Perşembe, Haziran 20, 2024
Ana SayfaArızaAraç Neden Titrer? Yüksek Hızlarda Neden Titreme Olur

Araç Neden Titrer? Yüksek Hızlarda Neden Titreme Olur

100 km hızdan sonra araç neden titrer? Direksiyonda hissetiğiniz titremenin sebebinin genel kaynağını bu makalede bulacaksınız.

Günümüzde otomobillerin düzgün bir şekilde yolda ilerlemesi için bir çok geliştirme yapılmıştır. Eski yıllarda ön tekerde bir kaç para kullanılırken, şimdi yollarda gördüğümüz araçların ön ve arka aks gruplarında bir çok parça kullanılmakta. Bu parçalar aracın düzgün bir şekilde ilerlemesini ve viraja oturmasını sağlayan parçalardır. 100 km veya bu rakama yakın hızlara çıktığınızda direksiyonda titreme hissettiğinizde korkmanıza gerek yok. Bu her otomobil kullanısının başına gelebiliyor. Aşağıda sizlere Araç Neden Titrer kaynaklandığından bahsettik.

Okumak İsterseniz Benzer İçeriğimiz: Araba neden sağa çeker?

Direksiyonda Titremenin Sebebi Nedir? Araç Neden Titrer

Bu makalede sizlere tüm araçlarda olacak problemlerden bahsediyoruz. Bazı otomotiv üreticileri farklı modeller için diğer araçlarda olmayan farklı sistemleri araçlarda kullanmakta. Bu yüzden aşağıdaki problemler dışında bir sorun yaşamanız durumunda yorum bölümünden otomotiv uzmanımıza danışıp fikir alabilceğinizi unutmayın.

1- Balans Problemi

Balans Problemi Araç Neden Titrer
Balans Problemi

Aracınızın yolda ilerlerken titremesinin sebebi, balans probleminden kaynaklanmaktadır. Balans problemini, kısaca anlamak için şunu net olarak bilmeniz gerekir. Dairesel olarak dönüş yapan bir nesnenin, sadece bir bölümüne ağırlık takıldığında o nesne titremeye başlar. Bunun sebebi yer çekimi ve bir kaç fizik yasasıdır.

Masaj aletlerinin içerisinde motorda bulunan yuvarlak çemberin sadece yarısına ağırlık takıldığında masaj aleti titreşim oluşturur. Aynı şekilde sizin jant veya lastiğinizin bir kısmında ağırlık kaybı oluştuğunda, tekerin dönerken titremesine neden olur. Lastik üzerindeki ağırlık kayıplarının dengelenmesi gerekir. Yani Balans ayarının gelen mantığı, jantın içerisinde dengeli ağırlıklar eklenmesi anlamına gelir. Böylece lastiğiniz dönerken titreme meydana gelmez.

Balans Ayarı Nerede Yapılır Araç Neden Titrer

Balans ayarı, lastik değişimi yapan tüm servislerde 30 dakika içerisinde tüm lastiklerinize uygulanır. Lastikleriniz aracınızdan sökülerek bir makineye bağlanır ve burada hassas ölçümlerle gerekli noktalara ağırlıklar bağlanır.

Balans Ayarından Sonra Titreme Devam Ediyor

Balans ayarından sonra titreme devam etmesinin bir kaç etkeni daha vardır. Bunlardan biri rot başının eskimesi. Eskiyen rot başı lastiğin sağ sol yaparak titremesine neden olur. Yani rot başını değişmeniz gerekmektedir. Değişimi genel olarak basit tutulmuştur. Rot başı değişiminden sonra ise rot ayarı yapılması gerekir. Genelde rot başı değişiminde, kullanıcılar rotil değişimide yapmalıdır. Böylece iki kez işçilik ücreti ödemeniz gerekmez.

Eğerki burada bahsedilen nedenleri uygulamanıza rahmen sorun çözülmedi ise lütfen bize yorumlardan ulaşın.

Ayrıca Youtube Üzerinden Bizi Takip Edebilirsiniz.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

1 Yorum

  1. Hundai i 20. Aracım 120 hız ve üzerinde sağ koltuk ve civarında titreme yapıyor.ayrıca sağ arka teker tarafından takıntı geliyor gibi.arka teker foryosu değişti lastik jant sıfır takıldı.rot başans yayıldı ama sorun halen devam adiyor. Sorun nasıl çözülecek

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma