Perşembe, Haziran 20, 2024
Ana SayfaGenelBeyaz, Siyah ve Mavi Duman Nedenleri

Beyaz, Siyah ve Mavi Duman Nedenleri

Egzozdan çıkan farklı renkteki gazlar ne anlama gelir? Soruna yol açıyorsa bu sorunların sebepleri neler olabilir? Beyaz, Siyah ve Mavi Duman Nedenleri Hakkında Sizleri Bilgilendireceğim.

Genel olarak arabada bir sorun olduğunu gösteren, 3 farklı egzoz rengi vardır.

  1. Siyah Duman
  2. Beyaz Duman
  3. Mavi Renkli Duman

Bunların özel anlamları olabilir. Bir sorun olduğu anlamına gelebilir. Bu makalede bunların muhtemel sebeplerinden ve çözümlerinden bahsedeceğim.

Gaza Basınca Siyah Duman Atması

Öncelikle siyah dumanla başlayalım. Eğer egzozdan siyah bir duman çıkıyorsa, bu yanma odasına silindirin içine gereğinden fazla yakıt gönderildiği anlamına gelir. Çoğunlukla, bu yanmamış olan yakıt yüzünden de egzoz gazını siyah görmeye başlarsınız. Yakıtın fazla gönderilmesi de arabanın yakıt miktarını doğru ayarlayamaması anlamına geliyor. Bu kaçıran bir enjektör olduğu anlamına gelebilir. Eğer enjektör gereken miktardan fazlasını gönderiyorsa silindire, bu yüzden yakıt da fazla gidiyor olabilir ya da otomobillerin egzoz sisteminde bulunan oksijen sensörü hava, yakıt oranı kararlaştırılmasın da önemli bir sensördür. Bunda bir sıkıntı varsa yine aynı şekilde, yakıtın fazla gönderilmesine sebep oluyor olabilir.

Dizel otomobillerde DPF denen bir parça var partikül filtresi buda mazotun yanması ile oluşan, kurumu tutuyor ve dışarıya daha temiz gazlar gönderilmesini sağlıyor. Eğer otomobilden bu filtre söküldü ise gaza da yüklendiğiniz zaman bu partiküller ile birlikte kurumlarla birlikte yine siyah duman görebiliyorsunuz. Piyasadaki çoğu araba, bu yüzden siyah duman atmakta.

Eğer yazılım yapılmışsa genellikle dizel arabalarda yazılım iyi ayarlanmamışsa yine bu siyah duman atma olayı ortaya çıkabiliyor. Bu hava, yakıt oranı ayarlanmasında yakıtın yanında bir diğer önemli parametre de hava olduğu için, eğer otomobilin emiş sisteminde, bir sıkıntı varsa ki genellikle basit şeylerden olabiliyor. Çok pislenmiş, kirlenmiş, hava filtresi yüzünden ya da emiş sistemindeki borudaki kaçak yüzünden, bu sefer yeterli miktarda hava alamıyorsa yine bazen siyah duman atma olayı yaşanabiliyor.

Eğer arabanız da böyle bir sorun varsa ve modifiye etmediyseniz, DPF gibi bir parçasıda sökülmedi ise bu bahsetmiş olduğum yerleri de kontrol ettirmek de fayda var. Enjektör arızası gibi bir durumda motor için çok daha büyük sıkıntılara yol açıp, ileride daha fazla masraf başınıza açabilir.

Beyaz, Siyah ve Mavi Duman Nedenleri
Beyaz, Siyah ve Mavi Duman Nedenleri

Motorun Beyaz Duman Atması

İkinci bahsedeceğim konuysa, beyaz duman atma durumu. Genellikle yüksek devirde beyaz duman atma sorunları oluyor. Beyaz duman, aslında su buharı anlamına gelir. Nasıl ki siyah duman fazla yakıt göstergesiydi, beyaz dumanda suyun göstergesidir. Genellikle soğuk çalıştırmada, arabayı ilk defa çalıştırıyorsanız bir süre sonra motor soğuksa ilk çalıştırmada hafif bir beyaz duman görmeniz normaldir. Çünkü hem egzozun içinde yoğunlaşmış su, buharlaşarak bu beyaz dumanı oluşturur. Hem de yanmanın doğası gereği yakıt yandığı zaman bir diğer yan ürün de su çıkar ve bu suyu egzozdan atıldığı zaman çok hafif bir beyaz duman görebiliriz. Motor ısındığı halde, hala beyaz duman yoğun miktarda geliyorsa bu bir sıkıntının işaretidir ve yanma odasına suyun karıştığı anlamına gelir.

Yanmanın sıcağı ile de o su buharlaşır ve daha sonra egzozdan atılır. sizde bunu gözle görebilirsiniz. Muhtemel sebeplerden bir tanesi üst kapak contasının artık işlevini yerine getiremiyor olmasındandır. Contanın amacı suyun karışmadan, motor etrafındaki ceketlerden geçip motoru soğutulmasını sağlamaktır. Ama eğer bu conta da bir sıkıntı varsa yavaş yavaş bu su motorun içine giriyorsa, burada sıkıntılar başlar.

Araba beyaz duman atarsa ne olur || Beyaz, Siyah ve Mavi Duman Nedenleri

Uzun süre bu şekilde kullanırsanız bir yerden sonra, motor çok ısınacaktır. Hararet artık artmaya başlayacaktır. Hem suyu soğutma sisteminin içinde çevirmiyorsunuz, hem suyu azaltıyorsunuz, hem de motora soğuk su göndermiyorsunuz. Bir süre sonra motor çok ısınıp, artık yatak sarmaya kadar gidebilir.

Conta dışında, motor bloğunda çatlak olabilir. Bu çatlak yüzünden de su doğrudan silindirin içine giriyor olabilir. Böyle bir durumda yapabileceğiniz pek bir şey yok motor bloğunun tamir etmek kolay bir şey değil, yapılıyor ama hem masraflı hem de her zaman düzgün bir şekilde yapılmıyor. O yüzden başınıza gelebilecek en kötü senaryo, sanırım bu. Komple motor bloğunu değiştirmek zorunda kalacaksınız.

Bazen de EGR yüzünden böyle bir sıkıntı çıkabiliyor. Modern otomobillerde egzoz gazını tekrar silindirin içine bir kısmını gönderen bir sistem var EGR. Çoğunlukla bu EGR ler motor suyu ile birlikte soğutuluyor. Eğer burada bir sorun varsa EGR içine su giriyor ve motor suyu yine egzoz gazı iyiymiş gibi tekrar silindire gönderiliyor bu durumda da yine beyaz dumanı görebilirsiniz.

Egzozdan Mavi Duman Nasıl Kesilir || Beyaz, Siyah ve Mavi Duman Nedenleri.

Arkadaşlar üçüncü olarak mavi dumansa motorun yağ yaktığı anlamına gelir. bunda da yanma odasının içine bir şekilde yağın girdiğini gösterir. Bu da pistonların, segmanların aşınmış olabileceği anlamına gelir. Ya da valflerden, yağ kaçağı olduğu anlamına gelebilir. Bu konu ile ilgili detaylı bir makalemiz var komple mavi dumanın ve yağ yakmanın neden olduğunu anlatan buraya tıklayarak o makaleyi okuyabilir daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma