Çarşamba, Haziran 19, 2024
Ana SayfaAudiAudi, Q4 e-tron'un seri üretimini başlattı

Audi, Q4 e-tron’un seri üretimini başlattı

Audi, Zwickau’daki Volkswagen fabrikasında Audi Q4 e-tron üretimine başladı. Üretim modeli, Nisan ortasında tamamen açıklanacak ve Avrupa pazarlarındaki teslimatların ardından 2021 yazında başlaması planlanıyor.

Tamamen elektrikli MEB tabanlı kompakt model, Audi’nin bir VW fabrikasında da olsa bir Alman tesisinde ürettiği ilk elektrikli SUV. Yine de, bir zamanlar Horch şirketinin kurulduğu Zwickau sitesi ile güçlü bağlar var.

Şirkete göre, yüzden fazla Audi çalışanı, Zwickau’daki üretim başlangıcını VW meslektaşları ile üretim planlamasından teknik geliştirmeye ve kalite güvencesine kadar hazırladı. Audi ayrıca kaporta atölyesi için pres aletlerini kendi alet atölyesinde üretmektedir.

Audi Prodüksiyon Yönetim Kurulu Üyesi Peter Kössler, “Zwickau’daki markalar arası işbirliği, Volkswagen Grubu ile sahip olduğumuz muazzam sinerji potansiyelini bir kez daha gösteriyor” dedi. “Audi Q4 e-tron’un üretiminin zamanında başlaması, hem Volkswagen hem de Audi meslektaşları arasındaki olağanüstü ekip çalışmasının kanıtıdır.” Volkswagen Saxony Yönetim Kurulu Başkanı Stefan Loth, Q4’ün üretim başlangıcının tesisi çok markalı bir tesise dönüştürdüğünü vurguladı. Yılın ilerleyen saatlerinde Cupra Born’a bir marka daha eklenecek .

ID.3 ve ID.4 zaten Zwickau’da üretiliyor ve elektrikli SUV’un ilk üniteleri de hafta sonunda müşterilere teslim edilecek . VW ID.5’in ön seri üretimi – ID.4’ün SUV coupé’si – Şubat ayı ortasında çoktan başladı. Q4 e-tron’un bir coupé dalı da kısa bir süre sonra, bu durumda Q4 Sportback e-tron olarak adlandırılacak.

Audi, geçtiğimiz günlerde Q4 e-tron’un üretim versiyonunun iç mekanı hakkında kapsamlı ayrıntılar yayınladı . 4.590 milimetre uzunluğa, 1.865 milimetre genişliğe ve 1.613 milimetre yüksekliğe sahip MEB modüler sisteme dayalı kompakt bir SUV olan Q4 e-tron’un “lüks sınıfla eşit alan” sunduğu söyleniyor. Audi Q4 e-tron’un bagajı 520 litre bagaj alabilir. 40:20:40 bölünmüş koltuk arkalıklarını katlayarak 1.490 litre olur.

Kompakt SUV’nin teknik özellikleri MEB teknolojisi tarafından belirlenir: Q4 e-tron muhtemelen MEB’nin 225 kW’lık versiyonunu kullanır, yani arkada 150 kW’lık bir motor ve ön aksta ikinci bir 75 kW’lık motor. Batarya muhtemelen 82 kWh enerji içeriğine sahip bir versiyon olacak ve bu da 77 kWh net’e denk geliyor (VW ID.3 ve ID.4’te bulunan en büyük batarya seçeneği). WLTP’ye göre menzilin 450 kilometreden fazla olması bekleniyor ve arkadan çekişli sonraki versiyonlar 500 kilometrenin üzerinde geliyor. Bataryaya bakıldığında, muhtemelen şarj sistemi ile ilgili de bir sürpriz yoktur: Q4 e-tron maksimum 125 kW DC ile şarj edilmelidir. Bir şarj işleminin yüzde 80 şarj düzeyine ulaşması 30 dakikadan kısa sürmelidir. Audi henüz AC şarj gücü hakkında herhangi bir ayrıntı vermedi.

Audi şu anda seri olarak iki elektrikli model üretiyor: Brüksel’deki büyük SUV e-tron quattro ve coupé offshoot e-tron Sportback ve Neckarsulm, Almanya’daki Taycan offshoot e-tron GT . 2022 gibi erken bir tarihte, başka bir elektrikli SUV olan Q6 e-tron, Almanya’da, daha doğrusu Ingolstadt’daki ana fabrikada inşa edilecek. Q6 e-tron, Porsche ile ortaklaşa geliştirilen Premium Platform Electric (PPE) üzerindeki ilk Audi modeli olacak.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma