Perşembe, Haziran 20, 2024
Ana SayfaElektrikli AraçlarCanoo, Canoo Inc. olarak halka açılmak için birleşti.

Canoo, Canoo Inc. olarak halka açılmak için birleşti.

Kaliforniya’daki eMobility şirketi Canoo (eski adıyla Evelozcity) halka arzını resmi olarak duyurdu. Şirket, halka arz amacıyla birleşmek için yatırım firması Hennessy Capital Acquisition ile kesin bir anlaşma imzaladı.

2020’nin dördüncü çeyreği için hedeflenen işlemin tamamlanmasıyla, kombine faaliyet gösteren şirketin adı Canoo Inc. olacak ve ABD Nasdaq borsasında CNOO kısaltma sembolü altında listelenecek.

İşlem, elektrikli araçların piyasaya sürülmesini ve üretimini desteklemesi gereken yaklaşık 600 milyon dolarlık brüt gelir oluşturacak. Hennessy Capital Acquisition (HCAC) Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı Daniel Hennessy, “HCAC, sürdürülebilir teknolojilere ve altyapıya sürekli bağlılık gösteriyor ve Canoo araç tekliflerinin lansmanını ilerletmek için bir katalizör görevi görmekten heyecan duyuyoruz.” Dedi.

Canoo, yalnızca abonelikle satışa sunulacak ilk modelini 2022’de piyasaya sürmeyi planlıyor. Amerikan şirketi , Ocak 2020’de Los Angeles bölgesinde ilgilenen taraflar için bir bekleme listesi oluşturmadan önce, elektrikli aracı ilk olarak Eylül 2019’da sundu .

Canoo’nun stratejisinin temeli, şirket içinde geliştirilen ve yalnızca şirketin kendi modellerinde kullanılmayacak, aynı zamanda üçüncü şahıslara da satılan çok düz bir kaykay platformudur. Şubat 2020’de, örneğin Hyundai Motor Group’un Canoo kaykayına dayalı bir elektrikli platform geliştireceği açıklandı. Canoo, mimarilerinin şirketin elektrikli otomobil tasarımını yeniden düşünmesini, iç alanı en üst düzeye çıkarmasını ve çok çeşitli araç uygulamaları gerçekleştirmesini sağlayacağını söylüyor. Oldukça modüler platformun avantajlarından biri, yaklaşımın büyük ölçekte verimli üretime izin vermesidir.

Şirketin bugüne kadarki başarıları arasında, 19 ay içinde bir beta aracın üretilmesi ve 50’den fazla fiziksel çarpışma testinin tamamlanması yer alıyor. Canoo adlı ve kentsel çevre için tasarlanan ilk elektrikli araca ek olarak Canoo, son kilometrede yarışacak 2023 için bir elektrikli teslimat aracı duyurdu. Her iki durumda da abonelik modeli, diğer şeylerin yanı sıra bakım, sigorta ve ücretlendirmeyi kapsayan sabit bir aylık fiyata her şey dahil paketten oluşacaktır.

Canoo’nun kurucu ortağı ve CEO’su Ulrich Kranz, Canoo’nun elektrikli araç endüstrisinin geliştirme, üretim ve pazara giriş modelini yeniden keşfetme çabalarında önemli bir kilometre taşı olarak kamuoyuna duyurulan Hennessy Capital Acquisition ile yapılan anlaşmayı anlatıyor. “Teknolojimiz, dünyanın en düz kaykay mimarisi aracılığıyla hızlı ve uygun maliyetli araç geliştirmeye olanak tanıyor ve abonelik modelimizin tüketici sahipliği deneyimini değiştireceğine inanıyoruz.”

Kranz ilk olarak Canoo’yu diğerleri arasında Stefan Krause ile birlikte kurdu. Krause, girişimin ilk CEO’suydu ancak yaz aylarında şirketten ayrıldı . Eski BMW ve Deutsche Bank yönetim kurulu üyesi, “Canoo’nun finansmanını denetim kurulundan almaya devam etmek” için Ağustos 2019’da yönetim kurulundan çoktan emekli olmuştu. Krause’den birkaç hafta önce, eski Opel patronu Karl-Thomas Neumann da Temmuz 2019’da Kaliforniya eMobility start-up Yönetim Kurulu’ndan istifa etmişti. O zamandan beri Kranz, Canoo’daki günlük operasyonları yönetiyor.

Güncelleme 22 Ekim 2020 : Kaliforniya’daki eMobility şirketi Canoo, Tony Aquila’yı İcra Kurulu Başkanı olarak atadı. Yatırım firması Hennessy Capital Acquisition ile ilan edilen birleşmenin tamamlanmasını bir halka arz için hazırlayacak.

Aquila bir zamanlar teknoloji şirketi Solera Holding’i kurmuş ve yönetmişti. İcra Başkanı, Denetleme Kurulu Başkanıdır (Alman Denetim Kurulu ile karşılaştırılabilir), ancak “İcra Kurulu Başkanı” olarak, şirketin işleri ile ilgili olarak CEO’dan bağımsız bir yönetim işlevi de üstlenir. Aquila söz konusu olduğunda, birincil amaç yalnızca halka arzın denetlenmesi veya Hennessy ile birleşmek değil, aynı zamanda onu şekillendirmeye aktif olarak katılmaktır.

Aquila, sürümde “Canoo ekibine şirketin gelişimindeki bu önemli noktada İcra Kurulu Başkanı olarak katılmaktan mutluluk duyuyorum” dedi. “Hizmet verebileceği birçok uygulamaya dayalı olarak şirketin kaykay teknolojisi için hızla gelişen bir fırsat görüyorum. İşletmeler arası pazarda, teslimat aracımızın sektörün geniş bir bölümünü kapsayabileceği giderek daha açık hale geliyor. “

Canoo’nun CEO’su olmaya devam eden Ulrich Kranz, “Liderliğine ve tavsiyesine inanıyoruz ki bu, mevcut birinci sınıf teknik yeteneklerimizle birlikte, pazardaki ticari fırsatlardan yararlanmamıza yardımcı olacaktır”.

Hennessy Capital Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Daniel J. Hennessy’ye göre, birleşmenin 2020’nin dördüncü çeyreğinde kapanması bekleniyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma