Cuma, Temmuz 12, 2024
Ana SayfaArızaDizel Kızdırma Bujisi Arıza Belirtileri

Dizel Kızdırma Bujisi Arıza Belirtileri

Bir dizel motoru başarılı bir şekilde çalıştırmak için dizel kızdırma bujisi adı verilen, özel bir ısıtma bileşenine ihtiyaç vardır. Bu bujiden üretilen ısı olmadan dizel motor düzgün bir şekilde çalışamaz.

Normalde dizel motorlu aracınızı daha soğuk ortamlarda kullanıyorsanız, motorunuz çalışması için gereken ısıyı üretmek için dizel kızdırma bujisi işinizi görecektir. Aksi takdirde, soğuk hava, aracın çalışmasını imkansız hale getirir. Ek olarak, motor bloğu ve silindir kapağı da bu ısının çoğunu emecektir. 

Kızdırma Bujisi Nasıl Çalışır?

Dizel kızdırma bujileri, yakıt ateşlenmeden önce temel olarak motorun silindirini ısıtır. Bu, yakıtın silindirde tutuşmasını kolaylaştıracaktır.

Bunları normal bujiler ile karıştırmayın çünkü normal bir benzinli motordaki bujiler, hava ve yakıt karışımını ateşleyen bir elektrik kıvılcımı oluşturmaktan sorumludur. Kızdırma bujileri sadece silindiri ısıtıyor, böylece yakıt kendi kendine daha kolay ateşlenebilsin.

Kızdırma bujisi, etkinleştirildiğinde ısı üreten bir elektroda sahiptir. Bu, ucunda bulunan demirin parlamasına neden olur, bu yüzden adı kızdırma bujisidir. Bu, aynı şekilde ampulün ısındıktan sonra parlamasına benzer. Bu parlayan etki, silindiri ısıtan ve dizel yakıtın başarılı bir şekilde ateşlenmesini sağlayan şeydir.

Dizel Kızdırma Bujisi Bozulma Belirtileri

Artık dizel kızdırma bujisinin bir dizel motorun düzgün çalışması için bir gereklilik olduğunu biliyorsunuz. Bu nedenle, dizel kızdırma bujisi herhangi bir nedenle hasar görürse veya arızalanırsa, semptomların fark edilmesi kolay olacaktır. Aslında, tüm arabanın işlevselliği bundan dolayı değişecek.

İşte bozuk bir dizel kızdırma bujisinin en yaygın dört belirtisi.

Ayrıca Bakınız: Bujiler nasıl çalışır? Buji Nedir?

1) Motoru Çalıştırmada Zorluk

Motoru Çalıştırmada Zorluk

Bozuk durumdaki dizel kızdırma bujileri, aracınızın motorunun çalıştırılmasını zorlaştıracaktır. Silindirdeki basınçlar, basınçlı havaya enjekte edildikten sonra dizel yakıtı ateşlemekten esas olarak sorumlu olduğundan, kötü bir dizel kızdırma bujisi, bu ateşlemenin başarılı olması için motora daha fazla basınç uygulayacaktır. Bu nedenle aracınızı çalıştırmak zorlaşacaktır.

2) Motor Teklemesi

motor teklemesi

Yakıt silindirde düzgün ateşlenmediğinde, motorun teklemesine neden olur. Bildiğiniz gibi, dizel kızdırma bujisi bu ateşlemeyi başarılı kılmak için hayati bir rol oynar.

Kızdırma düzgün çalışmıyorsa, ateşleme sırasında büyük olasılıkla bir tekleme olacaktır. Yine de aracınızı sürebilirsiniz, ancak normal performansından bir düşüş yaşayacaksınız.

3) Siyah Duman

Siyah Duman

Egzoz borusundan siyah bir duman çıktığını görürseniz, bu dizel kızdırma bujisinin bozuk olduğunun bir göstergesi olabilir. Tabii ki, bu siyah dumanın birkaç nedeni olabilir.

Siyah duman, bu yanma sürecinin normal bir parçası değildir. Bu nedenle, bu dumanı, dizel kızdırma bujisinde veya yanma işleminin diğer bazı hayati bileşenlerinde bir sorun olması gerektiğine dair bir uyarı işareti olduğunu unutmayın.

4) Motor Arıza Işığı

Motor Arıza Işığı

Genellikle dizel kızdırma bujisi arızalandığında, ön panelde hata kodu veya motor ışığı yanar. Sorunu belirlemek için bir arıza tespit cihazı kullanmalısınız .

Genel olarak, gösterilen kod P0380 olacaktır: Kızdırma Bujisi / Isıtıcı Devresi “A” Arızası olarak tanımlanır.

Kızdırma Bujisi Değiştirme Maliyeti

kızdırma bujisi değiştirme maliyeti

Bir dizel kızdırma bujisinin tipik değiştirme maliyeti 95 ila 210 TL arasında olacaktır. Tek bir tane kızdırma bujisinin maliyeti 15 ila 50 TL olurken, işçilik maliyeti yaklaşık 80 ila 160 TL olacaktır.

Her silindirin kendi kızdırma bujisine sahip olduğunu unutmayın, bu nedenle V8 motorlu tam boyutlu bir kamyonunuz varsa, yalnızca bir bujinin kötü olduğu bilinse bile sekiz kızdırma bujisinin tümünü değiştirmeyi düşünebilirsiniz. İşçilik maliyeti, bir kızdırma bujisi veya birçoğu arızalansa da çok fazla olmayacaktır.

Elbette sadece kötü olanı değiştirebilirsin, şansınız varken hepsini değiştirmek iyi olacaktır çünkü ilerleyen zamanlarda diğerleride bozulacaktır.

Kesin maliyet, dizel aracınızın markasına ve modeline ve onu bir bayiye veya oto tamirhanesine götürüp götürmediğinize bağlı olacaktır.

Genel olarak, parçanın kendisi çok pahalı değildir, ancak benzinli motorlara kıyasla, en iyi buji bile muhtemelen ucuz bir kızdırma bujisinden daha pahalıya mal olacaktır. Saatlik oranı düşük, makul fiyatlı bir tamirci bulabilirseniz, masrafınızı daha da azaltacaktır.

Eğer makalemizi beğendiyseniz düşüncelerinizi bize yorum olarak aşağıdaki bölümde bırakabilir. Ayrıca bizi FacebookİnstagramTwitter ve Youtube üzerinden takip edebilirsiniz.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma