Salı, Şubat 27, 2024
Ana SayfaEgsozEnjeksiyon arıza lambası neden yanar belirtileri nedir?

Enjeksiyon arıza lambası neden yanar belirtileri nedir?

Eski araçlarda hep karbüratör sistemi kullanılırdı. Gelişen araba teknolojisi ile beraber araçlarda kullanılan yakıt sistemleri değişmeye başladı. Enjeksiyonun ne olduğunu daha önce makalemizde açıklamıştık buradan bakabilirsiniz. Bu yazımızda Enjeksiyon arıza lambası neden yanar ve yandığında kontrol etmemiz gereken noktalar nedir bunlara bakacağız.

Kısada enjeksiyon yakıtın silindirlerin içine gönderilmesinden sorumludur. İster dizel ister benzinli olsun enjeksiyon arızaları yaşanabilmektedir. Genelde enjeksiyon lambasının yanmasının temel sebebi aldığınız yakıtın kötü olmadı veya yanlış oktan seviyesinde almanızdan kaynaklanır. Eğer uzun km aracınızda bu lamba yanıyor ise durum ciddi olabilir.

Eğer bağlayabiliyor iseniz OBD cihazı ile aracın beynine bağlanarak hataları okumaya çalışın. Eğer hata okuma cihazınız yok ise bazı temel sebeplerine bakabilirsiniz.

Enjeksiyon arıza lambası neden yanar

Tıkalı bir enjektörün teşhisi her zaman kolay değildir. Genelde silindirlerin biri ateşlemeyi keser bu aynı bozuk bir buji gibidir. Genelde silindirlere giden buji kablolaları tek tek çıkartılır ve tepki vermeyen silindirde enjektör arızası olduğu anlaşılabilir.

Genelde enjeksiyonun arızalanması yakıt filtresinin uzun süre değişmemesinden ve içeri giden tortulardan tıkanmasına neden olur. Enjektör veya filtre sepetinin içindeki birikinti veya döküntü, yakıtın geçmesine izin vermeyecek bir miktarda birikmişse, bir yakıt enjektörünün tıkalı olduğu kabul edilir.

Enjektörlerin kendisi veya filtre sepeti tıkandığında enjektör temizleyici sorunu çözmez. Tıkalı bir yakıt enjektörüyle başa çıkmanın tek ve en etkili yolu, motordan çıkarmak ve profesyonel olarak temizlemektir.

Bunun dışında enjeksiyon lambasının yanmasına sebep olacak bir ihtimal daha var ancak o lambanın arada sırada yanmasına neden olur enjeksiyonda elektrik arızası bunu bulmak ise tam bir işkence olabilir. Bunun için bir elektrikçiye gitmeniz gerekebilir. Ancak yanan bir lamba motorunuzda ciddi hasarlara neden olabilir. Yakıt aldığınız yerden emin iseniz maddi olarak zor olsa da aracı uzman bir teknisyene göstermeniz doğru olacaktır.

Ayrıca enjeksiyon arızası yapan aracın beş belirtisi adlı yazımızda size faydalı bilgi getirebilir. Enjeksiyon arıza lambası neden yanar konusu hakkında kısa olarak özet geçtim ancak detayları için verdiğim linklere bakmanız size fikir verecektir.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

1 Yorum

  1. Aracım 2014 master 3 aracının ekranında enjeksiyon arizasi yazıyor ve ekranda stop yaziyor ve enjeksiyon arizasi yandıktan sonra aracım hızdan ve cekimden düşüyor ne olabilir nasıl bir çözüm oneriyorsunuz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma