Perşembe, Haziran 20, 2024
Ana SayfaAteşlemeAteşleme Modülü Nedir?

Ateşleme Modülü Nedir?

Ateşleme modülü nedir? Ateşleme modülü genelde eski tip otomobillerde kullanılır. Kullanım yerleri ise genelde Distribütör denilen parçanın içerisinde veya üzerinde olur. Ateşleme bobinleri yüksek voltajda elektrik akımı üretirler bu üretilen akımın hangi zamanlarda hangi bujiye gideceğine karar vererek kontrol ederler.

4 Silindire sahip sıralı bir benzinli motor düşünelim. Karbüratörlü olsun aracımız herhangi bir ecu elektronik bir beyine sahip olmasın. Tek bir ateşleme bobini olduğunu varsayalım.

Distribütör motorun eksantrik miline bağlıdır. Motora marş vurduğunuzda bu mil hareket ederek Distribütör içinde bulunan okuyucuyu devreye sokar. Okuyucu milin hangi konumda olduğunu algılayarak ateşleme modülüne iletir. Ateşlemenin hızlı olması için modülün okuyucuya çok yakın olması gerekir. Ateşleme modülü ise aldığı bilgileri ve motor sıcaklığını ölçerek ateşleme bobinine iletir ve bobin ateşlemeyi yapar. Ateşleme modülleri değişirken altında termal macun sürmek önemlidir.

Ateşleme modülü arızası var ise araçta eğer araç bazen çalışır bazen çalışmaz. Yani soğuk iken çok iyi çalışır ısındığında marş almayabilir. Ateşleme modülü yeni tip otomobillerin hayata geçmesiyle birlikte artık kullanılmamaktadır. Ateşleme modülüne sahip bir araç olarak mazda 323 sedan hb b6 motorlarını araştırabilirsiniz.

Eğer makalemizi beğendiyseniz, düşüncelerinizi bize yorum olarak aşağıdaki bölümde bırakabilir. Ayrıca bizi FacebookİnstagramTwitter ve Youtube üzerinden takip edebilirsiniz.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma