Fren limitörü nedir? Fren limitörü arızası nasıl anlaşılır?

0
900

Fren limitörü nedir ? Fren limitörü ön disk, arka kampana olan araçlarda ön ve arka arasında oluşan fren farkını düzenleyen parçaya fren limitörü denir. Genelde eski nesil araçlarda bulunmaktadır ve yerini artık ABS sistemine bırakmıştır.

Fren limitörü nedir? Fren limitörü ne demek?

Bunu daha basit bir şekilde anlamak istersek. Öncelikle, bir otomobilde fren limitörü, aracın hayati parçalarındandır. Günümüzde arabalarda ABS sistemi olduğu için, fazla kullanılmıyor. ABS her tekerin dönüş açısını alarak beyine ilettiği için fren limitörünün görevini beyin yani ecu yapar. Ancak ABS sistemine sahip olmayan, ön disk – arka kampana frenli araçlarda bu işlemi mekanik olarak bir kaç yay ile fren limitörü yapar.

Araçta tam bulunduğu yer ise ön ve arka frenler arasında bulunan hidrolik yağ hattındadır. Musluk gibi düşünebilirsiniz. Limitör içinde küçük ve büyük bir piston ayrıca bir yaydan oluşan, ölçüm sistemi vardır. Ani ve acil fren uygulaması sırasında ön ve arka frenler arasındaki basıncı kontrol ederler. Limitör, tekerlerde kilitlenmeyi önlemek için arka fren sistemine, fren hidroliği basıncını sınırlar.

Arızalı veya hatalı limitörü teşhis etmek için, normalden daha farklı frenlemeler yaparak arabanın tepkilerini ölçmeniz gerekir. Genelde fren limitörü aracın ani bir fren yaptığınız arka kampana olan sağ veya sol teker kitler veya araç fren esnasında sağa sola çekme yapabilir.

Arıza yapmaması için fren sıvısını düzenli olarak değiştirmeniz gerekmektedir.

Fren limitörü nedir sorusuna yabancı sitelerde bile yer verilmemiş ancak çok önemli bir parçadır.

Fren limitörü arızası nasıl anlaşılır

fren limitörü nedir
fren limitörü nedir

Fren limitörü pahalı bir parça değildir. Arıza yapması durumunda frene basmanız durumunda arabada frenlerin zayıf olduğunu hissedersiniz. Ama tam teşhis için birazdan daha detaylı bilgilendireceğim. Hatta çok basit bir yol olduğunu göreceksiniz. Ama bunları yapmadan önce fren hidroliğinizin dolu olup olmadığını kontrol edin. Ayrıca frenleriniz yumuşak bir şekilde ise fren sisteminizde hava olabilir eğer böyle bir sorun var ise sorunuz limitör değil, yağ kaçağı olabilir.

Şöyle düşünün, disk frenlerin tutma oranı daha yüksektir. Kampana frenlerin ise daha düşük. Frene bastığınızda bu denge eğer sağlanmaz ise ya ön fren yada arka fren oransız tutacaktır.Fren limitörü arızası nasıl anlaşılır? Şimdi arıza teşhisi için, güvenli bir otopark ve kendinize bir arkadaş bulun. Ardından arkadaşınız, arabadan inerek sizi izlemeye başlasın. Aracınız ile belli hızlara çıkarak frenleme yapın, siz fren yaparken örnek veriyorum 3 teker dönüyor 1 tanesi kitlemiş ise fren limitörü arızalanmıştır.

Ayrıca arka tekerler arasında fren farkı yüzündeni bir tekerin balatası daha önce bitecektir. Genelde sorun limitör içinde yay kırıldığında böyle bir arıza yaşanır. Sanayide 30 TL civarında bir fiyata kırılan yayı değişebiliyorsunuz.

Fren limitörü iptali | Fren limitörü nedir

Bu parçanın iptal edilmezi çok zor bir işlemdir. Tamamen fren sistemi elden geçmesi gerekir. İptal edildiğinde ise aracınız ile fren yaptığınızda ciddi kontrolsüzlük hissedersiniz. Hiç bir üretici bu parçanın iptal edilmesini desteklemez.

Fren limitörü arızalı iken aracınız ile seyahat etmeniz çok tehlikelidir. Yüksek hızlara çıkmanızda, bir tekerin kitlemesi ile birlikte aracınız takla atabilir. Tabi bu durumun başka sonuçları’da var. Örnek veriyorum, aracınız muayeneden geçemez arkadaşlar bilginiz olsun.

Bu yazı için elimden geldiğince faydalı bilgi aktarmaya çalıştım arkadaşlar başka bir makalede görüşmek üzere. Sosyal medya üzerinden facebook, instagramyoutube ve twitter da beni takip edebilirsiniz

Önceki İçerikEn Sorunsuz Araba Markaları ve Modelleri Hangileri?
Sonraki İçerikPeugeot Landtrek Tanıtıldı Peugeot Pickup İncelemesi
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz