Perşembe, Haziran 20, 2024
Ana SayfaHaberlerDaymak, aşırı ivmeli 3 tekerlekli otomobili tanıttı

Daymak, aşırı ivmeli 3 tekerlekli otomobili tanıttı

Kanadalı elektrikli araç üreticisi Daymak, ilk üç tekerlekli elektrikli otomobili Daymak Spiritus’u yeni tanıttı. 130 mph (209 km / s) azami hız ile şirket, Spiritus’un dünyanın en hızlı üç tekerlekli elektrikli arabası olduğunu iddia ediyor.

Daymak Spiritus, Kanadalı şirketin Avvenir serisi yeni elektrikli araçlar kapsamında geçtiğimiz yıl Kasım ayında duyurulmuştu . Daymak, şimdi de Daymak Spirtus için dünya çapındaki distribütörlerden perakende satış ve niyet mektupları yoluyla 50.000 ön siparişe ulaşma hedefiyle bir kitle fonlaması kampanyası başlattı. Kampanya 23 Mart 2021’de başladı ve 23 Temmuz 2021’de sona erecek. İnternetten sipariş verenler kilitli durumdan yararlanacak ve nihai SRP fiyatından ek maliyetten tasarruf edecek. Kanadalı şirket, üç tekerlekli elektrikli otomobilin 2023 yılında üretime başlaması planlandığını söylüyor.

Spiritus iki performans seviyesinde gelir. İkisinden daha hızlı olanı, 130 mph (209 km / s) maksimum hıza sahip olan Spiritus Ultimate iken, Spiritus Delux 85 mph (137 km / s) hıza ulaşabilir. Ultimate versiyonunun hızı, üç tekerlekli otomobilin 147 kW’lık dört tekerlekten çekişli tasarımından kaynaklanıyor ve iki koltukluya yaklaşık 300 mil (482 km) menzil vermesi gereken 80 kWh’lik bir batarya kullanıyor.

Deluxe modeli, 36 kWh pil, 180 mil (300 km) menzil ve 75 kW güç çıkışı ile ikisinden daha az güçlüdür. Bu güç farkı ışıklarda hissedilecek – daha küçük versiyon 0-60 mil / saatten (yaklaşık 0-100 km) 6,9 saniyede çıkarken, daha güçlü olan kardeşi Ultimate sadece 1,8 saniyeye ihtiyaç duyar. Şu anda piyasada bulunan Tesla Roadster’dan (1,9 saniyede) veya elektrikli motosikletlerden daha fazla hızlanma (örn. hız için üretilen Lightning LS-218 2,2 saniyede 0-60 mil / saat hızlanabilir).

Sadece iki modelin performans verileri oldukça farklı değil, aynı zamanda son derece farklı bir fiyata sahipler. Daha az güçlü olan Delux modelinin promosyon fiyatı 19.995 $ ‘dır, oysa daha güçlü olan kardeş modeli göründüğü gibi 149.995 $’ lık bir fiyat etiketine sahiptir, hız ve güç bir bedelle gelir.

Spiritus, Daymak’ın patentinin beklediğini söylediği, damlama şarjı için güneş panelleri, rejenerasyon sistemi ve kablosuz şarj cihazı gibi bir dizi teknik ayrıntıya sahiptir.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma