Ana Sayfa Elektrikli Araçlar FCA, PSA ile birleşme nedeniyle B segmentindeki gelişmeleri durduracak

FCA, PSA ile birleşme nedeniyle B segmentindeki gelişmeleri durduracak

0
FCA, PSA ile füzyon nedeniyle B segmentindeki gelişmeleri durduracak
FCA, PSA ile füzyon nedeniyle B segmentindeki gelişmeleri durduracak

Otomobil şirketleri PSA ve FCA’nın Stellantis adı altında planlanan birleşmesi, görünüşe göre araç platformlarını paylaşma konusunda bir karara yol açtı: İspanyol medyasında yer alan bir makaleye göre FCA, B segmenti araçlar için geliştirmeyi bırakıyor.

İspanyol elektrikli mobilite haber sitesi Foroselectricos’un bildirdiğine göre, FCA gelecekte PSA’nın CMP platformunu veya elektrikli otomobiller için e- CMP’yi kullanacak. Bu karar, FCA’nın bu segmentteki sonraki modeller için geliştirme maliyetlerini önemli ölçüde azaltmasını sağlamalıdır. PSA platformunda üretilecek ilk FCA modelleri, Fiat Punto ve Fiat 500XL’nin halefleri olacak. Alfa Romeo, 500XL gibi tamamen elektrikli bir versiyona sahip olacak olan ton aralığının altındaki elektrikli bir B-SUV için platformu kullanacak.

Foroselectricos , FCA’nın İtalya ve Polonya’daki çalışanlarına ve tedarikçilerine gönderdiği söylenen bir mektubu ifade eder. Bu mektupta alıcılardan B segmenti modelleriyle ilgili tüm faaliyetleri durdurmaları istenmiştir. Polonya’daki çalışanlara da aynı şey söylendiği için Foroselectricos , Tychy’deki fabrikanın PSA platformuna dönüştürülecek ilk tesis olacağı sonucuna varıyor.

Fiat ve Alfa Romeo markaları muhtemelen PSA teknolojisini ilk kullananlar olacak, ancak Lancia ve Jeep’in de CMP kullanması imkansız değil. Bu sadece B segmenti ve (e-) CMP ile ilgili olacak, ancak PSA tarafından daha büyük araçlar için yakın zamanda duyurulan e-VMP ile ilgili olmayacak.

Ayrıca, B segmentindeki işbirliği anlaşmasının, 2021’in başlarında tamamlanması beklenen planlanan birleşmeden bağımsız olarak kararlaştırıldığı söyleniyor. Birleşme başarısız olursa, FCA yine de CMP teknolojisini PSA’dan satın alabilir. Grupların hiçbiri bu bilgilerin hiçbirini onaylamadı.

Anlaşmanın arkasındaki mantık açık: PSA böylece hacmi artırabilir ve maliyetleri düşürebilir. Ve FCA, modüler bir platforma erişim elde edecek. Açıklanan yeni Fiat 500 dışında, Italo-American grubu hala zor günler yaşıyor. İlk Jeep PHEV’leri yakında 500’ün yanı sıra bayilerde satışa sunulacakken, PSA platformda Peugeot e-208, e-2008, Opel Corsa-e ve yakında Mocha-e dahil olmak üzere çok çeşitli BEV modelleri sunuyor. DS 3 Crossback E-Tense ve yakında Citroën ë-C4.

Opel, PPE teknolojisinin yeni Corsa ile ne kadar hızlı entegre edilebileceğini gösterdi: Fransız şirket, 2017 ortasına kadar Alman otomobil üreticisini devralmadı. İki yıldan kısa bir süre sonra, planlar daha önce farklı şekilde yapılmış olsa da, PSA teknolojisine dayalı küçük otomobilin altıncı nesli piyasaya sürüldü.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version