Audi içten yanmalı motor geliştirmeyi bıraktı

0
556
Audi içten yanmalı motor geliştirmeyi bıraktı

Audi, yeni nesil içten yanmalı motorların geliştirmesini durdurdu. Bir röportajda, Audi CEO’su Markus Duesmann, AB’nin daha sıkı bir Euro 7 emisyon standardı planlarıyla ilgili kararını haklı çıkardı.

Frankfurter Allgemeine Zeitung ile yaptığı röportajda Duesmann, “Artık yeni bir yanmalı motor geliştirmeyeceğiz, ancak mevcut yanmalı motorlarımızı yeni emisyon kurallarına uyarlayacağız” dedi. Euro 7 standardı için planlar “teknik olarak büyük bir zorluk ve aynı zamanda çevre için çok az fayda sağlıyor”. Duesmann, “Bu, içten yanmalı motora aşırı kısıtlamalar getiriyor” dedi.

Duesmann, Audi’nin içten yanmalı motorlu son yeni otomobili ne zaman satacağına dair bir tarih belirtmedi. Bunun yerine Audi CEO’su, enerji tedariki ve şarj altyapısının daha az gelişmiş olduğu dünya bölgelerine atıfta bulundu. Bu nedenle Audi önümüzdeki yıllarda içten yanmalı motorları satmaya devam edecek, ancak tamamen yeni nesil benzinli veya dizel motorlar geliştirmeyecektir.

Dolayısıyla Audi, premium rakibi Mercedes’e benzer bir yolda . Yaklaşık bir hafta önce, Mercedes’in geliştirmeden sorumlu yönetim kurulu üyesi Markus Schäfer de yeni nesil içten yanmalı motorların geliştirilmeyeceğini doğruladı. Schäfer, Handelsblatt’a 2016 yılında piyasaya sürülen “FAME” motor ailesi için tüm geliştirme harcamalarının tamamlandığını söyledi. Schäfer, “Bu, yatırımların büyük kısmının artık gerçekten elektromobiliteye gidebileceği anlamına geliyor” dedi.

Ingolstadt’daki Duesmann da aynısını yapmayı planlıyor. Audi, beş yıl içinde 20 elektrikli model sunmak istiyor. Duesmann , Volkswagen’in ana şirketi MEB’ye dayanan Q4 e- tron’un büyük elektrikli SUV e-tron ve Taycan offshoot e-tron GT’den sonra yeni müşteri gruplarına ulaşacağını umuyor . Q4 e-tron, “birçok kişi için uygun fiyatlı olacak ve Audi’de e-mobiliteye giriş” olacak. Duesmann, “İyi satacak ve önemli birim satışları sağlayacak” dedi. Q4 e-tron, Zwickau’daki VW’de üretilecek.

İtibariyle Pazartesi günü düzenlenen Volkswagen’in ‘Güç Günü’ , Duesmann da Artemis projesinin bir parçası olarak başlatılan elektrik sedan, “Güç Günü” At 2024 yılı sonunda piyasaya sürülecek olacağını röportajda doğruladı Audi CEO’su ayrıca aracın grupta yeni hücreden pakete birim pil hücresini kullanan ilk araç olacağını belirtti – bu, bataryayı düzenlerken halihazırda alışılmış olan modüllerden vazgeçmeyi mümkün kılıyor. karmaşıklığı azaltan ve maliyetleri düşüren hücreler.

Audi’nin bu sonbaharda ilk kez Münih’te düzenlenecek IAA’da aracı sunup sunmayacağı sorulduğunda, Duesmann kaçamak bir cevap verdi, ancak araç yüzünden değil. Duesmann, “Planladığımız formatta bir tane olsaydı,” dedi. “Ancak salgın o kadar öngörülemez bir şekilde ilerliyor ki şu anda güvenim gerçekten sınırlı.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz