Çarşamba, Haziran 19, 2024
Ana SayfaGenelArka Cam Rezistans Çalışmıyor, Tamiri Nasıl Yapılır?

Arka Cam Rezistans Çalışmıyor, Tamiri Nasıl Yapılır?

Arka Cam Rezistans Çalışmıyor, arka cam rezistans tamiri ve arka cam Rezistans çalıştığını nasıl anlarız konularına değineceğiz.

Cam Rezistans ı Nedir?

Arabalarda cam rezistans ları gerçekten bir sürücünün, en ihtiyacı olan şeydir. Görevleri camlarda oluşan buğu yani bulanıklığı azaltmaktır. Bunu da camın içerisinde bulunan gizlenmiş telleri ısıtarak yapar. Cam ısındığında aracınızın camlarında buharlaşma da gitmiş olacaktır. Eski araçlarda sadece Arka Cam rezistans ı bulunur ancak yeni nesil araçlarda her camda bulunmaktadır.

Cam rezistans ı Nasıl Arızalanır?

Cam rezistans ları genelde hiç arıza yapmazlar. Ancak şu gibi durumlarda arıza yaparlar, örnek veriyorum şarj dinamosu arızalanır ve aracınız yüksek voltaj üretmeye başlar. Arabanız 14.2 volt ile kendini şarj eder şarj dinamosu konjektörü arızalandığında, aracınız 19 20 volt ile şarj etmeye başlar. Sizde bu sırada cam rezistans ını çalıştırdığınızda kablolar bu voltaja dayanamayıp yanacaktır. Bir diğer durum ise cam filmi çekilen araçlarda, cam filmi sökülürken bu tellere zarar veriliyor. Eğer cam filmini söktürecek seniz mutlaka bunu düzgün bir şekilde yaptırmanız gerekmekte. Mutlaka ısı tabancası ile bu işlemi yaptırın.

Cam rezistans ı Nasıl Arızalanır?
Cam rezistans ı Nasıl Arızalanır?

Arka Cam Rezistans Çalışmıyor

Arka cam rezistans çalışmıyor ise bunun 4 ana sebebi olabilir.

  • Aracınızın cam rezistans sigortası yanmıştır.
  • Cam rezistansına giden kabloda arıza vardır.
  • Cam rezistanslarına bağlı lehim gevşemiştir.
  • Camdaki rezistans Telleri Kopmuştur.

Bu arızaların hepsinin, tamiri mümkündür. Sadece teller çok fazla yerden kopmadıysa tamiri mümkün eğer her yerden koptuysa camı değiştirmeniz gerekecektir.

Arka cam rezistans çalıştığını nasıl anlarız

Arka cam rezistans ının çalıştığını nasıl anlarız derseniz öncelikle buğu yapan bir cama ihtiyacınız var eğer bu mümkün değil ise, 20 liraya bir voltmetre alarak aracın akü kutup başlarına bağlayın. Araba çalışmıyor iken değer 12 volt seviyesinde olmalı aracı çalıştırdığınızda 14.2 volt seviyesine gelmeli. Aracı çalıştırın ve 14.2 değerini okuduktan sonra rezistans düğmesine basın eğer volt azalmadıysa rezistans sisteminizde arıza vardır. Eğer rezistanslar çalışmaya başlasaydı aracınızın voltajı o anda 13 volt seviyesine düşmesi gerekirdi.

Arka cam rezistans tamiri , Arka Cam Rezistans Çalışmıyor

Arka cam rezistans tamiri bir voltmetre ile düğmeye bastığınızda arka cama elektrik gelip gelmediğini kontrol edin. Ardından elektrik yok ise sigorta ve kablo laları kontrol edin. Elektrik var isede cam rezistans tellerini kontrol edin göz ile kontrol edin eğer bi kopukluk var ise İnternet üzerinden cam rezistans tamir sıvısı alıp sürmeniz yeterlidir.

Bugünkü yazımızda cam rezistans arızalarından bahsettik. Diğer konularda görüşmek üzere arkadaşlar.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma