Ana Sayfa Arıza Fan Çalışıyor Ama Araba Hararet Yapıyor

Fan Çalışıyor Ama Araba Hararet Yapıyor

2
Fan Çalışıyor Ama Araba Hararet Yapıyor

Fan Çalışıyor Ama Araba Hararet Yapıyor şeklinde sizlerden bir çok soru geliyor. Öncelikle bu sorun benzinli veya dizel hiç farketmez her içten yanmalı motorda karşımıza çıkabilecek bir sorun. Bu makalede sizlere fan çalışmasına rahmen araç neden çok ısınıyor sorunlar ne olabilir bunlara değineceğiz.

Hararet Sorunları

Araç motorlarında anlık olarak ateşleme yapıldığı için metal aşırı ısınır. Bu metalı yani motorun genelini soğutmak için antifriz veya su kullanılır. Su motor içerisinde yer değişerek bir kısımda soğurken bir kısımda ısınır. Bu ısıtma motor kısmında olurken soğutma radyatör kısmında yapılır. Radyatör kısmında araç önden rüzgar yer rüzgar yemediği veya yetersiz kaldığı kısımlarda ise fan çalışır. Genelde aracınızdaki radyatördaki fan da çalışmıyorsa araç hararet yapabilir. Ama eğerki;

Fan Çalışıyor Ama Araba Hararet Yapıyor ise

nissan skystar radyatörü
nissan skystar radyatörü

1- Sıkışmış veya Kapalı Konumda Kalmış Termostat

Araçlar kışın hızlı bir şekilde 90 derecelik ısıya ulaşması için araçlarda termostat kullanılır. Termostatın görevi araç içerisindeki soğutma sıvısısının 90 dereceye ulaşana kadar kapalı kalmasını sağlamaktır. Kapalı konumda iken motor içerisine soğutma sıvısı girmeden direk radyatöre geri dönüş sağlanır. Araç ısındıktan sonra Termostat kendini açarak devirdaimin yani soğutma sıvısının radyatörden gelerek motor içinde gezinmesini ardından radyatöre geri dönmesine izin verir. Eğer termostat kapalı kalırsa araç hararet yaparak soğutma yapamaz.

Termostat pahalı bir parça değil 50 TL civarında bir ücreti vardır. Değiştirmek ise bassitttir genelde radyatörden çıkan hortumun motor giriş kısmında bulunur.

İlgili diğer yazımız: Hararet Göstergesi Yükseliyor Ama Su Kaynatmıyor

2- Tıkalı Radyatör

Eğer radyatör petekleriniz çok pislenirse aracınızda soğutma sistemi yetersiz kalacaktır. Genelde antifriz yerine su kullanılan radyatörler pas ve kirden çabucak etkilenirler. Radyatörünüzü değiştirmek maliyetli bir seçenek olduğu için öncelikle temizlemenizi tavsiye ederiz bunun için soğutma sıvısını 1 hafta boyunca belli aralıklarla değiştirmek yada çeşitli temizlik katkılarını radyatöre ekleyebilirsiniz.

3- Hava Yapmış veya Eksik Sıvı
Soğutma sisteminizde değişiklik yapıldıysa havası alınmamış olabilir. Soğutma sisteminde hava bulunması basınç oluşmamasına neden olur. Hava olduğunda su hemen kaynamaya başlarken soğutma sisteminde hava yoksa su 90 100 dereceye gelse bile kaynama yapmaz. Bu genelde radyatör kapağının bozuk olmasından da kaynaklanabilir. Öncelikle soğutma sisteminizde eksik sıvı varmı buna bakın daha sonrasında havasını alın sorun devam ederse eğer radyatör kapağını değiştirin. Radyatör kapakları belli bar basınca dayanacak şekildedir. Lütfen eski radyatör kapağınızın ölçüsü neyse aynı şekilde alın.

4- Bozuk Devirdaim

Devirdaim dediğimiz şey motorun içinde suyun dolaşmasını sağlayan bir pervanedir. Bu pervane haraketini motordan alır ve döndüğünde devirdaim başlar. Eğer bu pervanenin kanatçıkları korozyondan dolayı koptuysa devirdaim arızası nedeniyle aracın içerisinde yani motorunda su yavaş haraket ettiği için soğutma yetersiz olacaktır.

Aracın hararet yaptığı nasıl anlaşılır?

Aracın gösterge panelinde bir uyarı lambası yanar yada analog sıcaklık göstergesinde aracın 90 derecede olması gereken ısısı 120 dereceye ulaşmış ise araç hararet yapmıştır demektir.

Aracın hararet göstergesi çalışmıyorsa sebebi nedir?

Sıcaklık müşürü kablosu kopmuş veya gösterge panelinize elektrik gelmiyor olabilir. Arızayı basitçe bulmak ve tamiri mümkündür.

Daha fazla soru ve bilgiler için bizi Youtube üzerinde takip edebilir yada aşağıdan yorum atabilirsiniz. Yorumlara hızlı cevap vermekteyiz.

2 YORUMLAR

  1. Merhaba benim aracım Fiat Doblo marya motor benzinli ben ustama hararet sorunu icin giddim termostat degisti devirdayim kelebegi degisti ve radyatör degisti problem çözulmedi hararet 100 120 arasi oynuyor bazense 90 na düşup yerinde normal oluyor ama motor contasi yakmis dedi motor sıfir yapıldı yine ayni fakat su kaynatmiyor sorun hala ayni yardimci olursaniz sevinirim

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version