Çarşamba, Haziran 19, 2024
Ana SayfaHaberlerFormula E şimdiye kadarki en zorlu sezonunu tamamladı

Formula E şimdiye kadarki en zorlu sezonunu tamamladı

Formula E, altıncı sezonunu Berlin’de altı yarışla tamamladı. Şampiyon, DS Techeetah’da Portekizli sürücü Antonio Felix da Costa’ydı. Bu sezonu başka hiçbir şeye benzemeyen, neredeyse beş aylık Covid 19 molası değildi.

Antonio Felix da Costa’nın unvanı alması şaşırtıcı değildi. Formula E’de iki takım için (Aguri ve BMW i Andretti) yarış kazanan bir sürücü, son birkaç yılda en iyi rekora sahip olan DS Techeetah’a geçti, bu nedenle bunun potansiyeli olan bir kombinasyon olması şaşırtıcı değil. Ancak şaşırtıcı olan, da Costa’nın diğer tüm sürücülerin önünde ne kadar açık olduğuydu: Portekizli sürücü bu eşsiz sezonu 158 puanla tamamladı – Mercedes’te Stoffel Vandoorne sadece 87 puanla ikinci oldu.

Ancak bu sezon sadece altın-siyah yarış arabasının şampiyonu değil, tabii ki Corona salgını da damgasını vurdu. Beş yarıştan sonra sezonun kesilmesi gerekiyordu çünkü büyük etkinlikler yasaklandı ve seyahat kısıtlamaları örneğin Sanya, Çin’deki ePrix’e seyahatleri engelledi. Veya yarış pistinin planlanan alanına Covid-19 hastaları için geçici bir hastanenin inşa edildiği Londra’daki gibi .

Da Costa, Berlin’de üç farklı pistte yeni planlanan altı final yarışına kadar sezonun kesintiye uğramasından etkilenmedi. İlk iki yarışta Fas’ta kaldığı yerden devam etti: zaferle. Costa, on bir yarışta yalnızca iki kez puan alamadı, ancak ikinci sıfır turunda önemli değildi, çünkü orada zaten şampiyon oldu. Bu, şimdiye kadar ondan kaçan tutarlılık türüdür. Ve bu, geçtiğimiz iki sezonun şampiyonu Jean-Eric Vergne ile takım içinde zaman zaman şiddetli bir düello olmasına rağmen.

 ›

Şampiyon yardımcısı Stoffel Vandoorne de bir sürpriz. On bir yarıştan on tanesinin ardından eski Formula 1 pilotu, sürücüler şampiyonasında sadece dokuzuncu sıradaydı. Ancak Perşembe günü her şey değişti çünkü Belçikalı sezon finalinde ilk Formula E yarışını kazandı. Kusursuz bir performansla – galibiyet için 25 puan ve pol pozisyonu için 3 puan – Belçikalı, geçen yılın şampiyonu Vergne de dahil olmak üzere yedi rakibi geride bırakmayı başardı. Aynı zamanda Mercedes iş takımının ilk sezonundaki ilk galibiyetiydi. Hemen çifte zafer: İkinci Mercedes’te Nick de Vries Perşembe günü Nissan e.dams’da Sebastian Buemi’nin önünde ikinci oldu. Nissan için olumlu: Buemi’nin podyumda bitirmesi ve takım arkadaşı Oliver Rowland’ın Çarşamba günkü sürpriz zaferi sayesinde,

Mercedes sezonu yürümeyecek gibi görünüyordu

Fabrika takımı olarak ilk yıl (ondan önce HWA faaliyetteydi) Stoffe Vandoorne için iki yerleştirme ile olumlu bir şekilde başladı. Ancak özellikle sıralama turlarında eski Formula 1 pilotu Vandoorne ve takım arkadaşı Nick de Vries, bir turda yarışmanın hızına uyacak şekilde birçok pistte Mercedes’leriyle sorunlar yaşadı. Yarışta, Mercedes ‘genellikle hızlı ve hepsinden önemlisi verimli idi. Ancak dar ve çok rekabetçi orta sahada genellikle kötü grid pozisyonları ile Mercedes, ön sıralar için savaşabilmek için genellikle zirveye çok fazla zaman kaybetti. 15. sıradan başlayanlar, kaotik parkurlardaki zorlu enerji yönetimi ile muhtemelen sadece şehir parkurlarında podyumda yer alma şansına sahipler.

Buna ek olarak, hem Vandoorne hem de de Vries’in Berlin’deki diğer yarışlarda gerçekleştirmesi gerektiğinden, başlangıç ​​aşamasında bir çarpışma riski orta sahada daha yüksektir. Her iki Mercedes sürücüsü de sezonun son yarışında gridin ilk iki sırasından başladıklarında, hızlarını ve verimliliklerini tam olarak kullanabildiler – sondan kısa bir süre önce, de Vries, daha fazlası sayesinde Buemi’yi geçmeyi başardı. Daha fazla artık enerjiye sahip ekonomik sürüş tarzı, böylece belirleyici noktaları Nissan sürücüsünden uzaklaştırarak Vandoorne ikinci sırayı alabildi. Buemi, Vandoorne’un ardından ikinci bitirmiş olsaydı, İsviçre genel sıralamada Belçikalı’nın önünde bitirebilirdi. Yani Mercedes için gala sezonunun iyi bir sonu.

Porsche hızlı ama enerjiye aç

Porsche’nin Formula E’deki ilk sezonu da genel olarak olumlu geçti. André Lotterer, Meksika’da sezonun dördüncü yarışında iki podyum finişi (sezonun ilk yarışı ve ilk Berlin yarışında) ve bir pol pozisyonu ile Porsche 99X Electric’in hızını kanıtlamayı başardı. Lotterer ayrıca altı final yarışının beşinde puan toplayabildi ve son yarışa kadar yardımcı unvan şansı elde etti. Ancak belirleyici olan son yarışta, Lotterer eli boş ayrıldı ve genel sıralamada 5. sıradan 8. sıraya geriledi.

Ancak takım arkadaşı Neel Jani’nin daha fazla sorunu vardı ve sadece sezonun sondan bir önceki yarışında puan alabildi. Porsche, 99X elektrik motorunun en başından beri hızlı olduğu için Corona kırılmasından açıkça yararlanmıştı, ancak yarışların sonuna doğru çok fazla yer kaybetti, çünkü sürücülerin çok fazla enerji tasarrufu yapması gerekiyordu. Formula E’de çok önemli olan enerji yönetimi, ister daha az tüketim, ister daha iyi yarış stratejileri nedeniyle, takım için giderek daha başarılı oldu. Lotterer, sezonun sondan bir önceki yarışında, sona ermeden yalnızca iki köşe önce bir podyum bitirişini daha kaybetti çünkü Audi’deki René Rast, yarışın sonunda daha da fazla enerjiye sahipti. Beşincilik mücadelesinde Jani de Mahindra’dan Alex Lynn’e saldıramadı. Ancak Porsche’deki eğilim sezon boyunca yükseldi.

BMW için Aşırı Sezon

BMW i Andretti hakkında bu söylenemez. Takım finalden memnun olamaz. Ortağı Andretti nedeniyle ABD lisansıyla başlayan Münih ekibinin fiili fabrika takımı, altı final yarışından önce takım sıralamasını, Maximilian Günther’in sürücüler arasında yardımcısı unvanını almayı umuyordu. Bavyera, altı final yarışından birini de kazanabilir. Ancak diğer beş yarışta Günther tek puan alamadı.

Genel olarak, Günther’in BMW ile ilk sezonu aşırılıklarla işaretlendi. Günther sadece üç yarışta sayı attı. Ancak bunu yapınca podyumda bir yer kazandı: Şili’de sezonun üçüncü yarışını, Berlin’deki üçüncü yarışı da kazandı. Marakeş’te, sonraki şampiyon da Costa’nın ardından ikinci oldu. Aksi takdirde, sadece sıfır tur vardı – Formula E’deki mutlak en iyi sürücüler arasında olmak için fazlasıyla tutarsız. Bu, Suudi Arabistan’da ikinci yarışı kazanan takım arkadaşı Alexander Sims için de geçerli. İngiliz sürücü birkaç kez sayı attı, ancak beş kez eli boş geldi. İlk üç yarışta iki galibiyetten sonra, BMW kesinlikle sezonun ilerleyen safhasından sürücüler arasında 9. ve 10. sıralardan ve takımlar arasında 5. sıradan daha fazlasını umuyordu.

Durum Jaguar ile benzerdi: Corona kırılana kadar Yeni Zelandalı Mitch Evans, şampiyonluk için ciddi bir aday olarak kabul edildi. Bununla birlikte, Berlin’de Jaguar hiçbir zaman üst sıralar için rekabet edemedi – buna göre Evans, Tempelhofer Feld’deki her sonraki yarışta şampiyonadaki umut verici konumundan düştü.

Audi için tamamen başarısız olan ilk sezon

Audi için de oldukça karışık bir sezondu. Audi ve önceki takımı Abt için galibiyet alınmayan ilk sezon, Lucas di Grassi ve René Rast tarafından toplamda sadece üç podyum bitirdi. Di Grassi şimdiye kadar herhangi bir sezonda genel klasmanda üçüncüden daha kötü bitirmemişti, 2019/2020 sezonunu yalnızca altıncı sırada bitirdi. “Evde Yarış Yarışması” ndaki olaya Audi için giden Daniel Abt, daha önce sadece sekiz puan almıştı. Bu – ve René Rast için ilk dört Berlin yarışının alışma aşaması – Audi müşteri takımı Virgin’in takım sınıflandırmasında fabrika takımının önünde olmasını sağladı. Altıncı sırada, Audi bile BMW’nin arkasında bitiriyor.

Bununla birlikte, yukarıda bahsedilen altıncı sırada yer alan sürücüler şampiyonasında yer alan di Grassi, yine de Audi gücüne sahip en iyi sürücü oldu. Ingolstadt’taki talepler için çok az şey var, aynı zamanda di Grassi’nin genel sıralamada Porsche sürücüsü Lotterer’i final yarışında altıncı sırayı geçerek geçmeyi başardığı gerçeğiyle de ölçülüyor – Porsche yeni, Audi, VW grubu. Özellikle Robin Frijns’in sezon finalinde (3 kez podyumda) sergilediği performans, Virgin’i takım klasmanında iş takımının önüne koydu. Ancak sezonun son iki yarışında iki Superpole girişi ve 10. yarışta üçüncü ve 11. yarışta dördüncü sırada yer alan Rast, dik bir öğrenme eğrisi gösterdi – ve 2021’de daha fazlasını yapmak istemenizi sağlıyor.

Aynı görünüme rağmen, aracın Formula E’de ne kadar önemli olduğu sadece sürücü ve takım şampiyonu DS Techeetah’da görülemiyor. Daniel Abt, toplamda düzenlenen Formula E yarışlarının hiçbirini asla kaçırmadı ve bazılarını kazandı. Audi tarafından kovulduktan sonra, Berlin’deki altı final yarışında Çin Nio 333 takımıyla yanaştı. Alandaki en yavaş arabada, Abt bile Berlin’deki en sevdiği pistte bir etki yaratamadı. Takım arkadaşı Oliver Turvey gibi Abt de puansız kaldı. Abt’e hayran desteği vermeye devam eden hayranlarının devam eden desteğine rağmen.

Eşsiz 20219/2020 sezonunun bir kez daha benzersiz 2021 sezonundan önce gelmesinden sonra – Corona salgını nedeniyle Formula E sezonu ilk kez yıl boyunca düzenlenmeyecek. Şili’de 14 Ocak’tan Londra’da 25 Temmuz’a kadar toplam 14 yarış planlanıyor. Şimdiye kadar, Berlin’in 19 Haziran’da olması ve Formula E’nin de 8 Mayıs 2021’de Monako’da yarışması planlanıyor.

Şimdiden kesin olan bir şey var: Londra’daki iki yarıştan sonra sıralamada ilk sırada kim olursa olsun, Antonio Felix da Costa’yı doğrudan sürücüler tarafından takip edilmeyecek. Portekizli sürücünün kendisini Formula E 6. Sezonun şampiyonu olarak adlandırmasına “sadece” izin verilirken, 2021 sezonunun en iyi pilotu tamamen farklı bir onur alacak ve ardından kendilerini Dünya Şampiyonu olarak adlandırmasına izin verilecek.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma