Perşembe, Haziran 20, 2024
Ana SayfaGenelEksantrik Mili Nedir ve Eksantrik Nasıl Çalışır?

Eksantrik Mili Nedir ve Eksantrik Nasıl Çalışır?

Eksantrik milleri, bir içten yanmalı motorun çalışmasını sağlamak için gereken birçok kritik bileşenden biridir, ancak eksantrik mili nedir ve eksantrik nasıl çalışır ve rolü neden bu kadar önemlidir?

ESKİ TEKNOLOJİ

Bir içten yanmalı motorun temel işlevine aşina olduğunuzu varsayacağız. Bir silindirin içinde yakıt ve hava tutuşarak pistonlar, krank mili ve şanzıman yoluyla harekete dönüştürülerek patlama ile enerji üretilir.

Kulağa yeterince basit geliyor, ama bildiğimiz gibi içten yanmalı motorlar, gezegendeki diğer mekanizmalardan daha fazla iyileştirme ve geliştirme sürecinden geçti. Bu yüzden bu son derece karmaşık bir parça sistemidir.

Bununla birlikte, eksantrik mili daha eski parçalardan biridir ve motor icadı ve ilerlemesinin ilk günlerinden beri dürüst bir şekilde çalışmaktadır.

21. yüzyıla gelindiğinde bile çalışma prensibinde pek fazla değişiklik olmadı zaten.

Eksantrik hareket nedir – Eksantrik Mili Nedir

Bir eksantrik mili nispeten temel bir bileşendir – Basit olarak bir demir çubuğa arabadaki valf sayısı kadar çıkıntılar verilmiştir. Şaft döndürüldüğünde, kamın şekli, bir valf üzerinde hareket etmesine veya şeklinin şiddetine uygun bir şekilde valflerin yani subapların açılmasına izin verir – dönme hızı, hareket hızını kontrol eder.

Modern bir içten yanmalı motorda, tipik olarak, ancak zorunlu olmamakla birlikte, valfleri kontrol etmek için hareket ettikleri silindir silindirlerinin hemen üstüne yerleştirilirler. Kalibrasyonları, odaya giren hava-yakıt karışımının miktarını ve önceki ateşlemeden çıkan egzoz gazlarının bir sonraki zaman için ne kadar verimli bir şekilde çıkabileceğini kontrol eder.

Bu, onları sadece bir motorun çalışması için kritik hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda valflerin açılması ve kapanması, pistonların hareketleriyle dikkatli ve mükemmel bir şekilde senkronize edilmesi gerektiğinden, performans üzerinde de ciddi bir etkiye sahiptir.

Bu zamanlamayı sağlamak için eksantrik milleri, bir triger kayışı veya zincir yoluyla krank milinin dönüşüne bağlanır. Bu da pistonları doğrudan silindir içinde hareket ettirir. Ayrıca, eksantrik milinin çıkıntılarıda, vaflerin açılma ve kapanma hızını kontrol etmek için özenle hazırlanmıştır.

Bir egzantrik milinin temel eylemi
Bir egzantrik milinin temel eylemi

Eksantrik mili arızası sesi – Eksantrik Mili Nedir

Eksantrik mili arızası sesi genellikle subap vuruntusu ile birlikte bizlere kendini belli eder. Özellikle rolanti de çalışan bir motordan tak tak sesler geliyor ise eksantrik miliniz aşınmış olabilir. En iyi kontrol için triger kayışını söktükten sonra kasnağı hafifçe sallamak gerekir. Eğer bir boşluk var ise böyle kendini belli eder bunun dışında en iyi ölçümü ve sesin ordan gelip gelmediğini anlamak için yağ değişimi yapabilirsiniz. Yağ değişiminde ses azalırsa sorun milden olabilmektedir. Zaten eksantrik mili arızası belirtileri arasında bunlar vardır.

Eksantrik mili neden kırılır

Genelde bu parça yağ değişimini geciktirmenizden veya metalin artık ömrünü tamamlamasından kaynaklanır. Kullanıcılar bu parçayı kolay kolay kendileri zorlayarak kıramazlar ancak triger sente atlamasında direk bu parça zarar görür ve eksantrik mili kırılabilir.

Eksantrik mili için bu yazıda detaya inmiyorum fazla arkadaşlar çünkü detayına şu makalede girdim buradan okumanızı tavsiye ediyorum. Biz motor destek ekibi olarak eksantrik millerinin çok hassas olduğuna inanıyoruz ve bu hassaslık bozulduğunda en orjinal parçaları kullanmak gereklidir.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma