Ana Sayfa Genel Buji Arıza Belirtileri ve Bujiler bozuksa ne olur?

Buji Arıza Belirtileri ve Bujiler bozuksa ne olur?

1
Buji Arıza Belirtileri
Buji Arıza Belirtileri

Buji Arıza Belirtileri, hakkındaki makalemize hoşgeldiniz. Bu makalede size bujiler bozuksa ne olur bozuk buji belirtileri nelerdir bunlardan bahsedeceğiz. Genelde buji leri değiştirmek kolay kolay kimsenin aklına gelmez. Ancak bujiler, içten yanmalı motorlarda ateşlemenin olabilmesi ve aracın yüremesi için lastiğiniz kadar önemlidir.

Bujiler, aracınızın görünmeyen kahramanlarıdır. Motorunuzun silindirlerindeki hava ve yakıt karışımını ateşlerler ve bu da sizi hareket halinde tutar ve aracınızın ateşleme sistemi için hayati önem taşır. Bunları düzenli olarak kontrol etmek, aracınızda ciddi hasar oluşmasını önleyebilir.

İlgili diğer makalemiz : En İyi 7 Buji Listesi

Ateşleme bujisi arızası nasıl anlaşılır?

Ateşleme bujilerinin arızasını genelde anlamak zor değildir. Çünkü bir buji bozulduğunda veya yetersiz kıvılcım ürettiğinde aracınızın bir silindiri güç kaybedecektir. Mantıken düşünürseniz eğer 1 silindirli bir motorda buji bozulursa motor hiç çalışmaz yada yetersiz şekilde buji ateşleme yaparsa tekleme yapar.

Ancak 1 den fazla silindirli içten yanmalı motorlarda araç çalışır ancak bize ciddi belirtiler gösterir. Şimdi ateşleme bobini arızası oluşan 2 ve üzerindeki silindirlere sahip araçlarda belirtilerine bakalım.

Tek buji çalışmazsa ne olur? Buji Arıza Belirtileri

1- Motorda Rolanti Sorunları Başlar

Aracınızda rolanti, bekleme durumunda motorun nasıl çalıştığını önemlidir. Örneğin kırmızı ışıkta bekliyorsunuz. Aracınız boşta çalışıyor. Otomatikse eğer D konumunda bekliyor diyelim. Bu sırada devir saatine baktığınızda devir saati hızlı hızlı oynuyor. Araçta çok rahatsız edici bir titreme var. Bu bir buji arızası belirtisidir. Tabi ki rolanti de aracın titremesinin bir çok sebebi olabilir. Bu belirtilerin en başında buji arızası gelmekte.

Aracınız titremeye başladığında korkmanıza gerek yok. Öncelikle bujileri kontrol etmeniz gerekiyor. Bu makalenin ilerleyen kısımlarında buji arızalarında belirtileri neler olabilir bunlarıda size açıklıyor olacağız. Eğer aracınızda titreme yoksa buji arızası yok diyemeyiz. Çünkü günümüzdeki motorlar 1 buji arızası olmasına rahmen titreme olmadan rolantisi düzgün bir şekilde çalışabiliyor. Bu yüzden diğer maddelere de göz atmanızda fayda var.

2-Araç çok geç çalışır

Genelde buji arızalarında araç sabahları geç çalışır. Veya buji tamamen gittiyse artık araç her zaman çok geç çalışır. Ve çalıştıktan sonra da titreme ve rolanti bozukluğu belirtilerini görebilirsiniz. Genelde sürücüler araç geç çalışmasını aküye bağlar yada havanın soğuk olmasına. Ama kimsenin aklına buji gelmez. Bujilerin önemini hatırlamak adına şu ilgili makaleye de göz atabilirsiniz.

İlgili Makale : Hangi Bujileri Kullandığınız Önemli mi?

Aracınız düzgün bir şekilde marş motorunu çeviriyor ancak aracınız geç çalışıyor ise mutlaka bujileri kontrol etmelisiniz.

3-Motorda teklemeler oluşur : Buji arızası nasıl anlaşılır?

Motorunuz tekleme yaptığında, bir anlığına durur ve silindirler doğru şekilde ateşlemediğinden sarsıntılı hissedersiniz. Motor yerinden fırlayacak gibi olur. Hatta gaza bastığınızda aracınız gaz bile yemez. Motorda tekleme sorunlarının en başında yine tabi ki buji arızası geliyor. Ama biz bu makalede bujiden bahsediyoruz ancak; unutmayın ki bujilere elektrik veren buji kabloları, o akımı elektriği üreten ateşleme bobini var. Bu bahsettiğimiz olan parçalardaki arızalar buji arızasından üstte gelmektedir.

Örneğin sorunsuz bir bujiniz var ama buji kablosu yanmış. Eğer kablo zarar görürse buji de arızalıymış gibi gözükebilir. Bu yüzden kabloya kadar ateşleme geldiğinden emin olmanız gerekli.

4-Motorun Çekiş Kaybetmesi : Buji Arıza Belirtileri

Aracın çekiş kaybetme sorunu yaşamasında büyük etken buji sorunlarıdır. Bujinin erimesi, bujinin artık ömrünü tamamlaması durumunda motorda ciddi derecede çekiş sorunu görürsünüz. En basit yokuşta bile aracınız çıkamaz. Aracınız tepki vermiyorsa ve gaz pedalı hassasiyetini kaybettiyse, işleri yeniden hızlandırmak için buji değişiminin zamanı gelmiş olabilir.

5-Aracın Normalden Fazla Yakması

Aracınızın yakıtını takip ediyormusunuz? Türkiyede özellikle yakıtlara gelen zamlardan sonra kullanıcılar yakıt hesabı yapmaya başladı. Ancak yakıt hesabı yapmak, sadece ekonomik olarak sorun yaşayan birinin yapması gereken bişey değil. Her kullanıcı aracının durumunu iyi bilmek adına yakıtını her zaman ölçmelidir. Çünkü aracın yakıtı bize aracın ne kadar sağlıklı çalıştığınıda gösterir.

Eğer aracınız da eskiye göre çok yakmaya başladıysa. Artık bujileri değişme zamanı gelmiş olabilir. Buji fiyatları genelde uygundur. En kaliteli buji bile 2021 yılındaki ekonomimizde bile sizi zorlayacak türden değil. Eğer mümkünse 15 binde bir bujileri değişebilirsiniz. Benzinli motorlarda bujileri sökmek çok basittir. Sadece bujiye uygun bir lokma anahtarı işinizi görecektir.

Arızalı bujiyi nasıl bulurum?

Motor çalışma esnasında, bujilerin kablosunu tek tek çekin. Her söktüğünüz bujide motorun çalışma şekli değişir. Eğer bozuk buji kablosunu çektiğinizde motorun çalışma düzeni bozulmuyor ise sorunlu bujiyi bulduğunuzun kanıtırdır.

Buji Arıza Belirtileri

Yukarıda sizlere buji arıza belirtilerini aktardık. Buji Arıza Belirtileri ne dikkat etmelisiniz. Kirli veya bozuk bujilerle sürüş, motorunuz için bir dizi soruna neden olabilir. Aracınız bu sorunlardan herhangi birini yaşıyorsa, güvenilir tamircinize gitmeniz gerekir. Kötü bir bujiden kaynaklanan çoğu sorunun düzeltilmesi nispeten kolaydır. Bununla birlikte, kirli veya kirli bujilerle sürüşe devam etmek, çözülmesi daha maliyetli olan daha ciddi sorunlara yol açabilir.

Bujiler hakkında sizler için youtube de video çektik orayada davetlisiniz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version