Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaHaberlerGeneral Motors elektrikli Chevy Silverado'yu duyurdu

General Motors elektrikli Chevy Silverado’yu duyurdu

General Motors, tamamen elektrikli bir Chevrolet Silverado’yu resmen duyurdu. Elektrikli Chevrolet kamyoneti, Detroit-Hamtramck’taki elektrikli araç fabrikası ‘Factory Zero’da üretilecek. Bununla birlikte, GM henüz üretim için somut bir program vermedi.

At Hamtramck bitki , e-Silverado GMC Hummer EV ile birlikte inşa edilecek bir kamyonetin olarak ve bir SUV yanı sıra otomatik Seyir Menşei elektrikli mekik . Yukarıda bahsedildiği gibi, zamanlama henüz belirlenmemiştir.

Ancak teyit edilen şey, elektrikli Chevy Silverado’nun şirketin Ultium platformunu kullanacağıdır – bu, Ultium araçlarının üretimine dönüştürülen “Fabrika Sıfır” ı göz önüne alındığında mantıklıydı. Platform ve sanal geliştirme araçlarıyla geliştirme süresi yarı yarıya 26 aya indirilebilir.

Henüz çok fazla detay yok. GM, yalnızca “400 milden fazla” (yaklaşık 644 kilometre) en üst model aralığını verir. Silverado’nun hangi güç aktarma organlarını alacağı henüz belli değil. Ultium platformu, saf bir arkadan çekişten iki motorlu dört tekerlekten çekişe ve üç motorlu üst modele kadar çeşitli varyantlara izin verir . Hummer EV alıcı ile bu versiyon 735 kW’a kadar güç üretir.

Elektrikli Silverado, arkadan çekişli konfigürasyonu da kullanabilir. GM sürümde, “Perakende ve filo sürümleri müşterilere çeşitli seçenekler sunuyor ve yüksek talep görmesi bekleniyor” diye yazıyor. Ve burada, maliyet, yük veya çekme kapasitesi gibi faktörlerin, 600 kW ve daha fazla pik güçten ziyade daha fazla hesaba katılması muhtemeldir.

GM Başkanı Mark Reuss duyuru ışığında, “Factory ZERO’dan gelen araçlar dünyayı ve dünyanın elektrikli araçlara bakışını değiştirecek” dedi. “GMC HUMMER EV SUV, gerçek süper kamyonlar alemindeki kararlı arkadaşına katılıyor ve Chevrolet, Chevy’nin sadık kamyon alıcılarının Silverado hakkında sevdiği her şeyi ve daha fazlasını alacak ve onu hem perakende hem de ticari müşterileri memnun edecek bir elektrikli kamyonete koyacak.”

Bu arada, ABD’li yayıncı CBS , kısa süre önce ‘Factory Zero’ ile ilgili bazı bilgiler elde edebildi. Tesisteki kaporta atölyesi bittiğinde, GM grubunun en büyük kaporta atölyesi olması bekleniyor. Bu, ABD otomobil devinin Ultium platformu için planladığı birim sayısını gösteriyor.

Silverado, yalnızca elektrikli bir pikap olarak mı?

Hummer EV’nin pikap versiyonunun 2021 sonbaharında üretime girmesi planlanıyor, ancak başlangıçta yalnızca en üst model üretilecek. Üretim karmaşıklığını yavaşça artırmak için 2024 yılına kadar üç adımda daha fazla sürücü sürümleri eklenecek. 2023’ün başından itibaren, yükleme alanı ve toplam uzunluk ve dingil mesafesi açısından pikaptan farklı olan SUV versiyonu eklenecek.

Ancak, elektrikli Silverado’yu duyururken Reuss, modelin gelecekte yalnızca elektrikli sürücülerle sunulup sunulmayacağını açık bıraktı. Bu, içten yanmalı motorları içermeyen Ultium platformundaki değişiklik göz önüne alındığında açık görünüyor. Bir Silverado’nun bir içten yanmalı motor platformunda paralel olarak geliştirilmesi mümkün olabilirdi, ancak Chevrolet aynı adı taşıyan iki farklı otomobil satıyor olacaktı.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma