Pazar, Temmuz 14, 2024
Ana SayfaHaberlerFiat, elektrikli 500'ün üretimini düşürdü

Fiat, elektrikli 500’ün üretimini düşürdü

Fiat, Torino’daki Mirafiori fabrikasında tamamen elektrikli Fiat 500’ün üretimini önümüzdeki hafta itibariyle günde 300’den 210 adede düşürecek, çünkü üretici akü tedarikinde güçlükler yaşıyor.

Yeni programın ardından elektrikli otomobil, daha önce olduğu gibi iki vardiya yerine yalnızca 19 Nisan’dan itibaren tek bir vardiyada üretilecek. İtalyan metal işçileri federasyonu FIM’in (Federazione Italiana Metalmeccanici) vurguladığı gibi, azalan üretim, talep eksikliğinden değil, yalnızca pil yetersizliğinden kaynaklanıyor. İtalya’da elektrikli 500, en popüler elektrikli arabalardan biridir.

Sendikanın notunda yalnızca “pil tedarikiyle ilgili zorluklardan” bahsediliyor. Bu nedenle, yeterli sayıda hücrenin tedarik edilip edilmediği (Fiat, elektrik 500’de Samsung SDI hücrelerini kullanır) veya darboğazın modüllerin ve kuruluma hazır paketlerin montajında ​​olup olmadığı açık değildir.

Elbette sendika, üretim kesintiye uğradığında şantiyede çalışmakla da ilgileniyor. “Elektrikli 500’ün 2021’in başında üretime başlaması, geçen Ekim ayında işe alınan 160 geçici işçinin Ocak son tarihiyle uzatılmasını destekleyecek ve garanti edecek kadar sağlam değildi.” Fim Cisl’in ulusal sekreteri Ferdinando Uliano diyor.

Fiat, elektrikli 500’ü iki farklı pil boyutuyla sunuyor. Otomobil, Mart 2020’de 42 kWh’lik bir batarya ile tanıtıldı, buradaki standart menzil 320 kilometredir. Ekim ayında, Fiat, 23.8 kWh batarya ile üç kapılı ve üstü açılır araba için “Action” adlı bir temel model duyurdu; WLTP aralığı daha sonra 180 kilometreye düşer. Ekim ayında da duyurulan 3 + 1 gövde versiyonunda (yolcu tarafında ek kapılı) sadece 42 kWh batarya mevcut.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma