Çarşamba, Mayıs 15, 2024
Ana SayfaElektrikli AraçlarGeely, premium elektrikli yan kuruluşu 'Zeekr'i piyasaya sürecek

Geely, premium elektrikli yan kuruluşu ‘Zeekr’i piyasaya sürecek

Çinli otomobil şirketi Geely, premium segmentte konumlanacak ve her şeyden önce Tesla ile rekabet edecek olan Zeekr adlı yeni bir marka planlıyor. Plan görünüşe göre markayı Geely’nin planlanan yan kuruluşu Lingling Technologies altında piyasaya sürmek.

++ Bu makale güncellendi. Lütfen aşağıda okumaya devam edin. ++

Bu, Reuters tarafından hazırlanan bir rapora göre . Geely’nin, elektrikli araçların ürün planlamasını, pazarlamasını ve satışını Lingling Technologies adlı bağımsız bir şirkete dönüştürmek istediği Şubat ortasından bu yana kamuoyuna duyuruldu. Ana odak noktası, Eylül 2020’de açıklanan SEA (Sürdürülebilir Deneyim Mimarisi) elektrikli platformunu temel alan geleceğin elektrikli otomobilleridir. Ancak, bu planlar Geely tarafından resmi olarak onaylanmadı ve Reuters tarafından da kamuoyuna açıklandı .

Haber ajansı şimdi Zeekr markasının kuruluşunu haber vererek, “konuya aşina üç kişiye” atıfta bulunuyor. Lingling iştirakinin planları doğrultusunda, SEA elektrikli platformunu temel alan araçlar yeni Zeekr markası altında pazarlanacak. Marka ve satış stratejisi açısından, otomobillerin sabit fiyatlarla satılacağı şehir merkezlerindeki showroomlar veya ‘hub’lar da dahil olmak üzere yeni stratejiler açıklanıyor. Bu, Geely’yi, tıpkı Tesla gibi, araçlarını bayiler aracılığıyla satma geleneğinden uzaklaştıracaktır.

Geely, yeni satış ve pazarlama stratejileriyle eMobilite sektöründe daha fazla müşteri yakınlığı ve sadakati yaratmak istiyor. Yeni bir yaşam tarzı giyim ve aksesuar serisinden, otomobil sahipleri için bir kulüp oluşturulmasından (diğerlerinin yanı sıra Nio’nun öncülüğünü yaptığı gibi) ve müşterilerin Lingling’de hissedar olmalarına izin verecek bir hisse sahipliği planının uygulamaya konulmasından bahsediliyor.

Reuters’e göre Geely yorum yapmaktan kaçındı . Şubat ayında haber ajansı, şehir merkezlerinde showroomları olan planlanan yan kuruluşla ilgili olarak planlandığını bildirdi. Görünüşe göre bazıları şirketin kendisi tarafından yönetilecek, diğerleri ise bayilerle işbirliği içinde işletilecek.

Lingling Technologies, Geely markaları Lynk & Co ve Geometry’nin SEA modellerinin pazarlama ve satışını da Şubat ayında devralacak. Bununla birlikte, yeni şirketin de SEA platformunun daha da geliştirilmesinde yer alması ve buna göre EV modellerini geliştirmek için pazar verilerini elde etmesi bekleniyor. Ancak şirketin tam olarak ne zaman başlayacağı henüz belli değil. Şubat ayında Geely’nin “bu yıl” yan kuruluşunu kurmayı planladığı öğrenildi .

Geely şirket içi pil üretimini planlıyor

Geely, son aylarda EV işini ve SEA platformunu genişletmek için çok sayıda işbirliği yaptığını duyurdu. Çinli şirket, fason üretici de dahil olmak üzere önde gelen bir elektrikli otomobil üreticisi olmayı hedefliyor. Bu ortak girişimlerden biri Baidu teknoloji grubu ile duyuruldu .

Çinli grup aynı zamanda pil üretimine yatırım yapmaya başlayan otomobil üreticilerinden biri: Çin medyasında çıkan haberlere göre, yan kuruluş Geely Technology Group, şehirdeki bir pil fabrikasına 30 milyar yuan (yaklaşık 3.87 milyar euro) yatırım yapacak. Ganzhou. Tesis, daha sonra 42 GWh’ye genişletilmesi planlanmadan önce, başlangıçta yıllık 12 GWh kapasiteye ulaşacak . Buna ek olarak, otomobil yan kuruluşu Geely Automobile Holdings, Aralık ayında CATL ile bir ortak girişim kurdu.

Geely’deki elektrikli otomobil satışları hala düşük: Gasgoo’da birkaç gün önce yayınlanan bazı rakamlara göre , Ocak ve Şubat aylarında Geometry A, Geometry C ve Emgrand EV gibi e-modeller toplam satışların yalnızca yüzde üçünü oluşturuyordu. Geely Holding Group, aşağıdaki beş ana işletmeden oluşmaktadır: Geely Auto, Volvo Car, Geely New Energy Ticari Araç, Geely Technology ve Mitime. Markalar arasında Geely Auto, Lynk & Co, Geometry, Volvo, Polestar, London Electric Vehicle Company (LEVC), Farizon Auto, Proton ve Lotus bulunmaktadır.

Güncelleme 23 Mart 2021 : Çinli otomobil şirketi Geely, premium segmentteki elektrikli otomobiller için Zeekr adlı yeni bir markanın lansmanını resmen onayladı. Geely’nin duyurduğu gibi, ilk Zeekr elektrikli arabaları 2021’in 3. çeyreği kadar erken teslim edilecek. Zeekr, önümüzdeki beş yılın her birinde yeni bir model piyasaya sürmeyi planlıyor. Elektrikli otomobiller, Eylül 2020’de sunulan SEA (Sürdürülebilir Deneyim Mimarisi) elektrikli platformunu temel alacak. Başlangıçta Geely, Zeekr ile Çin pazarını hedefliyor, ancak daha sonra elektrikli arabalar da ihraç edilebilir – şirket ” premium elektrikli araçlar için artan küresel talep ”.

Ana şirket Zhejiang Geely Holding (ZGH) ve Geely Auto geliştirme üzerinde birlikte çalışıyorlar ve üretim “hafif varlık stratejisinin” bir parçası olarak ZGH’de gerçekleştirilecek. Başka bir deyişle: Zeekr markasının kendine ait veya münhasır fabrikaları olmayacak. Bu nedenle, bir fason üreticide üretim yapmak mümkündür, örneğin, Geely ve Foxconn arasında yakın zamanda duyurulan ortak girişim .

Zeekr ayrıca “son kullanıcıyı yeni bir süper ekosisteme tam olarak entegre etmeye odaklanan” yeni bir ekosistem yaratacak. Bu, hizmet ve dağıtımı içermelidir. Bu şekilde Zeekr, Tesla’yı hedefliyor ve kendisini Polestar, Lynk & Co veya Çin’de Geometry gibi diğer Geely markalarından farklılaştırmak istiyor.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma