Pazartesi, Temmuz 15, 2024
Ana SayfaHaberlerHyundai ve TU Delft ekibi hidrojen yarış otomobili geliştirdi

Hyundai ve TU Delft ekibi hidrojen yarış otomobili geliştirdi

Hollanda’daki Delft Teknoloji Üniversitesi’nden (TU Delft) öğrenci takımı Forze Hydrogen Racing, Forze hidrojen yarış arabasının yeni neslinin geliştirilmesinde Güney Koreli otomobil üreticisi Hyundai’den destek alıyor.

300 km / saate kadar azami hız ile Forze IX, dünyanın en hızlı hidrojen yarış otomobili olmaya hazırlanıyor ve sprinti 0’dan 100 km / saate üç saniyeden daha kısa sürede yapıyor. Bu yılki geliştirme aşamasını, 2022’de 1.5 tonluk H2 yarış arabasının ikinci tur finansmanı ve tamamlanması takip edecek. Gemide, Forze IX, toplam 240 kilovatlık güce sahip iki yakıt hücresi sistemine ve bir akümülatöre sahip olacak. maksimum 600 kilovat çıktı ile.

Delft’ten bir öğrenci ekibi daha önce bir hidrojen yarış aracı olan Forze VIII’i tasarlamıştı. Şimdi planlanan model, bu yarış arabasının daha da geliştirilmesini temsil etmektir. Hyundai, Forze ile işbirliğini hidrojen hareketliliğinin sınırlarını zorlamak için bir fırsat olarak görüyor.

“Hyundai, Forze ile bu ortaklığa girmekten mutluluk duyuyor. Hyundai’de araç geliştirmeden sorumlu Tyrone Johnson, yakıt hücresi hareketliliğindeki liderliğimizden ve Forze’nin hidrojeni bir sonraki seviyeye taşıma hırsından yararlanarak, sıfır emisyonlu yarışların geliştirilmesinde mümkün olanın sınırlarını birlikte zorlayacağız ”dedi. Motor Avrupa Teknik Merkezi.

Forze Motorsport ekibi, Delft Teknoloji Üniversitesi’nden disiplinler arası geçmişe sahip 60’tan fazla öğrenciden oluşmaktadır. Öğrencilerin her biri, yakıt hücresi teknolojisinde deneyim kazanmak için Forze’da bir yıl boyunca tam veya yarı zamanlı çalışır.

Hyundai Motor ise yakıt hücreli elektrikli araçların araştırma ve geliştirilmesinde deneyim getiriyor. Güney Koreli şirket, ilk seri üretilen yakıt hücreli elektrikli otomobil olan Hyundai ix35 Fuel Cell’in 2013 yılında piyasaya sürülmesinden bu yana, yakıt hücreli araç yelpazesini kademeli olarak genişletti. Bugün Hyundai, Hyundai Nexo FC arabasını ve Xcient Fuel Cell ağır hizmet kamyonunu da üretiyor . Şirket, 2025 yılına kadar 110.000 yakıt hücreli araç satmayı planlıyor.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma