Perşembe, Haziran 20, 2024
Ana SayfaGenelFarlar yanıyor ama marş basmıyor? Marş motoru Arızası

Farlar yanıyor ama marş basmıyor? Marş motoru Arızası

Bugün kullanıcılar tarafından, en çok sorulan bir konuya değineceğiz. Farlar yanıyor ama marş basmıyor veya akü sağlam ama marş basmıyor gibi, sizleri bu konularda aydınlatmaya çalışacağız.

Bir sabah uyandınız ve işe gidiyorsunuz, arabanıza bindiniz ve kontak anahtarını çeviriyorsunuz ama arabanız çalışmıyor. İşte bu yazımızın hikayesi marş motoru sorunları olacak.

Bizde marş motoru sorunu yaşamıştık, kendimiz 47 TL ye tamir etmiştik youtube de olan videomuzu buradan izleyebilirsiniz. akü sağlam ama marş basmıyor videoda.

Arabanın çalışmasını başlatan marş motoru hiç bir ses vermiyor. Bu yazımıza devam edecekseniz marş motorunuzda hiç bir ses gelmemesi gerekir. Eğer tik tik diye bir ses geliyor ise buradaki yazıya geçmeniz gerekmekte. Çünkü arabanızda elektrik kaçağı olabilir. Neyse, biz konumuza kaldığımız yerden devam edelim. Kontağı açtığınızda arabanın ışıkları yanmıyorsa, sigortalar atmıştır veya kontak termiğiniz bozuktur. Işıklar yandığı halde marş almıyor ise artık marş motoru arızasına odaklanabiliriz.

Marş dinamosu otomatiği arızası

Böyle bir arıza yaşamanız durumunda, 2 türlü arıza yaşarsınız. Marş bastığınızda arabanın marş motoru boşa döner yada marş motorundan hiç bir ses gelmez. Marş otomatiğinin görevi marş dişlisini volanta yakınlaştırarak motor ile teması sağlamaktır. İleri, geri yapan bir parça ve bazen içindeki iletkenler kısa devre yaptığı için özelliğini kaybeder. Bu durumda yapılması gereken sıfır bir marş otomatiği almak olacaktır. 50 TL civarında bir fiyat etiketi olabilir. Böyle bir durumda farlar yanıyor ama marş basmıyor olacaktır. Değişimi için marş motorunun çıkartılması gereklidir.

Örnek bir marş otomatiği resmi var bu görselde, iki adet uç görüyorsunuz onlar marş motoruna giden elektrik başları gri olarak gördüğünüz uzamış kablo ise marş kablosu onu akünüzün + artı kutup kısmına değdirdiğinizde araç marş alacaktır.
Örnek bir marş otomatiği resmi var bu görselde, iki adet uç görüyorsunuz onlar marş motoruna giden elektrik başları gri olarak gördüğünüz uzamış kablo ise marş kablosu onu akünüzün + artı kutup kısmına değdirdiğinizde araç marş alacaktır.

Genelde yüksek km yapmış araçlarda bu parça arızalanıyor. Sorun bu kadar basit olabilir. Ancak bazı durumlarda aracın kontağından marş motoruna giden kabloda hasar görmüş olabilir. Bu durumda marş otomatiğine giden o gri kabloya direk + pozitif elektrik vererek kontak üzerinden değil kendinizde marş motorundan manuel olarak marş vurabilirsiniz. Eğer manuel yapmanız durumda tepki vermiyor ise, sorun marş otomatiği ve diğer kısımlarda olabilir. Eğer manuel marş yaparsanız kablo veya kontak arızasıdır.

Marş kömürü değişimi fiyatı || Farlar yanıyor ama marş basmıyor

Arkadaşlar marş motorumuzun içerisinde, fırçalar bulunur bu fırçalara kömür denmekte. Bu kömürler sürtünen aksama temas ettikleri için zaman ile az alabiliyorlar. Bundan kaynaklı olarak arabanız bazen marş alır bazen marş almaz veya sıcakken alır soğukken çalışmaz böyle kafası karışır arabanın. Eğer yolda kalır iseniz size önerim marş motorunu bulup çekiç ile marş motoruna yavaş yavaş vurun bazen sıkışan kömür olduğunda işe yarar. Ancak sanayiye gitme şanınız var ise güzel haberlerim var.

Marş motoru sökümü için bazı araçların lifte alınması gerek. Keşke kendiniz söke bilseniz çünkü kömür fiyatı 10 TL bu kadar ucuz bir arıza ancak işçilik olarak sizden 50 60 TL isteyebilirler. Ben kendi aracımı yerden yükseğe kaldırıp altına yatıp kendim söküyorum marş motorunu sonra sanayiye götürüp kömürlerini değiştiriyorum gerçekten çok ucuza mal oluyor ve senelerce gidiyor.

Marş motorunun Yanması

Geriye tek bir durum kalıyor, oda marş motorunun sargılarının yanması. Normal bir elektrik motoru nasıl arıza yapıyor ise marş motorunda da aynı sorunlar meydana gelebilmekte. Aslında bununda tamiri yapılıyor ama gerçekten çok pahalıya mal olmakta. Bu gibi durumlarda aracınızın sıfır bir marş motoruna ihtiyacı olacaktır. Genelde sürekli marş vurmak marş motorunu fazla ısıdan dolayı yakacaktır. Araçlarınızın marş motorları kısa süre çalışacak şekilde tasarlanır. Arabaya sürekli uzun süre marş vurmak yerine biraz bekleyip öyle marş vurmanız gerekmektedir.

Farlar yanıyor ama marş basmıyor ve akü sağlam ama marş basmıyor sorusuna cevap vermiş olduk. Aklınıza takılan başka bir soru var ise biz yanıtlamaya hazırız, hemen yorum atabilirsiniz. Motor Destek olarak bizi kısa yollarınıza eklemeyi unutmayın! Ve unutmadan çoğu araçta marş koruması yoktur araç çalışır iken marş vurmamanız gerekir eğer araba çalışırken marş vurursanız marş motoru dişli değişimi veya volant değişimi gerekecektir.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

10 YORUMLAR

  1. 2005 focus arada ışıklar yanıyor ama araba çalışmıyor akü 6 ay önce değişti araba ileri yada geri hareket edince çalıyor sebebi nedir

  2. Merhabalar.. Fiesta 2006 yarı otomatik aracım var. Sabah erken saatte farlar ve elektrik var ama marş basmıyor. Ekranda N yanıp sönüyor. Öğleyin tek seferde marş alıyor. Sorun ne olabilir? Şanziman diyen var şanziman beyni diyen var.zor durumdayım. İmdat.

  3. Merhaba. Aracımda elektronik kısımlar çalışmakta. Ancak göstergeler yanmıyor, camlar açılmıyor ve marş dönüyor fakat araç çalışmıyor. Lütfen yardımcı olur musunuz?

  4. Passat 2014.1.6 dizel bazen marş basmıyor farlar yanık kalıyor akü değişti anahtar açma kapama olmuyor ekrana bütün ışıklar geliyor araç basmıyor akü başı sök tak yapınca çalışıyor ve ya motor beyini büyük Söketi çıkarınca çalışıyor takınca basmıyor

  5. Merhabalar ds4 2012 aracım var yolda goderken bı anda stop etti Marşa basıyorum yarım marş yapıyor hemen kesiyor elektrikle alakalı herşey çalışıyor sebebi ne olabilir sizce teşekkürler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma