vardır ve bunların hiçbiri iyi değildir.

Mekanik arıza ile başlayalım – sıkışmış frenler . Bu, park freniniz veya servis frenleriniz olabilir, eğer gerektiği gibi bırakmıyorlarsa, bir ton sürtünme ve aşırı ısınmaya neden olur.

Yeterli ısı ile frenler alev alabilir ve bu da frenleme gücü kaybına neden olur! Ancak frenlerinizin yanıyor olması, mekanik bir sorun olduğu anlamına gelmez. Yanlışlıkla park frenini devrede bırakmış olabilirsiniz veya düzgün olmayan bir şekilde sürüyor olabilirsiniz.

Bunun gerçekleşmesinin iki yaygın yolu vardır. İlk olarak, ayağınız frendeyken sürüş yapabilirsiniz. Birçok acemi sürücü bunu yapar, ancak her zaman fren yapıyorsanız , hızlı bir şekilde aşırı ısınabilirler.

İkinci sorun, son derece dik arazide sürerken ortaya çıkar. Dik bir yokuş aşağı inerken, birçok sürücü frene basar ve bu onların aşırı ısınmasına neden olabilir.

Bu, daha büyük araçlarda daha yaygın olsa da – ve dik yokuşlarda kamyoncular için kaçak rampaların olmasının nedeni budur – herhangi bir araç herhangi bir eğimde yeterince uzun ve yeterince sert fren yaparsa, frenlerini aşırı ısıtabilirler!

#4 – Kırık veya Sıkışmış Triger Kayışı

Kırık veya Sıkışmış Triger Kayışı

Arabanızda yanık kokusuna neden olan diğer bir yaygın sorun, sıkışmış veya kırılmış bir triger veya aksesuar kayışıdır . Bu yanan lastik gibi kokar ve bu ciddi bir sorundur.

Sıkışmış bir kasnak veya aksesuar veya hatta takılmış veya hasarlı bir kayış dahil olmak üzere çeşitli sorunlar bu sorunu yaratabilir!

Ayrıca, aracınızın kayışı tamamen kopmuşsa, muhtemelen yanık kokusu da alacağınızı unutmayın. Bunun nedeni, arabanızdaki soğutma sisteminin bir su pompası kullanması ve su pompasının kayış tahrikli olmasıdır. Bu nedenle, V kayışı gerektiği gibi çalışmıyorsa, motor aşırı ısınacaktır !

#5 – Sızdıran Sıvılar

Sızdıran Sıvılar

Yeterince sıcak bir yüzeyde bırakılırsa şanzıman yağı, hidrolik direksiyon sıvısı, yağ ve hatta soğutma sıvısı yanacaktır. Bu bir sorun olmasa da, tüm sıvıların olması gereken yerde kalıp kalmadığı konusunda endişelenmeniz gerekir. Sızıntı varsa, olabilir.

Motordaki veya egzozun üstündeki alanlarda, yeterince uzun süre sızan sıvı kalırsa örneğin motor kapağına değen yağlar motor ısınınca yanacak ve koku üretecektir. Mesela siz aracınıza motor yağı eklerken, delik dışına yağ dökerseniz araç ısındığında yağ kokacaktır.

#6 – Yanan Debriyaj Balatası

Yanan Debriyaj Balatası

Yanık kokusuna neden olabilecek bir diğer problem de debriyajdır. Debriyaj, vitesi değiştirebilmeniz için şanzımanı boşa alır ve bunu baskı plakasına doğru iterek yapar.

Ancak vites değiştirmeden önce veya sonra debriyajı tamamen bırakmazsanız, debriyaj aşırı ısınır ve yanar.

Sürücüler vites değiştirmeli bir araç kullanmayı öğrenirken (manuel) bu yaygın bir durumdur. Ancak debriyaja kolay binmeyi öğrenmek de önemlidir – aksi takdirde, değiştirmeniz gerekenden çok daha kısa sürede değiştirirsiniz.

#7 – Isıtıcıdaki Sorun

Isıtıcıdaki Sorun

Evet, klimayı açtığınızda yanık kokusu duyabilirsiniz, ancak sadece ısıyı açtığınızda bu ne anlama gelir? Eh, çoğu zaman bir şeyin havalandırmalara girdiği ve yandığı anlamına gelir.

Isıtıcı havalandırma deliklerinde plastik torbalar ve hatta eski paçavralar bulduk – ve tüm bunlar, ısıyı püskürttüğünüzde yanık kokusuna neden olabilir.

#8 – Eski Sıvılar

Yağınızı veya şanzıman yağınızı en son ne zaman değiştirdiniz? Yağ taze olduğunda her şey düzgün çalışır, ancak yaşlandıkça kalınlaşır, ısıyı emme yeteneğini kaybeder ve en önemlisi parçaları verimli bir şekilde yağlamayı durdurur.

Bütün bunlar sorun yaratır. Sadece her şey ısınmakla kalmaz – bu da yanık kokusuna neden olabilir – aynı zamanda farklı bileşenleri yakabilir ve zarar verebilir. Eski sıvıyı yeterince uzun süre bırakırsanız, motor hasarı meydana gelir.

Ayrıca Bakınız: Araba Neden Yağ Yakar? Aracın yağ yakması sonuçları

Arabanız Yanıyormuş Gibi Kokuyorsa Sürebilir misiniz?

Arabanızı teknik olarak yanık kokusuyla sürebiliyor olsanız da kesinlikle yapmamalısınız! Bunun nedeni, aracınızdaki yanık kokusunun her olası nedeninin ciddi olması ve hızla tehlikeli bir duruma dönüşebilmesidir.

Aslında, bu problemler o kadar ciddi ki, arabanızdaki bir sonraki durağın tamirciye gitmesi gerekiyor. Yanan kokular yangınları başlatabilir, motorları komple çalıştırabilir ve frenlerinizi devre dışı bırakabilir. Aracınızı bir tamirciye götürün veya altta yatan sorunu onarın – ama arabanızı sürmeye devam etmeyin!

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma