Çarşamba, Haziran 19, 2024
Ana SayfaGenelIsuzu D-MAX Pickup 2020 Yenilendi – Yeni Isuzu D-MAX İncelemesi

Isuzu D-MAX Pickup 2020 Yenilendi – Yeni Isuzu D-MAX İncelemesi

Pickup pazarı yeniden kızışıyor. Yeni Mitsubishi L200 derken bu kez Isuzu D-MAX’de baştan sona yenilendi. İşte kesinleşen detaylar. Geçtiğimiz aylarda yenilenen Mitsubishi L200’ün detaylarını sizlerle paylaşmıştık. Bu videomuzu sağ üst köşeden izleyebilirsiniz. Bugünse konuğumuz yeni Isuzu D-MAX. İlk kez 2002 yılında yollara çıkan D-MAX serisi, 2011’de ikinci nesliyle ülkemizde de büyük ilgi görmüş ve beğenilmişti.

Isuzu D-MAX Pickup 2020 inceleme

Geçen 8 yılın ardından başarılı model baştan aşağıya yenilendi.

Isuzu tarafından geliştirilen yeni D-MAX modelinin Mazda tarafından da kullanılacağını ve gelecek nesil BT50 modeli olacağını hatırlatalım. Eskiden de sert hatlara sahip olan yeni D-MAX, yenilenirken çok daha sinirli bakan; agresif bir modele dönüşmüş. Farlarda çift LED kullanımını görüyoruz. Radyatör ızgarası büyük tutulurken, sis farları tamponun köşelerine çift şekilde eklenmiş. Yan görünümde de değişim var. Eski model daha klasik pickup çizgisine sahipken yeni D-MAX, pazardaki güncel rakiplerini andıran daha modern çizgilere sahip.

Kapı kolu seviyesindeki kabarıklık arka yük bölümüne kadar sürüyor. Ayrıca geçmişte krom olan aynalar yeni modelde siyah lake kaplamaya dönüşmüş. Arka bölümde değişim stoplarda. LED kullanılan stopların iç tasarımları pahalı SUV modellerini andırıyor. Yeni D-MAX, iç mekan konusunda da iddialı. İlk olarak yaşlı direksiyon simidi gitmiş Göstergeler de elden geçirilmiş. Analog göstergelerin arasına 4.2 inç büyüklüğünde dijital bir ekran konumlanmış. Aracın bilgi eğlence sistemi de tamamen yenilenmiş. Eski 8 inçlik ekran gitmiş yerine 9 inçlik dokunmatik bir ekran gelmiş.

Isuzu D-MAX Pickup 2020 inceleme

Yeni sistem Apple Car Play ve Android Auto desteğine sahip.

Bu arada alt donanımlarda bu ekran 7 inçe düşüyor. Orta konsolda daha altta bulunan dijital klima kumandaları ise uçaklardan esinlenerek geliştirilmiş ve şalter tipi görünüme sahip. Araç yenilenirken koltuklarının tasarımı da elden geçirilmiş. Ön koltuklar arkadan çarpmalarda oluşan kamçı etkisini minimuma indirecek şekilde güncellenirken, arka koltuk sırası da daha konforlu hale getirilmiş. Aracın yenilenmeyle birlikte uzunluğu 30 mm kısalarak 5265 mm’ye gerilemiş. Buna karşın aks aralığı 30 mm artarak 3125 mm’ye erişmiş.

Hâlihazırda segmentinin en iyi arka diz mesafesine sahip pickupı olan D-MAX’ın bu artışla iç mekanda daha fazla alan sunabileceğine emin olabiliriz. Aracın motorlarını anlatmaya geçmeden önce Türkiye’deki vergi mevzuatından kısaca bahsetmeliyiz. Bu mevzuata göre motorlu taşıtlar vergisi hesaplanırken pickupların 4×2 versiyonları ticari araç, 4×4 versiyonları ise arazi aracı olarak sınıflandırılıyor.

Bu da yüksek hacimli motora sahip 4×4 pickupların yıllık MTV ödemelerinin 8 bin Türk Lirası seviyesine çıkmasına sebep oluyor. Eskiden de bu konuda avantajlı olan D-MAX, 1.9 litrelik dizel motorunu güncelleyerek korumuş. Elden geçen motor 150 beygir güç, 350 Nm tork değeri sunuyor. Eskiden bu motorun 164 beygir güç ürettiğini hatırlatalım. Vergi umrumda değil ya da Türkiye’de yaşamıyorum diyorsanız sizin için de 3 litrelik bir dizel motor bulunuyor. Bu motor 190 beygir güç ve 450 Nm tork değeri sunuyor.

Isuzu D-MAX Pickup 2020 inceleme

Tüm motorlarda 6 kademeli manuel şanzıman sunulurken, 1.9 litrelik versiyonda bir de otomatik şanzıman opsiyonu olacak. 4×4 sistemi de elden geçirilen araç, yeni güç aktarım şaftlarının alüminyum alaşımdan imal edilmesiyle çok daha hafif olmuş. Ayrıca tüm 4×4 seçecekler elektromanyetik arka diferansiyel kilidine kavuşmuş. 2019 yılı sonunda ilk olarak Tayland pazarına çıkacak olan yeni Isuzu D-MAX, 2020 yılında Türkiye ve Avrupa pazarlarına gelecek. Isuzu’nun Türkiye’deki fabrikasında yeni modelin üretiminin başlangıç tarihi ise henüz net değil.

Eğer makalemizi beğendiyseniz, düşüncelerinizi bize yorum olarak aşağıdaki bölümde bırakabilirsiniz.

Ayrıca bizi;

FacebookİnstagramTwitter ve Youtube 

üzerinden takip edebilirsiniz.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma