Ana Sayfa Genel Araçlarda Bin Kilometre Bakımı

Araçlarda Bin Kilometre Bakımı

0

Bazı araç markaları sıfır olarak satılan araçları için “bin kilometre bakımı” yapılmasını ister.  İlk bin kilometre bakımı, genellikle kapsamlı bir bakım gerektirmez. Ancak, aracın garanti kapsamı altında olduğu için, bazı araç üreticileri ilk bin kilometre bakımını zorunlu kılabilir. Bin kilometre bakımında genellikle yapılan işlemler:

Yağ Değişimi: İlk bin kilometre bakımında aracın motor yağı değiştirilir. Yeni bir aracın yağı genellikle daha hızlı kirlenir ve bu nedenle erken değiştirilmesi gerekebilir.

Filtre Değişimi: Hava filtresi, yakıt filtresi ve yağ filtresi kontrol edilir ve gerekirse değiştirilir.

Kontrol ve Ayarlamalar: Araç henüz ilk kez trafiğe çıktığı için aracın sistemlerinin doğru çalışıp çalışmadığı test edilir. İlk bin kilometre bakımı sırasında frenler, şanzıman, süspansiyon, direksiyon ve diğer sistemler kontrol edilir ve gerekli ayarlamalar yapılır.

Lastiklerin Rotasyonu: Lastiklerin rotasyonu yapılır. Balans ayarı yapılır. Bu işlemler, lastiklerin eşit aşınmasını sağlamak ve lastik ömrünü uzatmak için önemlidir.

Genel Kontrol: Aracın genel bir kontrolü yapılır. Aksamların düzgün çalışıp çalışmadığı test edilir.

İlk bin kilometre bakımı, aracın yeni olduğu için genellikle diğer bakımlardan daha az kapsamlıdır. Ancak, aracınızın üreticisinin önerilerini takip etmek ve belirli bir kilometre aralığında bakım yaptırmak, aracınızın ömrünü ve performansını korumak için önemlidir.

Bin Kilometre Bakımı Ücretli Midir?

Bin kilometre bakımında kapsamlı bir bakım ve parça değişimi yapılmamakta ve genellikle kontrol amaçlı yapılmaktadır. Araçlarda bin kilometre bakımı genellikle ücretsizdir.

Bin KM Bakımını Hangi Araç Markaları Yapar?

Araçlarda bin kilometre bakımını genellikle Toyota, Honda, Hyundai, Mazda ve Kia gibi uzakdoğu markaları yaptırır. Araç sıfır olarak alınırken aracın bin kilometre bakımı yapılması gerekiyorsa bu konuda bilgi verilmektedir. Her marka araç bin kilometre bakımı yaptırmaz.

Bin KM Bakımı Yapılmazsa Ne Olur?

Bin km bakımında aracın motor yağı ve filtreleri kontrol edilip gerekirse değişimi yapılmaktadır. Yine aracın frenleri kontrol edilmekte ve lastiklerin rotasyonu kontrol edilmektedir. Bin km bakımı olmazsa olmaz bir bakım değildir elbette. Ama bu bakımın ücretsiz olması ve sıfır alınan aracın testlerinin yapılarak daha yolun başındayken eksikliklerin giderilmesi açısından bu bakımın yapılmasını tavsiye ediyorum.

Önceki İçerikKaliteli Fren Diski Markaları **2023 Güncel Liste**
Sonraki İçerikAraç Kliması Soğuk Hava Üflemiyor
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version