Perşembe, Haziran 20, 2024
Ana SayfaGenelGolf 8 PHEV'ler artık belirli pazarlarda satışta

Golf 8 PHEV’ler artık belirli pazarlarda satışta

VW, sekizinci nesil Golf’ün iki plug-in hibrit versiyonunu bayilere, Golf eHybrid’e ve yeni Golf GTE’ye getiriyor. İlki 150 kW geliştirir, ikincisi 180 kW’a çıkar.

Her iki Golf plug-in hibrid, Golf eHybrid’in 39.781 Euro’dan başladığı Almanya’da satışa sunuldu. Golf GTE’nin fiyatı 41.667 Euro’dan başlıyor. Her iki fiyata da COVID iyileşmesine yardımcı olmak için şu anda Almanya’da% 16 olan KDV dahildir. Volkswagen’e göre, satışlar hemen yürürlüğe giriyor, ancak daha fazla pazarın mı yoksa ne zaman takip edeceğini belirleyemiyor.

Her iki PHEV de farklı öncelikleri karşılar. Golf eHybrid sürücüsü, VW’ye göre “maksimum konfor” sunarken, Golf GTE daha sportif bir performans sunuyor. Bu iki model, yıl sonunda piyasaya sürülecek olan hibrid tahrikli toplam sekiz farklı Golf ve Golf Variant modelinden önce geliyor – bu nedenle Golf, markanın en yüksek hibridizasyon seviyesine sahip ürün serisi haline geliyor.

VW etmişti Golf açıkladı bizim muhabir Christoph M. Schwarzer türünün ve henüz AB genelinde bir best-seller son olabilen bir hat yakından bakmak, çekerken 2019 yılında tüm onun melez make-up. Golf, klasik selefinin hem makyajı hem de görsel olarak ID.3’ten çok uzak değil . Sadece her Golf 8’de bir içten yanmalı motor bulunur. Şu anda satışta olan iki plug-in hibrid dışında, 48 volt sistemli üç hafif hibrit, iki dizel motor ve bir doğal gaz sürücüsü olacak. Öte yandan e-Golf artık yok.

Volkswagen, Golf’teki Modüler Çapraz Modül ( MQB ) ile ID.3’teki Modüler Elektrifikasyon Modülü ( MEB ) arasında net bir ayrım yapıyor. Ve eklenti hibritleri eHybrids olarak adlandırılır. Mevcut iki versiyon aynı aktarma sistemine sahiptir ve fişli pil 13 kWh kapasiteye sahiptir. Elektrik enerjileri tükendiğinde, direkt enjeksiyonlu, turboşarjlı (TSI) ve 1,4 litrelik deplasmanlı bir içten yanmalı motor çalıştırılır. Sistem paralel bir hibrit olarak tasarlanmıştır, bu nedenle elektrik motoru bir tarafta dört silindir ve diğer tarafta 6 vitesli çift kavramalı şanzıman (DSG) arasına oturur. Birleşik çıktı sırasıyla 150 ve 180 kilovattır (kW) ve daha güçlü versiyon yine GTE etiketini taşıyor.

VW’ye göre, Golf eHybrid tamamen elektrikli modda 80 kilometreye kadar ve Golf GTE 62 kilometreye kadar bir menzile sahip. ‘E-modu’ ayrıca kırsal yollarda ve otoyollarda tamamen elektrikli sürüşe izin verir. Daha yüksek hızlarda ve hibrit moduna, sürüş profiline veya akü şarj seviyesine bağlı olarak, benzinli motor otomatik olarak devreye girer.

Donanım açısından Volkswagen, Golf eHybrid’i lüks ‘Stil’ versiyonunda sunuyor. Bu modeli yapılandırmak için, istemciler önce üç varyant için geleneksel Golf’ü seçmeli, ardından Tarz ayarını değiştirmelidir. Ancak o zaman PHEV varyantı motor seçeneklerinde seçilebilir.

Bu arada, GTE, bağımsız bir model olarak karşılık gelen bir donanıma sahiptir. Her zaman araçta Digital Cockpit Pro, deri direksiyon simidi, sürüş ve acil durum fren asistanları ve anahtarsız çalıştırma sistemi gibi özellikler bulunur. Golf GTE ayrıca özelleştirilmiş tamponlar ve spor koltuklar gibi ayrıntılara ve ayrıca radyatör ızgarasında bir LED ışık şeridine sahiptir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma