Perşembe, Haziran 20, 2024
Ana SayfaGenelAraç akü değeri nasıl belirlenir?

Araç akü değeri nasıl belirlenir?

Yeni bir araba aküsü almak için araştırma yapıyorsanız, orijinal aküyü aynı akü ile değiştirmek en kolay seçenektir. Ancak daha yeni bir akü ölçüleriyle değiştirseniz bile, araç aküsü değerlerini – ne anlama geldiklerini ve nasıl bir fark yarattıklarını anlamak önemlidir.

Etiketi Kontrol Edin

Herhangi bir yeni araç aküsünün üstünde, akü voltajı, parça numarası ve CA, CCA, RC ve AH amper değerleri gibi önemli bilgileri içeren bir etiket bulunur. İlk bilgi biti akünün 12 volt değerine sahip olduğunu doğrularken, parça numarası akünün aracınıza uymasını sağlar.Uzun Açıklama Dört amper değerinin her biri, pil performansının farklı ama önemli bir yönünü gösterir.

1. Marş Amperleri (CA)

Soğuk hava bir aracı çalıştırmayı zorlaştırır. Bu, yüksek sıcaklıkların pilin sıvısını buharlaştırdığı ve şarjını zayıflattığı sıcak bir yaz sonrasında görülür. CA derecesi, en az 7,2 voltluk bir voltaj korurken, amperi 30 saniye boyunca 32 Fahrenheit’te ölçer. Bu derecelendirme, nerede yaşarlarsa yaşayın sahipleri için önemlidir.

2. Soğuk Marş Amperleri (CCA)

En önemli akü değerlerinden biri soğuk marş amperidir. CCA, bir bataryanın çok soğuk havalarda aracı çalıştırma yeteneğini ölçer. Özellikle, 12 voltluk bir pilin, minimum 7.2 volt voltajını korurken, sıfır Fahrenhayt derecesinde 30 saniye boyunca kaç amper beslediğini gösterir. Bu derece soğuk iklimde yaşayan herkes için çok önemlidir.

3. Yedek Kapasite (RC)

Rezerv kapasitesi (RC), ampere dakika cinsinden zaman odaklı bir derecelendirmedir, bu da voltaj 10.5 amperin altına düşene kadar pilin 25 amper ne kadar süre tedarik edeceği anlamına gelir. Bu sınıf, yolcu taşıtlarında, denizcilik uygulamalarında ve derin devirli akülerde (golf arabalarında, forkliftlerde, şebeke dışı yenilenebilir enerji ve eğlence araçlarında kullanılır) kullanılan akülerin çalıştırılması için idealdir.

4. Amper Saati (AH)

C20 olarak da bilinen amper saati, bir bataryada ne kadar enerji depolandığını ölçer. Özellikle, bir pilin 10 derece voltun altına düşmeden 80 derece Fahrenhayt’ta 20 saat boyunca sürekli olarak sağlayabileceği enerjiyi temsil eder. Bu derecelendirme, çok sayıda teknolojiye sahip araçlar ve sağlam bir pil gerektiren diğer enerji çekme özellikleri için kullanışlıdır. Derecelendirme ne kadar yüksek olursa o kadar iyidir.

Üretici Tavsiye

Araç üreticisi yeni modeller için doğru aküyü belirler. Ancak, farklı bir pil seçerseniz, mevcut pilde listelenen amper değerlerinin yedek pil ile eşleştiğinden veya aşıldığından emin olun . Bugün yedek bir pil almanın, mevcut piliniz beklenmedik bir şekilde bittiğinde pil satın alma zorluğunu önlediğini unutmayın.

Pili Test Edin

Son olarak, düzgün şarj olduğundan emin olmak için pilinizi düzenli olarak kontrol edin. Yaz ve kışı takip eden yılda iki kez kontrol etmek için ideal zamanlardır. Pili bir voltmetreye bağlayın ve 12,4 volt’un üzerinde bir değer olup olmadığına bakın. Daha düşük bir okuma değeri pilin hemen değiştirilmesi gerektiği anlamına gelir.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma