Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaFrenFren limitörü nedir? Fren limitörü arızası nasıl anlaşılır?

Fren limitörü nedir? Fren limitörü arızası nasıl anlaşılır?

DACIA SOLENZA SCALA PACK SPORT FREN LİMİTÖRÜ
DACIA SOLENZA SCALA PACK SPORT FREN LİMİTÖRÜ

Genelde fren limitörü arızası araç muayene ye girdiğinde belli olur. Arka frenler zayıf kalır. Bu sayfada fren limitörü nedir ? Arıza durumunda neler yapılması gerekir buna bakacağız. Öncelikle Fren limitörü ön disk, arka kampana olan araçlarda ön ve arka arasında oluşan fren farkını düzenleyen parçaya fren limitörü denir. Bu parça bozuk olduğunda arka tekerlerde sapma olur. Genelde eski nesil araçlarda bulunmaktadır ve yerini artık ABS sistemine bırakmıştır.

Fren Limitörü Nedir Çalışma Prensibi

Bunu daha basit bir şekilde anlamak istersek. Öncelikle, bir otomobilde fren limitörü, aracın hayati parçalarındandır. Günümüzde arabalarda ABS sistemi olduğu için, fazla kullanılmıyor. ABS her tekerin dönüş açısını alarak beyine ilettiği için fren limitörünün görevini beyin yani ecu yapar. Ancak ABS sistemine sahip olmayan, ön disk – arka kampana frenli araçlarda bu işlemi mekanik olarak bir kaç yay ile fren limitörü yapar.

Araçta tam bulunduğu yer ise ön ve arka frenler arasında bulunan hidrolik yağ hattındadır. Çoğu otomobilde Limitör aracın önünde bulunur. Musluk gibi düşünebilirsiniz. Limitör içinde küçük ve büyük bir piston ayrıca bir yaydan oluşan, ölçüm sistemi vardır. Ani ve acil fren uygulaması sırasında ön ve arka frenler arasındaki basıncı kontrol ederler. Limitör, tekerlerde kilitlenmeyi önlemek için arka fren sistemine, fren hidroliği basıncını sınırlar.

Arızalı veya hatalı limitörü teşhis etmek için, normalden daha farklı frenlemeler yaparak arabanın tepkilerini ölçmeniz gerekir. Fren limitörü aracın ani bir fren yaptığında arka kampana olan sağ veya sol teker kitler. Araç fren esnasında sağa sola çekme yapar.

Arıza yapmaması için fren sıvısını düzenli olarak değiştirmeniz gerekmektedir.

Fren Limitörü Arızası

Mercedes Fren Limitörü
Mercedes Fren Limitörü

Fren limitörü pahalı bir parça değildir. Arıza yapması durumunda frene basmanız durumunda arabada frenlerin zayıf olduğunu hissedersiniz.


Fren limitörü Tamiri nasıl yapılır?

Tam teşhis için birazdan daha detaylı bilgilendireceğim. Hatta çok basit bir yol olduğunu göreceksiniz. Ama bunları yapmadan önce fren hidroliğinizin dolu olup olmadığını kontrol edin. Ayrıca frenleriniz yumuşak bir şekilde ise fren sisteminizde hava vardır. Eğer böyle bir sorun var ise sorunuz limitör değil, fren hidroliği sızıntısıdır.

Şöyle düşünün, disk frenlerin tutma oranı daha yüksektir. Kampana frenlerin ise daha düşük. Frene bastığınızda araç dengesiz bir şekilde kayma eğilimine geçer. Aracınız ile sudan geçtiğinizde aracınıza o durumda fren yaparsanız araç başka yöne kayar.

Fren Limitörü Arızasını Kendinizde Bulabilirsiniz

Şimdi arıza teşhisi için, güvenli bir otopark ve kendinize bir arkadaş bulun. Ardından arkadaşınız, arabadan inerek sizi izlemeye başlasın. Aracınız ile belli hızlara çıkarak frenleme yapın, siz fren yaparken örnek veriyorum 3 teker dönüyor 1 tanesi kitlemiş ise fren limitörü arızalanmıştır. Veya tam tersi olarak 1 teker hariç tüm tekerler kitlemiş ise yine fren limitörü arızalı demektir.

Ayrıca arka tekerler arasında fren farkı yüzündeni bir tekerin balatası daha önce bitecektir. Genelde sorun limitör içinde yay kırıldığında böyle bir arıza yaşanır. 2022 yılında sanayide 150 TL civarında bir fiyata kırılan yayı değişebiliyorsunuz.

Limitörü İptal Edebilirmiyiz?

Bu parçanın iptal edilmezi çok zor bir işlemdir. Tamamen fren sistemi elden geçmesi gerekir. İptal edildiğinde ise aracınız ile fren yaptığınızda ciddi kontrolsüzlük hissedersiniz. Hiç bir üretici bu parçanın iptal edilmesini desteklemez.

Fren limitörü arızalı iken aracınız ile seyahat etmeniz çok tehlikelidir. Yüksek hızlara çıkmanızda, bir tekerin kitlemesi ile birlikte aracınız takla atar veya ters döner. Tabi bu durumun başka sonuçları’da var. Örnek veriyorum, aracınız muayeneden geçemez.

Aracınızı muayeneye götürmeden önce öncelikle fren testine sokmanızı tavsiye ediyoruz. Fren testini yaptırdığınız yerde genelde Fren Limitörünü hemen tamir ettirebilirsiniz. Bu tamir ve test merkezleri frenlerinizde sapma varmı yokmu bunu kontrol ederler. Aracınız bu test merkezlerinde sorunsuz geçerse muayenede fren konusunda sorunlarınız olmaz.

Sosyal medya üzerinden facebook, instagramyoutube ve twitter da motor destek içeriklerini takip edebilirsiniz.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma