Çarşamba, Mayıs 22, 2024
Ana SayfaGenelBir Arabanın İç Kısmından Küf Nasıl Çıkarılır

Bir Arabanın İç Kısmından Küf Nasıl Çıkarılır

Küflü bir araba kadar tatsız çok az şey vardır. Ama iç kısımda küf olduğunda, bu konuda ne yapabilirsiniz? Oldukça emek isteyen, yoğun bir süreç olsa da, zaman ayırırsanız kesinlikle üstesinden gelebileceğiniz bir şey.

Profesyonel bir mağazaya gidip tonlarca para harcamanıza gerek kalmadan aracınızdan küfü güvenle çıkarmak için bilmeniz gereken her şeyi açıkladık.

Küf Probleminiz Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Küf Probleminiz Olduğunu Nasıl Anlarsınız

Arabanızda bir küf sorunu olduğunu fark edebileceğiniz ilk işaretlerden biri, yaydığı belirgin kokudur. Kaçınılması zor olan çok eşsiz bir misk kokusu. Küf kokusu alıyorsanız ancak göremiyorsanız, doğru yere bakmıyorsunuz demektir.

Kokuyu bulana kadar koltukların, araç içi havalandırmaların, bagajın ve arabanızın diğer tüm bileşenlerinin altına bakın.

Çoğu insanın düşündüğünün aksine küf herhangi bir renk olabilir. Siyah, gri ve yeşil en yaygın renklerden bazıları olsa da, turuncu, pembe, sarı, kırmızı, beyaz ve hemen hemen tüm diğer renk küfleride olmuştur.

Kısacası aracınızda küf varsa küf sorunudur ve erken kontrol altına almazsanız aracınızın her yerine hızla yayılır.

Arabadaki Küf Tehlikeli mi?

Arabanızdan küf çıkarmak, hoş olmayan bir kokuyu gidermekten daha fazlasıdır, hafiften rahatsızlıklara ve büyük endişelere kadar değişen bir dizi sağlık sorununa neden olabilir.

Küf her yerde tehlikeli olsa da, araba gibi kapalı bir alana yerleştirdiğinizde bu sorun büyür. Küf, mikotoksikoz, solunum yolu enfeksiyonları, sinüzit gibi çok çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir ve diğer alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Eğer aracınızda küf sorunu varsa bunu bir an önce çözmeniz gerekiyor.

Arabada Küf Neden Olur?

Arabada Küf Neden Olur?

Küf, kontrolsüz çalışan nemli veya havasız bir ortamın doğal sonucudur. Bu, arabanızın kapısının veya bagajının contaları kırılmışsa veya araca nemin girmesinin başka bir yolu varsa oluşabilir. Bu, yağmurlu bir günde çatlamış bir pencere veya dökülen bir içecek kadar basit bir şey olabilir.

Nem araca bir kez girdiğinde, kaçması zor olabilir ve araç doğal olarak küfün geliştiği sıcak bir ortam yaratır.

Küfün çıkarılması önemli olmakla birlikte, küfün temel nedenini bulup onarmanız da çok önemlidir. Aksi takdirde, kısa sürede başladığınız yere geri dönersiniz.

Bu, bir dahaki sefere park ettiğinizde camınızı açık bırakmak kadar basit olabilir, ancak aracınızın bir yerinde kırık bir conta varsa, mümkün olan en kısa sürede tamir etmeniz gerekir.

İç Mekanınızdaki Küften Kurtulmanın En İyi Yolu

İç kısımdaki küfü belirledikten sonra, mümkün olan en kısa sürede ortadan kaldırmak için sert önlemler almanız gerekir.

Aracınızdan küfü çıkarmak için ihtiyaç duyacağınız bazı şeyler şunlardır:

 • Vakum
 • Sprey şişesi
 • Beyaz damıtılmış sirke
 • Eldivenler
 • Göz koruması
 • solunum maskesi
 • Havlu veya paçavra
 • Temizleme mendilleri
 • ovma fırçası
 • Cırcır ve lokma takımı (gerekirse)

Adım adım rehber

 1. Küf çok çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir, bu nedenle başlamadan önce tüm kişisel koruyucu ekipmanınızı giyin. Küfün çıkarılması sırasında eldiven, yüksek kaliteli solunum maskesi ve göz koruması kullanın.
 2. Tüm kişisel eşyalarınızı çıkarmanız ve etkilenen bölgeye erişmeniz gerekir. Net bir atış yapmak en iyisidir, bu nedenle küf koltukların üzerinde veya altındaysa, etkilenen bölgeye en iyi erişimi sağlamak için bunları çıkarmanızı öneririz.
 3. Temizleme işlemi sırasında araya girebilecek kir veya kalıntıları temizlemek için halıları, koltukları ve diğer alanları elektrikli süpürgeyle süpürün. Kir ve kiri çıkarmak için herhangi bir yüzeyi silmek için otomotiv temizleyicinizi kullanın. Bir sonraki adımda tüm küfü çıkarabilmeniz için burada kapsamlı bir otomatik detaylandırma işlemini tamamlayın .
 4. Etkilenen bölgeyi beyaz damıtılmış sirke ile iyice püskürtün. Tüm alanı ıslatın ve sert fırça ile ovalayın. Her köşeye ve buğuya çarpmak için maksimum penetrasyon istiyorsunuz, bu yüzden ilk seferde tüm küfleri öldürecek. Küçük bir noktayı kaçırmak bile sorunu hemen geri getirebilir. Zorlu alanlar için çamaşır suyu kullanabilirsiniz, ancak bu, arabadaki renkleri öldürebilir.
 5. Küfü öldürmek için damıtılmış beyaz sirkeyi 15 ila 20 dakika bekletin.
 6. Alanın tamamen kurumasına izin verin. Aracınızı kuru bir alana park edebiliyorsanız, daha iyi hava akışı ve sirkülasyon sağlamak için kapıları veya pencereleri açık tutun.

Küfü Çıkarmanın Alternatif Yöntemi

Arabanızdaki küfü çıkarmanın tek bir yolu olsa da, küfü öldürmek için kullanabileceğiniz birkaç farklı kimyasal vardır. Bu şekilde, sirke kokusuna dayanamıyorsanız ama yüzey malzemesinin rengini ağartıcı ile bozmak istemiyorsanız, tamamen şanssız değilsiniz! Aşağıda birkaç farklı seçeneği vurguladık.

Bu seçeneklerden herhangi birinin arabanızı lekeleyebileceğini unutmayın, bu nedenle büyük miktarlarda uygulamadan önce görünmeyen bir yerde küçük bir yama deneyin.

 • Çay ağacı yağı ve su
 • Hidrojen peroksit (yüzde 3 karışım)
 • Limon suyu
 • Sirke veya su ile karıştırılmış kabartma tozu

Araç Sigortası Küf Temizlemeyi Kapsar mı?

Araç Sigortası Küf Temizlemeyi Kapsar mı

Kısacası, hemen hemen her araba sigortası şirketi, özellikle küfü sigorta poliçelerinden hariç tutar . Ancak size herhangi bir koruma sağlamayacak olsalar da, arabanızın değerini hesaba katmaktan kesinlikle çekinmezler.

Bu, sigortanızı başka bir nedenle kullanmanız gerekirse, küf hasarını hesaba katacakları ve aracınız için size daha az para kazandıracakları anlamına gelir.

Yani, hayır, düzeltmenize yardım etmeyecekler, ancak düzeltmezseniz kesinlikle size karşı kullanacaklar!

Profesyonel Araba Küf Temizleme Hizmetinin Maliyeti

Arabanızdaki küfü çıkarmak için yapmanız gereken her şeyi ve ne kadar iş olduğunu okuduktan sonra, halletmek için profesyonel bir mağazaya götürmek çok cazip gelebilir. Ancak, yaparsanız, küfün çıkarılması için bir nane harcamayı bekleyin.

Bir arabada küf çıkarmanın ortalama maliyeti 1.400 TL! Bu sayı oldukça yüksek olsa da, bunun yalnızca ortalama olduğunu unutmayın. Sorunu erken yakalarsanız ve yalnızca bir noktanın kaldırılması gerekiyorsa, çok daha az ödersiniz, ancak sorun aracınızı ele geçirmişse, maliyeti 2.000 TL fazla olabilir.

Profesyonel bir hizmetle gitmenin avantajı, tüm küfleri ilk seferde alacak olmalarıdır. Çünkü kendiniz yaparken küçük bir noktayı kaçırsanız bile küf geri gelecek ve başladığınız yere geri döneceksiniz.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma