Çarşamba, Nisan 24, 2024
Ana SayfaTeknolojiEn Sorunsuz Araba Markaları ve Modelleri Hangileri?

En Sorunsuz Araba Markaları ve Modelleri Hangileri?

En Sorunsuz Araba Markaları ve Modelleri Hangileri? bunları size kısaca aktarmaya çalışacağım yapılan araştırmalara göre.

Müşteri deneyimlerini araştıran JD Power firması (biz ona JD power diyelim) 2018 yılının en sorunsuz otomobil markalarını ve modellerini yayınladı. Listenin detaylarına geçmeden önce JD Power’ın araştırmasını nasıl yaptığını kısaca anlatalım.

Amerika Birleşik Devletleri merkezli JD Power, araştırmalarını; bu ülkenin yanı sıra Güney Amerika, Güney Asya ve Avrupa’da Almanya ve İngiltere’de gerçekleştiriyor. 29 yıldır yapılan sorunsuzluk araştırmasını ise son 12 aydır aynı otomobili kullanan 3 yaşındaki ikinci el otomobil sahipleri arasında yapıyor. Bu araçlar motor, şanzıman, kaporta, iç mekan gibi 177 farklı ve önceden belirlenmiş soruna göre değerlendiriliyor. Her modelden 100 araç seçiliyor ve bu araçların arıza çıkaranları belirleniyor. Değerlendirmede en düşük puanı alan marka ya da model, “en sorunsuz” olarak nitelendiriliyor.

Örneğin 100 örnek içinden 50 adet arıza çıkaran model, 100 örnek içinden 80 adet arıza çıkaran modelden daha sorunsuz oluyor. Birazdan sizinle paylaşacağımız 2018 listesi az önce anlattığımız gibi 2015 model araçlar değerlendirilerek oluşturulmuş. Bu kadar bilgi yeterliyse, gelin şimdi sorunsuz markaları ve modelleri inceleyelim.

En sorunsuz marka 7 yıldır olduğu gibi Lexus. Onu Porsche ve Buick takip ediyor. Dördüncülük Infiniti’nin olurken, beşinci sırada Kia’yı görüyoruz. Altıncılık ise Hyundai ve Chevrolet tarafından paylaşılıyor. Model bazındaysa 100 örnek aracından sadece 61’inde problem yaşatan 2015 Porsche 911, en sorunsuz otomobil olma özelliğine sahip. Segment bazında kompakt sınıfta en sorunsuz araç 2015 Toyota Prius olarak görünüyor. Küçük SUV segmentinde Hyundai Tucson ön sırada yer alıyor.

Kompakt Premium SUV segmentinde en sorunsuz Mercedes GLK iken, küçük Premium SUV segmentinde aynı başarıyı Audi Q3 gösteriyor. Küçük otomobil sınıfındaysa bu başarı Kia Rio’nun olmuş. Bunlar ülkemizde de satılan modellerdi.

Eğer makalemizi beğendiyseniz düşüncelerinizi bize yorum olarak aşağıdaki bölümde bırakabilir. Ayrıca bizi FacebookİnstagramTwitter ve Youtube üzerinden takip edebilirsiniz.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma