Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaBmwBMW, 5er ve X1'in tamamen elektrikli versiyonlarını duyurdu

BMW, 5er ve X1’in tamamen elektrikli versiyonlarını duyurdu

Alman otomobil üreticisi sürdürülebilirlik hedeflerini ortaya koyuyor

İNEXT, i4 ve 7 Serilerinin ardından BMW, 5 Serisi ve X1 için tamamen elektrikle çalışan varyantları da planlıyor. Üretici, artık sürdürülebilirlik hedefleriyle birlikte yeni modelleri resmen duyurdu.

Önümüzdeki on yıl içinde BMW, Alman otomobil üreticisinin sürdürülebilirlik hedefleri duyurusuna göre, bunların yaklaşık üçte ikisi tamamen elektrikli tahrikli olmak üzere toplam yedi milyondan fazla elektrikli araca sahip olmayı hedefliyor.

2021’in sonunda BMW, ürün yelpazesinde beş emisyonsuz araç bulundurmayı planlıyor: i3 , Mini Cooper SE , iX3 , i4 ve iNext’in seri versiyonu . 7 serisinin tamamen elektrikli versiyonu, Mart ayında yıllık rakamlar açıklandığında Münih merkezli şirket tarafından zaten onaylanmıştı.

Alman lüks otomobil üreticisi, elektrifikasyonun BMW 7 Serisi’nin yanı sıra model yelpazesinde de devam edeceğini söylüyor. “Seçimin Gücü” olarak lanse edilen şey, gelecekte yüksek hacimli BMW X1 ve BMW 5 Serisinin de dört tahrik varyantının tamamıyla – tamamen elektrikli, fişli hibrit, dizel ve benzinli – sunulacağı anlamına gelir. 48 volt teknolojisi.

Elektrikli 5 Serisi söylentileri bir süredir ortalıkta dolaşıyordu, ancak şu ana kadar otomobil üreticisi bu cephede herhangi bir onay vermedi. “Power BEV” ile BMW geçen yıl Haziran ayında, şirketin ifadesiyle “teknik olarak uygulanabilir” olanı ortaya çıkarması gereken bir test aracı ortaya çıkardı. Araç, beşinci elektrikli tahrik neslinin 530 kW’lık bir sistem çıkışına sahip üç elektrik motoruna sahipti. Power BEV test aracı, güncel bir BMW 5 Serisi üretim aracına dayanıyordu.

Şirket henüz herhangi bir teknik ayrıntı yayınlamamış veya elektrikli 5 Serisi ve X1 modelleri için bir lansman tarihi vermemiş olsa da, BMW’nin genellikle yakın zamanda tanıtılan iX3’te kullanılan ve arkaya monte edilmiş bir kurulumun çoğunu kullanması bekleniyor. elektrik motoru ve 80 kWh pil takımı. İX3’ün performans verilerine dayanarak, BMW şu anda özellikle iki motorlu güçlü dört tekerlekten çekişli elektrikli otomobillerle ilgilenmiyor gibi görünüyor.

BMW CEO’su Oliver Zipse, “Dünyanın en iyi araçları sürdürülebilirdir” diyor. “Bu nedenle, prim ve sürdürülebilirlik gelecekte daha da ayrılmaz bir şekilde birbirine bağlanacak.” Şimdiye kadar BMW, sürücü teknolojisi ile bağlantılı olan tanınmış i3 ve Mini Cooper SE’nin yanı sıra henüz piyasaya yeni bir BEV sunmadı, ancak iX3 yakında başlayacak. Bunun yerine, Münih merkezli şirket son zamanlarda ağırlıklı olarak PHEV serisini genişletmeye odaklanıyor. CO2 üretimine ilişkin AB mevzuatındaki mevcut hesaplama yöntemiyle, kısmen elektrikli araçlarla ilgili strateji işe yarıyor gibi görünüyor: BMW’ye göre, bu yıl AB’deki CO2 filosu hedeflerini karşılamak için kendilerini “tamamen yolunda” görüyorlar.

Sürdürülebilirlik

Şirketin sürdürülebilirlik açıklamasına göre, BMW kendisini sürdürülebilirlikte lider olarak konumlandırmaya çalışıyor. Tüm otomobil üreticilerinin, sınırlı kaynakların ve bireysel yolculuklar için elektriğin kullanımı açısından ne kadar sürdürülebilir (büyük) lüks otomobillerin olabileceğine dair genel soruyu bir kenara bırakarak, BMW gerçekten de bir dizi sürdürülebilirlik meselesinde önemli sıçramalar yaptı. BMW , geçen yıl açıklanan ve o zamandan bu yana aküler ve bunları yapmak için gerekli hammaddeler söz konusu olduğunda döngüsel bir ekonomi yaklaşımıyla takip edilen kaynak stratejisiyle öne çıkıyor .

Üreticiler ve tedarikçiler arasındaki ortaklıkta CO2 azaltılmalıdır. Ortakları ikna etmek istiyorsanız, bir rol model olarak hareket etmelisiniz. Sürdürülebilirlikte bir lider olarak, tedarikçilerimiz için söylediklerimiz büyük önem taşıyor – bu nedenle bu açıdan itibarımızı güçlendiriyoruz, ”dedi şirketin duyurusu için Zipse. “Amacımız, sektörün tamamında en sürdürülebilir tedarik zincirini sağlamaktır.”

BMW, “Avrupa Birliği şu anda yüksek voltajlı aküler için yalnızca yüzde 50’lik bir geri dönüşüm oranına ihtiyaç duysa da, BMW Group, başına 96’ya varan bir geri dönüşüm oranına ulaşabilen bir yöntem geliştirmek için Alman geri dönüşüm uzmanı Duesenfeld ile ortaklık kurdu. sent – grafit ve elektrolitler dahil. ” Alman otomobil üreticisi, yasal bir zorunluluk olmamasına rağmen, dünya çapında tüm kullanılmış BMW yüksek voltajlı bataryalarını zaten geri aldığının altını çiziyor. Bu geri dönüşüm adımından önce bile, şirket ikinci kullanım ömrünü araştırıyor .

Ayrıca şirketin kobalt gibi hammaddeleri izlemek ve doğrulamak için blockchain teknolojisini kullanması da burada dikkat çekiyor (BMW ayrıca Mini Cooper’ı Kobalt içermez hale getirmeye çalışıyor .) Blok zinciri diğer otomobil üreticileri tarafından da kullanılıyor, ancak burada BMW’nin kendine özgü bir yaklaşımı var, hammaddeleri kendisi alıyor ve bunu pil üreticilerine sağlıyor. aküleri BMW şartlarına göre üreten.

Buna ek olarak BMW, özellikle Autostack Industrie projesinin bir parçası olarak hidrojen yakıt hücresi teknolojisinin daha fazla araştırılmasına ve geliştirilmesine devam ediyor . Şirket , teknolojiyi küçük seri lüks araçlarda deniyor olacak , mallar veya çok sayıda yolcu için ağır hizmet tipi araçlar için değil, şu anda bu teknoloji için genel olarak daha uygun görülüyor olsa da, BMW kendi kaynaklarını daha da ileri götürmek için kullanıyor. genel olarak teknoloji. Sürdürülebilirlik hedefinde asil olmanın yanı sıra, bu şirkete herhangi bir sayıda araç türüne uygulanabilecek teknolojik bir avantaj da sağlayabilir. Bu strateji, pil paketleri söz konusu olduğunda zaten ihtiyatlı olduğunu kanıtladı – i3 pil paketleri diğer araç üreticilerine satılıyor otobüsler dahil bir dizi farklı araç için.

Genel olarak, sürdürülebilirlik hedeflerinde Grup, diğer şeylerin yanı sıra, kilometre başına CO2 emisyonlarının 2030 yılına kadar yüzde 40 azaltılacağını belirtiyor. 2019’dan başlayarak, tesislerdeki emisyonların 2030’a kadar yüzde 80 azaltılması planlanıyor. Tedarikçiler ayrıca CO2 yükünü yüzde 20 azaltacak ve ilgili maddeler yeni siparişlere dahil edilecek.

Parayı takip edin: Gelecekte, Yönetim Kurulu ve üst yönetimin ücretleri de kısmen iklim hedefleri temelinde belirlenecektir. “Her yıl ilerlememizi raporlayacağız ve kendimizi bu hedeflere göre ölçeceğiz. Yönetim Kurulumuzun ve üst yönetimimizin tazminatı da buna bağlı olacak ”dedi Zipse. 2021’den itibaren BMW, finansal ve iş geliştirme raporlarını, sürdürülebilirlik hedeflerini de rapor edecek bir entegre raporda sunmayı planlıyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma