Perşembe, Haziran 20, 2024
Ana SayfaGenelEnjeksiyon Arızası Yapan Aracın Beş Belirtisi

Enjeksiyon Arızası Yapan Aracın Beş Belirtisi

Yakıt enjektörleri arızalandığında motor performansı önemli ölçüde etkilenir. Yakıt enjektörleri aracınızın, kamyonunuzun veya otomobilinizin motoruna yakıt vermekten sorumludur. Bildiğiniz gibi karbüratörlü araçlar artık piyasada kalmadı. Enjeksiyon sistemi tüm araçlarda kullanır hale geldi açıkçası. Yakıt enjeksiyon sistemi arızalandığında, motor arızalanır ve artık ve mahallenizin sokaklarında rahatça gezemezsiniz. Yakıt enjektörlerinin başarısız olmasının nedenleri değişiklik gösterir, ancak burada Enjeksiyon Arızası ile ilgili yaşanan beş sorunu sizler ile paylaşıyoruz.

  • Ani bir motor gücü kaybı, yakıt enjektörü arızasının bir dereceye kadar belirgin bir işaretidir. Yakıt enjektörü tıkanırsa, yakıt beslemesi de düzensiz olacaktır. Yakıt seviyesi ciddi bir şekilde dalgalandığında, yüksek ve düşük devirlerde motorun yavaş ve kademeli hareketlerden ziyade dalgalanmalarda hareket etmesine neden olur. Devirde dalgalanma olur.
  • Tıkalı bir yakıt enjektörü sürekli olarak motora yakıt dağıtmak için uğraşırsa, yakıt beslemesini tamamen kaçırdığı ve motorun yanlış ateşleyeceği bir zaman gelecektir. Tekleme olucak ve sürüş sırasında kolayca hissedilecek. Genellikle eğitimli otomotiv onarım uzmanları tarafından derhal onarım gerektirecektir. Motor ateşlendiğinde, motor hızlı bir şekilde aşırı ısınabilir ve yakıt karışımını önceden ateşleyebilir.
  • Hasarlı bir yakıt enjektörü sadece sürüşle ilgili sorunlara neden olmaz, aynı zamanda motor rölantide bile etkileri devam eder. Düzgün bir motor rölantisi yerine, yakıt beslemesi ani olduğunda kaba ve düzensiz olacaktır.
  • Azalan yakıt verimliliği, hasarlı bir yakıt enjektörünün bir başka işaretidir. Bu tür bir hasar, enjektörden sızarak veya iç yaylar hasar gördüğünde aşırı yakıt sağlayarak yakıtın boşa gitmesine neden olabilir.

Hasar görmüş bir yakıt enjektörünüz olduğundan şüpheleniyorsanız veya yakıt enjektörlerinin arızalı olduğundan şüpheleniyorsanız, acil olarak aracınızı bilgisayara bağlatıp kontrol ettirebilirsiniz.

Enjeksiyon Arızası ve Enjeksiyon Tamiri

Enjeksiyon tamiri çoğu serviste yapılabiliyor. Ancak şöyle belirtmeliyim ki tamir ve temizliği 1200 lira iken sıfırı 1800 lira olabilir arada küçük fark var yani sıfırı ile değiştirmek çok daha karlı olabilir. Tamir ve temizliği önerirmisiniz derseniz eğer bu işten anlayan biri var ise yapabilir ancak enjektörün içindeki yaylarında bir parça ömrü olduğunu unutmamak gerek.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma