Perşembe, Haziran 20, 2024
Ana SayfaElektrikli AraçlarFoxconn ve VinFast, EV işbirliğini düşünüyor

Foxconn ve VinFast, EV işbirliğini düşünüyor

Apple sözleşmeli üreticisi Foxconn şimdi de Vietnamlı elektrikli otomobil şirketi VinFast ile elektrikli otomobiller için pil ve diğer bileşenlerin geliştirilmesine yönelik bir işbirliği için görüşüyor.

Henüz resmi olarak onaylanmayan görüşmelerin erken aşamada olduğu söyleniyor. Foxconn’un VinFast’tan elektrikli otomobil üretim hatları satın almayı önerdiği söyleniyor. Ancak VinFast’in bir ortaklık tercih ettiği ve elektrikli otomobil işini sürdürmek istediği bildirildi. Alıntılanan kaynaklara göre, şimdi pillerin ve diğer EV bileşenlerinin ortak geliştirilmesinden bahsediliyor.

Foxconn bir süredir işini genişletmeyi ve Apple’dan daha bağımsız olmayı planlıyor. Otomobil işinde, Fiat-Chrysler ile 2020 baharında duyurulan ortaklığın buna katkı sağlaması gerektiği gibi, aynı zamanda Ekim 2020’de sunulan kendi elektrikli otomobil platformunun da olması gerektiğini belirtti. En geç 2027’ye kadar bileşenleri veya servisleri olan dünya çapında her onuncu elektrikli otomobil.

O zamandan beri, hızlı bir şekilde arka arkaya başka işbirliği anlaşmaları imzalandı. Bu yılın başında, Foxconn ve Geely ortaklaşa bir elektrikli otomobil kontrat üreticisi kurmayı kabul ettiler. Sadece birkaç gün önce, M- Byte’ın seri üretimini başlatmak ve çalışır hale getirmek amacıyla Çinli grup ve Byton arasındaki bir ortaklık da halka açıldı . Plan, 2022’nin başında üretime başlamaktır.

VinFast hala çok genç bir şirket. 2018 yılında, geliştirme hizmeti sağlayıcısı EDAG, geleneksel olarak çalışan iki model ve bir pilli elektrikli model geliştirmek üzere görevlendirildi . Üretici geçtiğimiz günlerde, Kuzey Amerika ve Avrupa’da da satılacak olan ilk üç elektrikli araç modelinin bir ön izlemesini yaptı . Buna ek olarak, Vietnamlı şirket geçtiğimiz günlerde Tayvanlı pil hücresi üreticisi ProLogium ile Vietnam’da katı hal pilli elektrikli otomobillerin ticarileştirilmesini hızlandırmak için bir ortak girişim arayacaklarını duyurdu .

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma