Perşembe, Nisan 25, 2024
Ana SayfaHaberlerHumble Motors, Kaliforniya'dan güneş enerjili SUV'yi sunuyor

Humble Motors, Kaliforniya’dan güneş enerjili SUV’yi sunuyor

Kaliforniyalı start-up Humble Motors, 7.5 metrekarelik bir yüzeyde güneş pilleriyle donatılmış elektrikli bir SUV konseptini sundu. Humble One’ın 2024’te üretime girmesi ve 2025’ten sonra teslim edilmesi planlanıyor. Şirket şimdiden rezervasyon alıyor.

Humble Motors, kurulu güneş pilleri, hafif yapı teknolojisi ve özellikle aerodinamik şekli ile elektrikli SUV’sini özellikle verimli bir araç haline getirmek istiyor. Humble One’ın 761 kW güç çıkışına ve 500 mil (yaklaşık 800 kilometre) menzile sahip olduğu söyleniyor. Şirketin web sitesine göre, bu 500 mil batarya ile kaplanıyor. Güneş pillerinin günde on ila 60 mil (16 ila 97 kilometre) ek bir menzil için enerji üretebildiği söyleniyor.

Start-up tarafından yayınlanan birkaç resim, Humble One’ı beş koltuklu dört kapılı bir SUV olarak gösteriyor. Dış kısım çok aerodinamik görünüyor ve geliştirici sürtünme katsayısını bir SUV için çok düşük bir değer olan 0.25 cW olarak veriyor. Karşılaştırmak gerekirse, Tesla Model 3 bir sedan olarak 0.23’te geliyor.

“Son derece verimli, patent bekleyen güneş pilleri”, özellikle tavan ve yan camlar, kapılar ve “katlanır kanatlar” olmak üzere aracın yüzeyinin yaklaşık 7,5 metrekaresini kaplayacak. Humble Motors’a göre üretilebilecek potansiyel enerji “nerede yaşadığınıza” bağlıdır. Şirket web sitesinde, dünyada şarj altyapısının kapsamının zayıf olduğu birçok bölge olduğunu belirtiyor. “Güneş enerjili elektrikli araçlarla şarj istasyonlarına ihtiyaç duymadan gidebilirsiniz. Şebekeden bağımsız araçlar gelecek ”diye devam ediyor.

Bununla birlikte, Humble Motors’un da günümüzde bir ayağı var ve elektrikli SUV için büyük bir bataryaya ve tüm klasik şarj teknolojisine güveniyor. Humble One, ev tipi prizlerde ve şarj istasyonlarında şarj edebilecek ve diğer şeylerin yanı sıra hızlı şarj özelliğine sahip olacak. Kaliforniyalı şirket baz fiyatı 109.000 ABD doları olarak belirledi. Web sitesine göre tamamen iade edilebilen 300 dolarlık bir depozito ile ön siparişler mümkündür. Humble Motors’un kendi verdiği bilgilere göre halihazırda 20 milyon dolarlık ön sipariş bulunuyor. Her zaman 300 Euro’luk bir peşinatın yapıldığı varsayılırsa, bu, neredeyse 67.000 kopyanın muhtemelen ön sipariş verildiği anlamına gelir.

Humble’ın kurucusu Dima Steesy’ye göre, iş stratejisi, güneş çatılı elektrikli araçlar tasarlama, inşa etme ve satmaya odaklanıyor: “Güneş enerjisinin mobilitenin geleceği olduğunu ve güneş enerjisiyle çalışan elektrikli araçların, ulaşım ekosistemi. ” Humble’ın işgücü, daha önce Ferrari, Piaggio ve Ford gibi araba üreticilerinde çalışmış olan fizikçiler, mühendisler ve tasarımcılardan oluşur.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma