Perşembe, Temmuz 18, 2024
Ana SayfaHaberlerEvergrande, Çin'de bayi ağı kuracak

Evergrande, Çin’de bayi ağı kuracak

Çinli Evergrande Group’un elektrikli otomobil şubesi olan Evergrande New Energy Vehicle, Çin genelinde 1.600 bayi inşa etmeyi planlıyor. Şirketin, 2025 yılına kadar durağan bir başlangıçtan itibaren yılda bir milyona kadar elektrikli otomobil üretmeyi hedeflediği biliniyor.

South China Morning Post’ta yer alan bir habere göre , Evergrande basın mensuplarıyla bir konferans görüşmesi sırasında sabit bir dağıtım ağı kurmayı planladığını duyurdu. Evergrande Yeni Enerji Aracı’nın başkanı Shawn Siu, “Geniş bir satış ağı kurmak önemlidir, çünkü büyük bir pazar payı elde etmemiz için sağlam bir temel oluşturacaktır” dedi. Planlanan 1.600 otomobil bayisine ek olarak, 36 sözde amiral gemisi showroomu da açılacak. Siu, birikim için bir zaman çerçevesi vermedi.

Buna karşılık, Çin’deki en umut verici elektrikli otomobil start-up’larından biri olan Nio’nun şu anda ülke çapında 180 bayisi var. Otomotiv devi Volkswagen, Çin genelinde yaklaşık 2.000 satış noktasına sahip.

Ağustos 2020’de, Evergrande ilk altı modelini duyurdu ve bunu birkaç hafta önce üç model daha izledi . Sonuç olarak, halihazırda Hengchi markası altında sedan, SUV ve çok amaçlı araçlar gibi ana binek otomobil segmentlerini kapsayan 14 elektrikli model geliştirilmektedir. Göre South China Morning Post , bu modellerin fiyatları 600.000 ile yaklaşık 78.000 104.000 avro şu anda eşdeğerdir 800.000 yuan arasındaki aralığa bulunmaktadır.

Ancak şimdiye kadar sunulan dokuz modelin hiçbiri üretim aşamasına gelmedi. Yukarıda bahsedilen rapora göre, Evergrande ilk modelleri 2021’in ikinci yarısında veya 2022’nin ilk yarısında piyasaya sürmeyi planlıyor. Aynı zamanda Evergrande, 2022 için 100.000 adetlik bir üretim hedefi belirledi. 2025’te, şirket, bir milyon araç ve 2035’ten beş milyon araçlık üretim kapasiteleri hedefliyor.

Bu planlar göz önüne alındığında, sermaye gereksinimleri doğal olarak muazzamdır. Bu yılın Ocak ayında, Evergrande Yeni Enerji Aracı daha fazla hisse satarak yaklaşık 2.84 milyar Euro ek sermaye topladı . Bu arada, 2020 yılı iş rakamları 7,7 milyar yuan (yaklaşık 1 milyar euro) net zarar gösteriyor. 2019’da bu hala 4,9 milyar yuan idi, bu da yaklaşık 636 milyon avroya eşitti. Ancak 2020’de satışların yüzde 175 artarak 15,5 milyar yuan’a (2 milyar avronun biraz üzerinde) yükselmesi bekleniyor.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma