Salı, Temmuz 16, 2024
Ana SayfaMotorEn İyi 7 Buji Listesi

En İyi 7 Buji Listesi

Motorunuzun bujileri, motorunuzun en küçük ve en önemli parçalarından biridir. En iyilerinden bazılarına bakıyoruz.

Arabanızdaki, kamyonunuzdaki veya jipinizde ki motor, silindirlerinin içinde bir benzin ve hava karışımı ateşlendiğinde, oluşan sayısız küçük patlamadan enerjiyi yakalama prensibine göre çalışır. Motorunuzun derinliklerinde, yakıt ve hava saniyede birçok kez ateşlenmeden önce pistonlar tarafından içeri çekilir ve sıkıştırılır. Sıkıştırılan bu hava ise buji tarafından bir kıvılcım üretilerek patlatılır. Açığa çıkan enerji de pistonları iterek aracın ilerlemesini sağlar.

Basit bir buji, merkez elektrotu ile toprak elektrotu arasında, bir elektrik akımı oluşturup bu patlamayı tetiklemekten sorumludur. Küçük, ucuz ve çoğu zaman gözden kaçan buji, motorunuzun en hayati bileşenlerinden biridir.

Bir aracın çoğu parçası gibi, bujiler de zaman zaman bakıma ihtiyaç duyar – çoğu zaman eski ve aşınmış bujilerin çıkarılması ve yenileriyle değiştirilmesi yoluyla. Bujiler zamanla aşınır ve yıpranır ve bunu yaptıklarında aracınızın yakıt ekonomisini düşürür, performansının düşmesine ve hatta diğer motor parçalarına zarar vermesine neden olabilir.

Bu nedenle, bujilerinizi değiştirmek, motorunuzun çalışmasını fabrikanın amaçladığı şekilde, uçtan uca yeni gibi olması araçlarınızda bakımın önemli bir parçasıdır. Sonuçta: bujileriniz aşınmış, kirli veya değişim zamanı geçmişse, işlerini etkili bir şekilde yapamazlar ve motorunuzun performansı bundan zarar görür.

Aşağıda, bazı yaygın ve yüksek puanlı buji seçeneklerine, bunlar hakkında bilmeniz gereken her şeye ve mevcut en iyi bujilerin bir listesine bakacağız. 

1. Motor Destek ekibinin seçimi: Denso Platinum TT Plug

Gelişmiş teknolojileri, geliştirilmiş verimliliği ve performansı ve bujilerdeki en büyük isimlerden birinin itibarını birleştiren Denso Platinum TT buji serisi, mevcut en çok satan bujilerden biridir. Alümina tozu yalıtkanı ve platin yapısıyla Denso Platinum TT bujileri, uzun bir kullanım ömrü boyunca tutarlı performans sağlar. Ayrıca, daha uzun ömür için titanyumla güçlendirilmiş bir toprak elektrotu da bulunur. Ayrıca Denso, dünyanın en büyük orijinal ekipman buji üreticilerinden biridir ve yüksek kalite kontrol seviyeleri ile tanınır.

Bu buji ailesi, fabrika gereksinimlerini karşılarken veya aşarken çok çeşitli modern araçlara uyacak şekilde mevcuttur. Sahip incelemeleri genellikle bu bujilerin kilometre ve performansı geri yüklediğini ve çok sayıda sahibin daha sorunsuz çalıştığını ve boşta daha boğucu olduğunu belirtiyor.

Artıları / Çok çeşitli donanım seçenekleri, platin bujiler sürekli kendi kendini temizleme etkisi için “daha sıcak” çalışır, uzun ömür için dayanıklı yapı ve tutarlı performans sunarlar.

Eksileri / Belirli uygulamalar için mevcut olmayabilir, platin yapı tüm motorlar için ideal değildir.

2. NGK V-Power Buji

8 yılı aşkın tecrübesiyle NGK, bujilerde en büyük isimlerden biridir. Özel sensörler, konektörler ve diğer otomobil motoru bileşenleri oluşturma konusunda yılların deneyimi, NGK’ya kalite ve tutarlılık ile tanınan güvenilir bir marka olarak itibar kazanmasına yardımcı oldu. Şirketin  V-Power bujileri , daha temiz, daha uzun ömürlü elektrot yüzeylerine katkıda bulunurken kilometre ve performansı artırmaya yardımcı olan benzersiz bir kıvılcım şekli oluşturan yerleşik bir çentik ile benzersiz bir elektrot tasarımına sahiptir.

V-Power bujileri ayrıca NGK’nın Üç Değerli Metal Kaplama teknolojisine sahip olup, korozyona karşı direnmeye yardımcı olur ve üstün tutukluk önleme özellikleri sağlar; bu da onları kendi işini yapanlar için harika bir seçim haline getirir. Birçok otomobil, kamyon, motosiklet ve elektrikli ekipman uygulaması için uygun fiyat ve çeşitli donanımlar, ihtiyaçlarınız için doğru seti bulmanın kolay olduğu anlamına gelir.

Özellikle, NGK’nın V-Power bujileri, daha az sistem voltajından daha fazla tutuşabilirlik sunar; bu, daha fazla güç ve verimlilik ve diğer ateşleme sistemi bileşenlerinde daha az baskı anlamına gelir. Uzun bir yıldız sahibi incelemeleri listesi, bu bujilerin gidilecek yol olduğunu ve güven, uygun donanım ve genel performans ve memnuniyet için hafif fiyatlandırma primlerine değer olduğunu gösteriyor.

Artıları / Kendin Yap meraklıları için ideal, uzun ömür, V-Power elektrottan geliştirilmiş performans sunar.

Eksileri / Tüm uygulamalar için ideal değildir.

3. ACDelco Profesyonel İridyum

ACDelco’dan Professional Iridium Spark Plug serisi gelir. Mevcut en son teknolojiye sahip olan bu bujiler, çok uzun ömür, kararlı rölanti, sorunsuz performans ve maksimum verimlilik için tasarlanmıştır – hepsi kalite ve dayanıklılık için fabrika özelliklerini karşılarken veya aşarken.

ACDelco, otomobil parçalarında en tanınmış isimlerden biridir ve Profesyonel İridyum bujileri, çoğu modern araç için ideal bir yedektir. İridyum bileşenleri, soğuk motorun çalıştırılmasına yardımcı olan daha küçük ve daha verimli bir elektrot kullanımına izin verir. Ateşleme sisteminde düşük voltaj çekişi ile bu bujiler, motorunuzun daha uzun süre daha iyi çalışmasına bile yardımcı olabilir.

Her zamankinden daha fazla yeni araç iridyum bujileri kullanıyor ve ACDelco Professional Iridium bujileri teknolojiyi sizin için çalıştırıyor. Bu bujiler ayrıca araç elektroniğini etkileyebilecek radyo frekansı girişimini engellemeye yardımcı olmak için yerleşik bir bastırıcıya sahiptir. Bu bujiler, fabrikadan önceden boşluklu olarak geldikleri için kullanımı da kolaydır ve kendi işini yapanlar için bir adım tasarrufu sağlar. Birçok işletme sahibi, hızlı ve kolay kurulumda olumlu yorumlar yapıyor.

Artıları / Sorunsuz ve verimli performans ve uzun ömür için en son teknoloji, daha yumuşak soğuk çalıştırma için ideal, diğer ateşleme sistemi bileşenlerindeki yükü azaltır.

Eksileri / Tüm uygulamalarda ideal olmayabilir, diğer bazı alternatiflerden daha yüksek ön fiyat.

4. ACDelco Profesyonel RAPIDFIRE

Yine ACDelco’dan Profesyonel RAPIDFIRE buji, uygun fiyat, geniş bir uygulama yelpazesi ve performansı ve dayanıklılığı artırmak için tasarlanmış çeşitli benzersiz özelliklere sahiptir. RAPIDFIRE bujileri, buji ve bagajı arasındaki bazen sorunlu contaya daha güvenli oturması için nervürsüz bir yalıtkan kullanır. Bakır çekirdek, motorunuzun soğumasını sağlarken bujinin ömrünü uzatan daha fazla ısı transferi sağlar ve platin merkez elektrot ucu üstün bir kıvılcım oluşturur.

Çok çeşitli motorlarda ekonomik ve dayanıklı kullanım için tasarlanan ACDelco’nun Profesyonel RAPIDFIRE Bujileri, değer odaklı alışveriş yapanlar için en iyi buji seçimidir. Bu bujiler ayrıca radyo frekansı girişimini azaltmak için ACDelco’nun katı hal baskılayıcısına sahiptir. İncelemeler, birçok müşterinin, takılan Profesyonel RAPIDFIRE bujileri ile sorunsuz performansın ve iyileştirilmiş yakıt ekonomisinin geri kazanılmasından memnun olduğunu gösteriyor.

Artıları / Uzun ömür, güvenli uyum, üstün kıvılcım üretir.

Eksileri / Diğer bujiler, tüm uygulamalar için mevcut olmayan daha fazla özellik sunabilir.

5. Champion Copper Plus

Buji oyununun en eski isimlerinden biri olan Amerika merkezli Champion bujileri dünya çapında popülerdir. Bakır Artı Değiştirme bujiler, deneyim ve uzmanlığı-ile son derece uygun fiyatlandırma yıllarca yansıtan dahili uzun ömürlü ve daha tutarlı performans için buji ısı aralığının yüksek kontrolünü sağlayan bir yüksek doğruluk Bakır Çekirdek Merkezi Elektrot için korozyon direnci. Bu uygun fiyatlı bujiler, maksimum performans için OEM standartlarına göre üretilmiştir ve tüm motor çalışma koşullarında sabit bir çalışma sıcaklığı sağlar; bu, nasıl veya ne kullanırsanız kullanın, güvenilir oldukları anlamına gelir.

Ayrıca, patentli bir SAC-9 yarı iletken direnci ile Champion’s Copper Plus bujileri, araç elektroniği veya stereo ses çalma ile ilgili sorunlara neden olabilecek radyo frekansı parazitini üstün bir şekilde bastırır. İncelemeler, özellikle eski modelleri kullanan ve geri yüklenen motor gücü ve kilometre performansından memnun olanlar olmak üzere birçok memnun sahibi olduğunu göstermektedir.

Artıları / Ucuz, kanıtlanmış, son derece Dayanıklı.

Eksileri / Daha gelişmiş seçenekler mevcuttur, tüm uygulamalar için uygun olmayabilir.

6. Motorcraft Bujileri

Ford’unuz için fabrika spesifikasyonlarını ve gereksinimlerini karşılamak üzere özel olarak tasarlanan Motorcraft bujileri, onları kullanan motorları tasarlayan ve yapan aynı mühendislerin talimatıyla oluşturulmuş yüksek kaliteli, orijinal bir ekipman ürünüdür. Sorunsuz kurulum ve yıllarca sorunsuz çalışma için Motorcraft bujileri, Ford otomobiliniz veya kamyonunuz için en iyi seçimdir.

Modern motorlarda, fabrikada belirtilen yedek bujilerin kullanılması tipik olarak en iyisidir ve Motorcraft bujilerinin sağladığı tam da budur. Üretim sürecinin her adımında birinci sınıf kalite kontrol ile bu yüksek kaliteli bujiler tipik olarak uygulamaya özel kitlerde satılarak alışveriş yapmayı kolaylaştırır. Sahip incelemeleri genellikle kolay kurulumu övüyor ve çoğu, bu bujilerin kullanılmasının tereddüt, düşük performans veya düşük yakıt tüketimi ile ilgili sorunları çözdüğünü gösteriyor.

Artıları / Sığma garantisi, sorunsuz kurulum ve kalite, uzun hizmet ömrü.

Eksileri / Bazı uygulamalar için nispeten pahalı olabilir.

7. NGK Lazer Platin

Modern yüksek verimli ve yüksek performanslı motorlar da dahil olmak üzere çok sayıda uygulama için ideal bir yedek buji olan NGK’nın üst düzey Laser Platinum bujileri, üstün performans için en son yeniliklerden daha azını bir araya getirmez. Müşteriler tarafından yüksek puanlar alan ve çok sayıda uygulama için mevcut olan bunlar, dünyanın önde gelen platin bujileridir ve yıldız müşteri incelemeleriyle desteklenen güçlü bir üne sahiptir.

Lazer kaynaklı elektrot uçları, özel korozyon önleyici özelliklerle artırılmış dayanıklılık ve OEM onaylı tasarımıyla NGK Laser Platinum bujileri, günümüzün zorlu motorları için sahnedeki en iyi bujilerden birini sağlamak için yüksek hassasiyetli yapı ve sayısız yenilik kullanır. .

Ürün sahiplerinin yorumları her şeyi söylüyor: Alışveriş yapanların çoğu, genellikle 100.000 kilometreden fazla sorunsuz kullanım sağlayan uzun ömürlü fabrika ekipmanı NGK bujilerini değiştirmek için bu bujileri tercih ediyor.

Artıları / Üstün kalite, hassas bir şekilde oluşturulmuş, gelişmiş performans ve uzun ömür için sayısız yenilik.

Eksileri / Pahalı, tüm uygulamalar için mevcut olmayabilir.

Buji nedir?

Basit bir ifadeyle, bir buji, bir elektrik yalıtkanı ile ayrılmış iletken metal bileşenlere sahip küçük dişli bir metal bileşendir. Buji tertibatının bir ucunda bir terminal, diğer ucunda bir elektrot ucu vardır. Arada, bujinin, tipik olarak silindir başına bir buji ile motorun silindir kafasındaki özel açıklıklara sıkıca takılmasına izin veren bir dizi diş bulunur. Bujiye, silindire oturan iki elektrot arasında kısa bir elektrik arkı veya ‘kıvılcım’ oluşmasına neden olan bir elektrik akımı verilir. Bu kıvılcım, içindeki hava ve yakıt karışımını ateşleyerek motoru çalıştıran patlamayı başlatır.

Buji Nasıl Çalışır?

Motorun silindir kapağına bir buji takıldığında, bujinin terminal tarafına bir buji kablosu veya ateşleme bobini monte edilir ve elektrot ucu motorun yanma odalarının veya silindirlerinin içine oturur. Buji, yerine sağlam bir şekilde monte edilmiştir ve küçük bir conta, sıkı bir conta oluşturmaya yardımcı olarak, yanma işlemi tarafından oluşturulan basıncın hiçbirinin kaçmasına izin verilmemesini sağlar. Aracın ateşleme sistemi, buji üzerinden son derece hassas bir zamanlama ile hassas bir şekilde kontrol edilen bir elektrik akımı gönderir. Bu akım verildiğinde, buji içinden akar ve görünür bir kıvılcım aracılığıyla buji ucundaki elektrotlar arasında “zıplar”.

Bujilerimi ne sıklıkla değiştirmem gerekiyor?

Bujilerin çok sayıda faktöre bağlı olan sınırlı bir ömrü vardır. Çoğu modern otomobilde, bujilerin seyrek olarak, belki de her 80.000 veya 100.000 kilometrede bir değiştirilmesi gerekir. Belirli uygulamalarda veya özel araçlarda bu aralık çok daha kısa olabilir ve bazı yüksek performanslı otomobiller veya özel yapım performans motorları daha sık yeni bujiler gerektirebilir. Yarış motoru uygulamalarında bujilerin neredeyse her gün değiştirilmesi gerekebilir.

Geleneksel modern bir araçta, bujileri muhtemelen yalnızca birkaç yılda bir değiştirmeniz gerekecektir, ancak daha erken genellikle daha iyidir. Her durumda, cevap, bujileri ne sıklıkta değiştirmeniz gerektiğini ve kullanmanız gereken buji türünü belirleyen kullanım kılavuzundadır. Yalnızca kullanıcı el kitabınızda ayarlanan aralığın maksimum bir kılavuz olduğunu unutmayın ve bu noktadan önce veya motorunuzda herhangi bir performans, akıcılık veya yakıt verimliliği kaybının başlangıcında bujilerinizi değiştirmeniz en iyisidir.

Bujilerinizi fabrika servis aralığında veya (ideal olarak) öncesinde değiştirmenin son derece önemli olduğunu unutmayın. Buji değiştirme aralıklarının uzaması, performansın hızla düşmesine, diğer ateşleme sistemi bileşenlerinde ek gerilime veya hasara ve motor içinde hızlı bir şekilde pislik ve kurum birikmesine neden olabilir. Değiştirilmesi gereken bujiler, genellikle motor dayanıklılığı, performansı ve yakıt sarfiyatı ile ilgili kartopu sorunlarına yol açabilir ve bunların tavsiye edilen aralıklarla veya daha önce değiştirilmesi en iyisidir.

Kapsamlı bir ayarlamanın parçası olarak bujilerinizin yanı sıra hava filtrenizi ve yakıt filtrenizi de değiştirmeyi düşünün.

Bujilerinizin Bakımı:

Çoğu buji özel bir bakım gerektirmez. Bunlar harcanabilir bileşenlerdir: basitçe, atılmadan ve değiştirilmeden önce belirli bir hizmet ömrü boyunca çalışacak şekilde tasarlanmıştır.

Ne Tür Bujiye İhtiyacım Var?

Bujilerin pek çok şekli, boyutu ve varyasyonu vardır – hepsi benzer görünse ve aynı şekilde işlev görse bile. Sürüşünüzün motoruna tam olarak uyduklarından ve çalıştıklarından emin olmak için bujileri fiziksel boyutlarına göre seçmeniz gerekecektir. Bujiler tipik olarak çok hassas fiziksel özelliklere ve ısı aralıklarına sahip belirli uygulamalar için yapılır. Bu temelden yola çıkarak birçok buji, elektrotlarının tasarımına, yapımında kullanılan malzemelere ve daha fazlasına dayanan benzersiz özelliklerle sunulur. Aslında, elektrotlarının tasarımına bağlı olarak bir düzineden fazla buji çeşidi vardır.

Hangileri sizin için uygun? Modern, modifiye edilmemiş motorlarda, en iyi seçeneğiniz, kullanıcı kılavuzunda listelenen hassas buji markasını, modelini ve varyasyonunu kullanmaktır. Bu bujiler mühendisler tarafından motorunuzun verimliliği, dayanıklılığı ve performansı için en iyisi olarak seçilmiştir ve uygun buji setini aramak için kullanabileceğiniz belirli bir numara veya kodla listelenecektir.

Motorunuz modifiye edilmişse, amaca yönelik yapılmışsa veya fabrikada orijinal değilse, uygulama için daha uygun benzersiz bir buji tipine ihtiyacınız olabilir.

Diğer notlar:

Yeni bujiler sipariş ederken, motorunuz için doğru sayıda buji satın aldığınızdan emin olun. Çoğu motorda silindir başına bir buji bulunur, ancak bazılarında iki tane bulunur.

Tüm motorunuzda aynı tip bujiyi kullandığınızdan ve tüm bujileri aynı anda değiştirdiğinizden emin olmanız gerekir.

Motorunuzun buji değiştirme aralıklarını dikkate almamak, yakıt tüketimini ve emisyonları artırabilir, performansı azaltabilir ve motorun başka yerlerinde pislikle ilgili sorunlara neden olabilecek daha kirli yanmaya katkıda bulunabilir. Çok aşınmış bujiler motorun içinde parçalanarak silindirin içinde parçalanarak motora ciddi şekilde zarar verebilir.

Bujilerinizi Nasıl Değiştirirsiniz

Birçok uygulamada, bujileri değiştirmek, en sevdiğiniz oto servis teknisyeni veya profesyonel tamirci için en iyi iştir – ancak kendin yap meraklıları, motorun türüne bağlı olarak buji değişimini nispeten kolay bir iş olarak görmelidir.

Bujilerinizi değiştirmenin en iyi yolu, aracınız için atılması gereken kesin adımların ana hatlarını veren bir servis kılavuzu edinmektir. Bu adımlar genellikle şöyle görünür:

  1. Bobin paketlerini veya buji kablolarını motorun üst kısmından çekerek buji terminallerinden çıkarın. Bazı uygulamalarda, çıkarmak için bobin paketlerine veya buji tellerine erişmek için bir kapağı, klipsleri veya bazı tutturucuları çıkarmanız gerekebilir.
  2. Buji tüplerinin etrafındaki alanı, eski buji çıkarıldıktan sonra motorun içine dolanabilecek kalıntıları temizlemek için, belki de basınçlı hava püskürterek temizleyin.
  3. Bir buji soketi kullanarak, her bir bujiyi gevşetin ve yukarı doğru çekerek çıkarın.
  4. Yeni bujileri yeniden takın, boşluklarının düzgün olduğundan emin olun (gerekirse) ve tam oturmasını sağlamak için belirtilen tork seviyesine kadar sıkın.
  5. Her bir buji telini veya bobin paketini yeniden takın ve tüm kapakları, tutturucuları veya klipsleri yeniden takın.
  6. Her buji için tekrarlayın.

Evet size çılgın gelebilir ama artık Youtube platformunda içerik üretmeye başladık. Buradan sizde abone olarak bize katılabilirsiniz.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma