Çarşamba, Haziran 19, 2024
Ana SayfaGenelİLK ELEKTRİKLİ MAZDA – Mazda MX30 – Yeni SUV İnceleme

İLK ELEKTRİKLİ MAZDA – Mazda MX30 – Yeni SUV İnceleme

Japon üretici Mazda da en sonunda elektrikli otomobil üreticileri arasına katıldı. Markanın ilk elektriklisi MX30’u sizler için inceliyoruz.

Geleceğe genellikle hibrit otomobillerle bakan Japon üreticilerden biri, sürüden ayrıldı. Mazda, ilk elektrikli otomobili MX30’u Tokyo Otomobil Fuarı’nda sergiledi. Elektrikli otomobiller eskiden güzel görünmezdi. Ama günümüzde tanıtılanların böyle olmadığı bir gerçek. Mazda MX30 da güzel görünen bir araç. Aracın ön bölümü zarif bir çizgiye sahip. Çıkık tampon ve motor kaputunun arasında radyatör ızgarası içeri girik şekilde tasarlanmış.

Aynı şekilde farların da bir kısmı yine kaputun gölgesi altında. Yan kısım otomobil severler için sıra dışı olsa da Mazda için alışılmış sayılabilir. Bu farklılığı yaratan kapılar.

Mazda MX30 – Yeni SUV İnceleme

Otomobilin kapıları aynı Mazda RX-8 gibi tersine açılıyor

Bu yapıda ön kapı standart boyutta tasarlanırken, arka kapı küçük tutulmuş. Kapıya rağmen arka koltuklara geçebilmek için ön koltukları yatırmak şart. Aracın arka kısmı da önü gibi zarif.

Dairesel formlu stopların bir kısmı düz bir yapıyla bagaj kapağına uzanıyor. Eğimli bagaj kapağı ve tavan spoyleri de sportif görünümü destekliyor. Aracın karbon ayak izini tamamen ortadan kaldırmak isteyen Mazda, kabin içerisinde geri dönüştürülmeyen herhangi bir malzeme kullanmamış. Kapı panelleri geri dönüştürülmüş plastikten üretilen aracın döşemeleri de geri dönüştürülmüş materyallerden dokunmuş. Aracın gösterge tablosu dijital. Ayrıca orta konsolda 2 adet ekran yer alıyor. En alttaki 7 inçlik ekran sayesinde klima ayarları dokunarak yapılabiliyor.

Mazda MX30 – Yeni SUV İnceleme

Japon üretici çok fazla detay paylaşmamış olsa da MX30’un tek bir elektrikli motor kullanacağı ve 145 beygir gücü üretebileceği söyleniyor. MX-30, sınıfının en küçük bataryalarından birine sahip olacak. 35.5 kilowatsaatlik batarya, aracın 200 kilometre gibi bir menzile sahip olmasını sağlayacak. Bu arada bataryaların lityum iyon olduğunu belirtelim. Araç hem AC hem de DC hızlı şarj teknolojilerini destekleyecek. Şarj süresi ile ilgiliyse henüz açıklama yapılmadı. MX-30’un ilk siparişleri 2020 yılında alınacak ve müşterilere teslimi yılsonunu bulacak.

Eğer makalemizi beğendiyseniz, düşüncelerinizi bize yorum olarak aşağıdaki bölümde bırakabilirsiniz.

Ayrıca bizi;

FacebookİnstagramTwitter ve Youtube 

üzerinden takip edebilirsiniz.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma