Perşembe, Haziran 20, 2024
Ana SayfaCadillacGM bir dizi elektrikli aracı duyurdu

GM bir dizi elektrikli aracı duyurdu

General Motors, GM’nin 2023 yılına kadar çeşitli yan kuruluşları için planladığı 20 elektrikli modelin ayrıntılarını içeren yıllık sürdürülebilirlik raporunu yayınladı.

GM’nin lider elektrik markası olacağı bildirilen Cadillac, daha önce duyurulan Lyriq’e ek olarak dört elektrikli SUV’ye sahip olacak. Bunlar Lyriq’in altında en az bir elektrikli SUV olacak, diğer üç model daha büyük olacak. En büyük elektrikli SUV, üç koltuk sırasına sahip olacak ve Cadillac Escalade’nin elektrikli muadili olacak. Ayrıca Celestiq, “süper özel” bir elektrikli limuzin olacaktır.

Planlarda ayrıca bir elektrikli kamyonet ve Chevrolet markası için orta büyüklükte bir elektrikli SUV, iki elektrikli Buick-SUV ve planlanan GMC Hummer EV elektrikli kamyonetin bir SUV şubesi yer alıyor. Carscoops’a göre , orta büyüklükteki SUV muhtemelen Çin elektrikli Buick Velite 7 ve Chevrolet Menlo EV’nin ABD şubesi olacak.

Sürdürülebilirlik raporunda GM, elektrifikasyon saldırısının korona salgınına rağmen programa uygun olduğunu doğruladı. Daha önce, şirket GMC Hummer EV ve Cadillac Lyriq’in sırasıyla Nisan ve Mayıs için planlanan sunumlarını ertelemek zorunda kalmıştı . Bunlar bu yıl telafi edilecek.

GMC Hummer EV’nin en azından elektrikli pikabının (ve muhtemelen SUV’nin) Detroit-Hamtramck’ta üretileceği yaygın bir bilgi olsa da, açıklanan modellerin çoğu için bir üretim yeri açıklanmadı. 20 modelin üç yıldan daha kısa bir süre içinde piyasaya çıkması gerektiğinden, elektrikli araçlar ve Ultium bataryaları için fabrikaların yakında hazırlanması gerekecek. 2021’de satışa çıkması beklenen Cadillac Lyriq’in durumunda bile, üretim sahası hakkında hala güvenilir bir bilgi yok.

Mayıs ayında, Elektrikli ve Otonom Araçlar Başkan Yardımcısı Ken Morris, on yılın ortasında en büyük iki pazar olan Kuzey Amerika ve Çin’de yılda bir milyon elektrikli araç satma hedefini açıkladı.

Ancak, açıklanan satış hedefleri daha az iyimser raporlarla tezat oluşturuyor. Mart ayının sonunda Reuters , GM ve Ford’daki elektrifikasyon planlamasının aslında her iki şirketin de kamuoyuna açıkladığından önemli ölçüde daha düşük olduğunu gösteren dahili belgelere atıfta bulundu . Bir milyon elektrikli araç yerine, hem Ford hem de GM için 2026 yılı için dahili olarak planlanmış 320.000 elektrikli araçtan bahsetmişlerdi.

29 Temmuz 2020 Güncellemesi: GM’nin lider elektrik markası haline gelecek olan Cadillac’ın elektrifikasyon saldırısı daha somut hale geliyor. GM’nin sürdürülebilirlik raporu birkaç gün önce model planlamasına ilişkin daha ayrıntılı bilgiler sağladıktan sonra, artık gelecekteki EV modellerinin isimlerini gösteren iki marka kaydı keşfedildi – Symboliq ve Optiq. Lyriq elektrikli SUV ve Celestiq elektrikli sedan zaten ortaya çıkmıştı.

As GM Kurumu keşfetti, isimler Symboliq, Cadillac Symboliq yanı sıra Optiq ve Cadillac Optiq “Motorlu kara taşıtları, yani otomobil” kategorisinde Fikri Mülkiyet İsviçre Federal Institute 22 Temmuz’da İsviçre’de kaydedildi. İsimlerin hangi modellerde kullanılacağı henüz belli değil.

Bu arada, sektörden bazı kişiler Cadillac’ın elektrikli modellerinden bazılarının Meksika’da 2023’ten itibaren General Motors’un Ramos Arizpe’deki montaj fabrikasında üretilmesini ve buna göre dönüştürülmesini bekliyor. Diğer kaynaklara göre, E-Cadillac’lar Michigan’daki Lansing Grand River Montaj Fabrikasında da inşa edilebilir, ancak muhtemelen 2024’e kadar değil.

İlan edilen GMC Hummer EV ve muhtemelen SUV versiyonu Detroit-Hamtramck’ta üretilecek. Cadillac modelleri için henüz hiçbir üretim sahası onaylanmadı. Automotive News’e göre , el yapımı Celestiq elektrikli sedan Hamtramck’ta da monte edilebilir ve Lyriq, bu bilgi teyit edilmese de Orion Fabrikasında Chevrolet Bolt ile birlikte inşa edilebilir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma