Perşembe, Temmuz 11, 2024
Ana SayfaHaberlerCitroën, plug-in hibrit crossover C5 X'i duyurdu

Citroën, plug-in hibrit crossover C5 X’i duyurdu

Citroën, C5’i crossover modeli C5 X olarak yeniden canlandırıyor. Citroën C5 X, EMP2 platformunu temel alıyor ve aynı zamanda bir PHEV olarak piyasaya sürülecek. Pilli elektrikli versiyon hakkındaki spekülasyonlar daha sonraki bir tarihe işaret ediyor.

C5 X gövdesi söz konusu olduğunda, Fransız şirket, kompakt model C4 ve onun elektrikli türevi ë-C4’e benzer bir yol izliyor: burada, Avrupa’da bir sedan ve istasyon vagonu olarak sunulan geleneksel orta boy model. 2017 artık bir geçiş olacak. Citroën, “bir sedanın zarafetinden, bir station otomobilin dinamiklerinden ve bir SUV’nin yükseltilmiş gövde şeklinden” söz ediyor.

Yeni C5 bu durumda sadece bu tek gövde şeklinde bir crossover olarak ‘X’ adının eklenmesiyle birlikte sunulacak. Ön kısım C4 tasarımını anımsatırken, C5 X’in yan görünümü biraz daha yüksek bir arazi arazisi için geçebilir. Bir station otomobilin gerçek kullanım değeri için arka cam çok erken iniyor. VDA standardına göre 545 litre ile bagaj oldukça büyüktür, ancak VDA standardı yalnızca pencerenin kenarına kadar ölçüm yapar. Arka koltuk katlandığında yük hacmi 1.640 litredir. C5 X’in “gerçek” bir SUV olması amaçlanmamıştır, çünkü C5 Aircross (ayrıca bir PHEV olarak) burada zaten sunulmaktadır.

CMP platformuna dayanan C4 / ë-C4’ün aksine, C5 X, PSA / Stellantis’in EMP2’sini temel alır. Teorik olarak, burada elektrikli sürücüler de mümkün olabilirdi, ancak PSA şu ana kadar bu seçeneği yalnızca Opel Zafira-e Life ve kardeşleri gibi minibüsleri için kullandı. Bu nedenle C5 X, Opel Grandland X Hybrid veya Peugeot 508 sedan gibi SUV modelleriyle daha benzerdir. Auto, Motor und Sport , bir ë-C5 X hakkında zaten spekülasyon yapıyor – ancak bu muhtemelen e-CMP’nin tanıdık 100 kW sürücüsünü kullanmayacak, ancak C ve D’deki araçlar için yeni eVMP’yi temel alacaktır. segmentler. Bu henüz onaylanmadı.

Şimdiye kadar teyit edilen ayrıntılar, EMP2’nin PHEV sürücüsünün 165 kW’lık bir sistem çıkışı ve “50 kilometreden fazla” tamamen elektrikli WLTP aralığı sunduğudur. Elektrikli maksimum hız 135 km / s’dir. Bu konfigürasyonda yanmalı motor 133 kW, elektrik motoru 81 kW üretir. Pilin enerji içeriği 12,4 kWh’dir.

Fransız şirket, diskteki daha fazla teknik veriyi açığa çıkarma konusunda suskun. C5 X, kardeş modellerine (yakın zamanda sunulan Peugeot 308 gibi) karşılık gelirse, fabrikada 3,7 kW’lık bir yerleşik şarj cihazı takılacaktır, 7,4 kW’lık bir şarj cihazı isteğe bağlı olarak mevcuttur. İkincisi ile tam şarj iki saatten biraz daha az sürer, standart 3,7 kW şarj cihazı ile 3:50 saattir. Peugeot, standart 8 amperlik bir prizde tam şarj için 7:05 saat teklif veriyor. Opsiyonel DC şarj seçeneği yoktur.

C5 X, 4,80 metre uzunluğunda, 1,865 metre genişliğinde ve 1,485 metre yüksekliğindedir. Dingil mesafesi 2.785 metredir. Daha önce bahsedilen 545 ila 1.640 litrelik önyükleme kapasitesinin dışında, daha fazla veri bilinmemektedir.

Citroën, C5 X ile tasarım, gövde konsepti ve konfor ile puan kazanmak istiyor. Fransız otomobil üreticisi, geniş iç mekandaki rahat koltukları, ‘Gelişmiş Konfor’ süspansiyonu (PHEV’de aktif bir süspansiyon olarak tasarlanmış) ve asistanlar ve büyük baş üstü ekranı gibi özellikleri vurguluyor. Ürün ve Strateji Direktörü Laurence Hansen, “C5 X ile, modernlik, incelik, konfor ve çok yönlülük arayan D segmenti müşterilerine duygusal ve mantıklı bir yanıt vermek istedik,” diyor. “Eşsiz gövde stili, artırılmış konforu, takılabilir hibrit motoru ve yenilikleriyle C5 X, gerçek bir Citroën tarzında zevk ve gönül rahatlığı sunuyor.”

Citroën henüz piyasaya çıkış tarihlerini veya fiyatlarını açıklamadı.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma